76. VEČITI DERBI: Zvezda opravdala ulogu favorita - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan 76. VEČITI DERBI: Zvezda opravdala ulogu favorita

76. VEČITI DERBI: Zvezda opravdala ulogu favorita

Treći put za redom, Crvena Zvezda je kao pobednik izašla iz večitog derbija. U okviru petog kola SRLS, pred oko 850 gledalaca u Šumicama, Crvena Zvezda – Partizan 28:24 (12:13). Bio je to 76. dvoboj crveno i crno – belih, a večerašnji domaćin je ostvario 31. pobedu. Nemamo statističke podatke, ali možemo pretpostaviti da je ovo bio derbi sa najmlađim akterima u istoriji. U početnoj sedmorci Partizana, jedino je golman Ljubenović rođen pre 1993. godine.
Ekipe su igrale u naletima, poentirale u serijama, kao u ženskoj odbojci, ali je Peruničićev sastav ostvario niz na koji mladi tim Partizana nije mogao da odgovori.

Kada dozvolite rivalu da napravi seriju od 7:0, a ne igrate za Flensburg, jasno vam je da ćete izgubiti utakmicu. To se i desilo Partizanu, kada su Brajović i golman Cupara sredinom drugog poluvremena inicirali nalet kojim je Zvezda od 17:17 stigla do 24:17, i time rešila pitanje pobednika.

Već u petom minutu Maksić je bio prinuđen na prvi tajm – aut. Prelako su domaći postizali golove, a gosti preteško dolazili u situaciju da uopšte upute loptu ka Cupari, protiv pokretljive 5-1 zone. U prvi mah, reakcija Partizanovog trenera nije dala rezultata, pošto su njegovi puleni izgubili loptu i primili još jedan gol, 4:0 za crveno – bele. Kapiten Vanja Ilić je tek u šestom minutu postigao prvi pogodak za svoj tim, ali je od tada nastupio potpuno drugi odnos snaga na parketu. Da su golmani Partizana odbranili neki šut pre 13. minuta kada je mladi Radović to prvi put uspeo, do preokreta bi došlo ranije. Mršulja je tačno na polovini prvog dela izjednačio na 7:7, a pet minuta kasnije Kukić je prvim svojim golom iz igre doneo i prvo vođstvo, 10:9, nakon čega ga je odlični Mršulja i duplirao. Na drugoj strani, Vuković i Todorović, Zvezdina pojačanja iz PKB-a, pobrinula su se za novi egal. Poslednjepomenuti je to još jednom učinio 20 sekundi pre odmora, ali je Mršulja pogodio iz deveterca preko živog zida na isteku 30. minuta, pa su gosti sa minimalnom prednošću otišli u svlačionicu. Partizan je vodio na poluvremenu uprkos tome što je Cupara sa osam odbrana bio dosta uspešniji od Radovića i Ljubenovića, koji su zajedno imali pet manje. Ipak, problem u timu Nenada Peruničića bila je jednostranost u napadu, jer su svi udarci na protivnički gol stigli sa bekovskih pozicija. Pivotmen Nešovanović, kao i sva Zvezdina krila koja su ulazila u igru, nisu dobila upotrebljivu loptu za realizaciju. Međutim, ni Partizan nije uspeo da zatrese mrežu preko kružnog napadača, a Maksić je na tom mestu isprobao i par bekova.

Čovek koji je zatvorio prvo, otvorio je drugo poluvreme. Mršuljin četvrti gol doveo je goste do 14:12. „Het-trik“ Brajovića vraća Zvezdu u vođstvo, 15:14, a četvrti njegov gol u nastavku donosi 16:15, pre nego što Alčaković uspeva da je duplira. Crno – beli su brzo izjednačili, a onda je krenula serija kojom je rešeno pitanje pobednika.

Tek u 44. minutu, Matičić je postigao prvi gol sa krila za CZV, a pola minuta kasnije i drugi, za prednost od 19:17. Slobodan Dimitrić je nedugo zatim pogodio iz kontra napada i doneo plus tri. I Babić se upisao u strelce, 21.17 . Todorović je produžio seriju na 5:0, za najveće vođstvo od početka, 22:17, i Maksić biva primoran da zatraži prvi predah u nastavku. Ipak, sunovrat gostiju se nastavlja, posle nove bombe Brajovića, 23:17, a kada se i odlični Radoničić upisao u strelce, postalo je jasno da će domaći tim ubeležiti pobedu.

Uz Vladimira Cuparu na golu, najzaslužniji za pobedu Zvezde bio je Vojislav Brajović sa sedam golova. od kojih je šest postigao u nastavku. Na drugoj strani, prijatno je iznenadio mladi Igor Mršulja. Srednji bek je postigao sedam golova iz isto toliko pokušaja. U sledećem kolu Crvena Zvezda gostuje Metaloplastici, dok Partizan očekuje mnogo lakši posao protiv Kolubare, čiji sastav pretežno čine kadeti.

CRVENA ZVEZDA – PARTIZAN 28:24 (12:13)
Dvorana: Šumice