DVOSTRUKA KRUNA: Celjani u stilu obranili naslov prvaka - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan DVOSTRUKA KRUNA: Celjani u stilu obranili naslov prvaka

DVOSTRUKA KRUNA: Celjani u stilu obranili naslov prvaka

IZ ARENE ZLATOROG

TOMISLAV LAURIĆ

Ena za vse – utakmica koja je danas odlučila vladara slovenskog rukometa. Spektakl su i prije samog početka duela započeli svojim nadglađavanjem Florijani i Šaleški graščaki. Otprilike neriješena bitka. Kao i na terenu, ali samo prvih 20-ak minuta. Toliko je bilo potrebno novim-starim prvacima da ‘slome’ otpor Velenjčana te si do odmora stvore ugodnu prednost od 16:12. Nastavak donosi presliku kraja prvog dijela. Napadačka nemoć Velenja te sve veća nervoza samo su olakšavali posao Celjanima koji su lakoćom priveli ključnih 60 minuta kraju i osigurali pobjedu rezultatom 29:22.

Gledalaca: 5000
Isključenja:  Celje PL14 minuta (Poteko, Babarskas P., Blagotinšek, Janc, Poteko, Zarabec) + crveni karton Poteko, Gorenje Velenje22 minute (Skube, Nosan, Božovič, Medved, Kleč, Cehte, Gams, Šoštarič, Ovniček) + crveni kartoni Šoštarič i Gams
Sedmerci: Celje PL 7/7, Gorenje Velenje 3/4

CELJE PL: Lesjak 14 obrana, Gajič; Blagotinšek 1, Malus 1, Babarskas P.4, Janc 4, Razgor 1, Marguč G. 6 (6), Poteko 1, Suholežnik, Zarabec 5, Kodrin 1, Fižuleto, Mlakar 1, Žvižej L. 4 (1); trener: Branko Tamše

GORENJE VELENJE: Burić B. 1 obrana, Zaponžek 3 obrane; Božović M., Cehte 2, Medved 1, Burić S. 4, Ovniček 3 (1), Levc, Szyba 3, Skube St 1., Golčar, Šoštarič 4 (2), Kleč 2, Gams, Ratajec 1, Nosan 1; trener: Branko Tamše

SEMAFOR: 1:1 (4′), 2:2 (6′), 4:2 (8′), 5:3 (12′), 5:5 (14′), 7:7 (17′), 9:9 (21′), 11:9 (23′), 13:10 (25′), 14:11 (27′), 16:12 (30′), 17:13 (34′), 18:14 (36′), 20:15 (40′), 24:15 (45′), 26:16 (51′), 28:22 (57′), 29:22 (60′)

IGRAČ UTAKMICE: Urban Lesjak

Značaj pobjede u velikoj je mjeri usmjerio utakmicu. Ekipe koje su poznate po brojnim atrakcijama u svojoj igri krenule su nešto opreznije, žestoko u obrani. Dolično utakmici za državnog prvaka.

Nosan je ‘probio led’, donio Velenju, koje je bolje ušlo u meč, jedino vodstvo na utakmici. Drugi korak Gorenja ka prekidu celjske dominacije spriječio je Lesjak sa tri obrane u prvih 10 minuta. Suigrači su to iskoristil, odvojili se na 5:3.

Gosti su odgovor pronašli u Skubetu koji je unatoč igraču manje dva puta lukavo izigrao protivničku obranu te vratio svoj tim u egal. Krasnom je asistencijom ka S. Buriću imao zasluga i za novo izjednačenje na 6:6.

Odgovorio je na oduševljenje Florijana sličnom mjerom i celjanski virtuoz Zarabec. Dva isključenja igrača Velenja dala su domaćinu priliku i za nešto osjetniji odmak, što im nisu omogućile dvije kardinalne pogreške. Nepotrebni (i neuspješni) pokušaj cepelina s dva igrača više na jednoj strani terena te naivno ‘lutanje’ u obrani na drugoj, unatoč dvojici igrača više.

Svo je to vrijeme Velenje održavalo priključak bez ijedne obrane vratara. U nepunih 20 minuta B. Burić nikako se nije mogao sastati s loptom. Zamijenio ga je Zaponšek, obranio dvije do poluvremena. Ali napad je uprskao sve dobro učinjeno u defanzivi.

Velenje je opet ‘zamračilo’ pred Lesjakom koji im je do kraja poluvremena obranio još četiri vrlo izgledne situacije. Nadovezale su se još dvije tehničke pogreške, što Celje nemilosrdno kažnjava preko svojih ljevorukih aduta Mlakara, Janca te mlađeg Marguča. Uspješno izvedenim sedmercom potonjeg domaćin pred  odlazak na odmor diže prednost na 16:11, a Velenju kakvu-takvu nadu krasnim pogotkom vraća Szyba pred sam istek prvih 30 minuta.

PET MOMENATA UTAKMICE:

– 0:1 JEDINO VODSTVO VELENJA

– GOSTI BEZ OBRANE VRATARA 20 MINUTA

–CELJE BRILJIRA OBRANOM U 2.p
– VELENJE S 3 IGRAČA U POLJU – POČETAK KRAJA

–51′ CELJE NA +10 (26:16)

Drugo je poluvrijeme opet kvalietnije otvorilo Velenje, ali nije znalo rezultatski kapitalizirati svoju nadmoć. Celjani su to mogli zahvaliti svom čuvaru mreže Lesjaku koji dva puta brani Gamsove ulaske s krila.

Promašene prilike ulijevale su sve veću nervozu u gostujuće redove, što se najviše osjetilo na izdanju desnog krila Šoštariča. Potpuno nepotrebnim prigovorom na Gamsovo isključenje i sam si je zaradio jedno, ostavio svoj tim sa svega tri igrača u polju. Netom po ulasku još jednom izuzetno nesportskom reakcijom prema Kodrinu i direktni crveni karton.

Doista neslavan oprošta Šoštariča od slovenskih rukometnih terena označio je ujedno i rezultatski početak kraja dugo iščekivanog derbija. I dalje impresivna obrana Celjana zadavala je glavobolje vječnom rivalu, ostavila ga po prvi puta na -10 (26:16) u 51. minuti utakmice.

Sama završnica najvećeg slovenskog derbija odigrana je u više-manje revijalnom tonu. Pogodak na pogodak, uz pokoju atrakciju i poneki verbalni okršaj da podsjeti na veličinu utakmice – i tako je završeno još jedno izdanje najjače slovenske rukometne lige. Velenje je uspjelo smanjiti na 29:22, ali slaba je to utjeha kad ih je samo jedan bod dijelio od višegodišnje dominacije ‘ljutog’ rivala.