Dramatičan remi u Čairu - Srbija propustila priliku da obezbedi EP - Balkan-Handball.com
Naslovna Arhiva Dramatičan remi u Čairu – Srbija propustila priliku da obezbedi EP

Dramatičan remi u Čairu – Srbija propustila priliku da obezbedi EP

U okviru 5. kola kvalifikacija za EP 2018. u Hrvatskoj, reprezentacija Srbije je u Nišu remizirala sa značajno podmlađenom selekcijom Poljske 34:34 (19:19), i tako propustila priliku da trijumfom obezbedi plasman na kontinentalno nadmetanje.

„Orlovi“ su, poput meča sa Belorusijom u drugom kolu, odigrali ispod očekivanja nakon velike pobede u Rumuniji, a na kraju su teškom mukom izbegli poraz. U poslednjoj rundi izabranici Jovice Cvetkovića gostuju u Belorusiji, gde će im biti neophodan makar bod za plasman u Hrvatsku.

SRBIJA – POLJSKA 34:34 (19:19)

Isključenja: Srbija 4 min, Poljska 8 min
7m: Srbija 2/3, Poljska 1/2

SRBIJA
Milić 3 odb, Cupara 8 odb – Nikolić, Obradović, Đukić, P. Nenadić, Radivojević, Marković, Đorđić, Stojković, Ilić, Rnić, Zelenović, D. Nenadić, Marsenić, Stanojević

POLJSKA
Kornecki 15 odb, Malcher – Krajevski 7, Sicko, Valčak 1, Langovski, Genda, Čuvara 1, Špera, Šipšak 1, Potočni 3, Morito 6, Kondratiuk, Bak, Pržibilski 8, Črapkovski 7

Čak 20 golova viđeno je u prvih 15 minuta – odbrane su bile slabiji deo oba tima, s tim što je Srbija zahvaljujući majstorijama Petra Nenadića vodila 2:0, 6:4, a u 10. minutu i sa 8:5. Međutim, isključenje Obradovića i par izgubljenih lopti „Orlova“ Poljaci su iskoristili da brzo izjednače, a nakon što je Kornecki odbranio sedmerac Nenadiću, i da povedu preko talentovanog 19-godišnjeg Morita – 10:11 u 18. minutu.

Napad Srbije je funkcionisao odlično, ali se golman Kornecki istakao sa par odbrana i dao svom timu priliku da prvi put povede sa dva razlike, što se i dogodilo. Odbrana reprezentacije Srbije delovala je jako loše u prvom poluvremenu – Cvetković je više puta menjao defanzivnu formaciju, ali rešenja nije bilo, pre svega za raspoloženog desnog beka Rafala Pržibilskog. Nakon trećeg kola Potočnog, Poljska je u 26. minutu stekla maksimalnih 17:14.

Međutim, nakon drugog tajm-auta Cvetkovića, Srbija uspeva da se trgne – dobar potez Marsenića, odbrane Cupare i dva kontra napada donose poravnanje do odmora – 19:19.

Poljska je otvorila drugo poluvreme sa dva brza gola, ali je Nenadić brzo vratio egal – 22:22. Međutim, tri uzastopna napada domaći tim ispušta u ranoj fazi, a gosti to maksimalno kažnjavaju i dolaze do 25:22 nakon sedmog gola Pržibilskog, što je bio znak za poslednji tajm-aut Jovice Cvetkovića u 38. minutu.

Atmosferu u Čairu do usijanja su podigli Zelenović i Marsenić smanjivši na gol zaostatka, odbrana je značajno poboljšana, ali nalet nije iskorišćen do kraja – najpre je Petar Nenadić propustio da izjednači pogodivši prečku u situaciji kada je gol bio nebranjen, a potom i njegov brat Draško, brzopletim i nedovoljno kvalitetnim udarcem, što je Krajevski kaznio za 27:25.

Bila je Srbija jako blizu izjednačenju u 48. minutu. Sa igračem više izgrađena je čista situacija za Zelenovića, ali Kornecki fenomenalno brani i ujedno otvara kontru Valčaku – 29:31. Poljski golman potom zaustavlja još veći zicer Đukića, ali Cupara uzvraća istom merom.

Najveća prilika viđena je u 51. minutu, pri rezultatu 30:31 – Đukić je potpuno sam u kontri, a Kornecki čudesno brani i ostavlja svoj tim u vođstvu. Črapkovski brzo kažnjava – 30:32.

Novu šansu za poravnjanje propustio je Đorđić, a Črapkovski je još jednom iskoristio priliku za 32:34, na tačno pet minuta pre kraja.

Nenadić je smanjio, a onda su „Orlovi“ imali još dva napada za egal, i to sa igračem više, ali nije vredelo. Ipak, Poljaci su poklonili još jednu priliku, a nju Dobrivoje Marković nije mogao da popusti – pogodio je praznu mrežu iz kontre za 34:34, 90 sekundi pre kraja.

Srbija se još jednom odbranila i obezbedila napad za pobedu, ali je šut Petra Nenadića završio daleko preko prečke…