DUEL EX-YU STRATEGA: Slovenci razmontirali Izrael - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan DUEL EX-YU STRATEGA: Slovenci razmontirali Izrael

DUEL EX-YU STRATEGA: Slovenci razmontirali Izrael

Kvalitetnom igrom u prvom poluvremenu protiv Švedske, izraelski je tim poslao jasnu poruku da može biti itekako neugodan, ukoliko ga se i najmanje podcijeni. Slovenija nije učinila istu grešku kao skandinavski rival, već se od početka utakmice nametala i pokazivala koliko su im ovi bodovi važni za prolazak u drugi krug. Najveća se razlika vidjela u snalaženju protiv specifične izraelske obrane – pokretljiviji slovenski igrači su dolazili do zicera bez većih problema, a vrlo kvalitetno funkcionirala je i polukontra. U visokom ritmu utakmice, kakav je bio od samog početka, Izraelci su uspjeli izdržati svega 10 uvodnih minuta. Tada je slovenska prednost nad izabranicima Dragana Đukića iznosila 6:5, ali u idućih 10 minuta utakmice na terenu postoji samo jedna ekipa. Tim stratega Slavka Iveziča se serijom8:1 odvojio na ugodnih osam pogodaka prednosti, koju je održao i do poluvremena (19:11). Već je tijekom tih 30 minuta slovenski izbornik zahvaljujući povoljnom razvoju rezultata mogao odmoriti nekolicinu igrača iz svoje prve postaveza predstojeće, puno zahtjevnije utakmice od današnje.

– Mislim da je vrlo bitno što smo raspodijelili igraču. Prvenstvo je dugo i treba nam svaki igrač – smatra slovenski pivot Blaž Blagotinšek.

Niti u nastavku susreta situacija na terenu nije bila pretjerano drugačija, pa je slovenski stožer i dalje mogao potpuno kontrolirati meč, isprobavati i različite obrambene varijante, a da rezultat ne pati. Štoviše, Izraelci su se ponovno uspjeli održati na razlici od 8-9 pogodaka svega 10-ak minuta nastavka (16:25) nakon čega slijedi totalna rapsodija te Slovenija već u 49. minuti ima prednost od 15 pogodaka razlike (33:18). Tada, kao i pred kraj jučerašnjeg meča sa Švedskom, dolazi do potpunog izraelskog raspada, slijedi još nekoliko lako postignutih slovenskih pogodaka te dvoboj ex-yu stratega završava pobjedom Iveziča rezultatom 41:25. Koliko su bili dominantni najbolje pokazuje činjenica da su se, prema službenom zapisniku, gotovo svi igrači upisali u listu strijelaca. Ipak, niti jednom od njih nije uručena nagrada za najboljeg igrača utakmice, već vrataru Dobove Juri Blaževiču.

Nismo očekivali da će biti jednostavno. Znali smo da će biti dobar protivnik, dobro smo se pripremili za njih. Znali smo da su mali, brzi, neugodni sa tih 3-3 koji mogu biti jako neugodni. Dobro je što je uspjelo sve što smo spremili za njih – dodaje pivot Celja Pivovarne Laško.

Sljedeći je protivnik Švedska koja je prije nekoliko minuta svladala Mađarsku rezultatom 26:19, čime je sebi i Sloveniji osigurala prolazak u drugi krug. Jedino, ali vrlo bitno pitanje, jest tko će u drugi krug prenijeti više bodova i tako se značajno približiti polufinalu i borbi za medalje.

Oni su europski prvaci, vrlo su dobri svi i vidjet ćemo. Mi ćemo se boriti do kraja – poručuje Blagotinšek.

Slovenija je na dva prošla velika natjecanja ove generacije oba puta ostala na mali korak do polufinala, zbog čega će vjerojatno imati još veći motiv da pobjedi skandinavski tim te osvoji skupinu. Iako pobjeuju, Šveđani nisu dominantni kao što su bili pred dve godine, pokazuju određene slabosti te bi se vrlo kvalitetan tim kojeg na raspolaganju ima Slavko Ivezič mogao/morao ravnopravno nositi s njima.