HRVATSKA SA 4 BODA U ORHUS: Buntić utišao Kopenhagen! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan HRVATSKA SA 4 BODA U ORHUS: Buntić utišao Kopenhagen!

HRVATSKA SA 4 BODA U ORHUS: Buntić utišao Kopenhagen!

Reprezentacija Hrvatske zabeležila je i treću pobedu na Evropskom prvenstvu u Danskoj. „Kauboji“ su završili priču u Kopenhagenu pobedivši glavnog konkurenta za četiri boda, selekciju Švedske 25:24 (10:9).

Žutela se Brondbi Arena kao da se nalazi u susednoj Švedskoj. Sjajna atmosfera na tribinama od početka, na parketu tenzija kakvu podrazumeva utakmica ovakve relevantnosti. Čvrste odbrane od prvog sudijskog zvižduka, I Goluža se odlučio za 6-0. Hrvatska, tačnije, Duvnjak, bolje se snalazi na početku I vodi sa 3:1, pre nego što je usledila velika kriza u napadu I osam minuta bez gola. Šveđani za to vreme postižu pet, vode sa 6:3. Crnu seriju prekida, ko drugi nego Duvnjak. Konačno se I drugi Hrvat upisao u strelce, Bićanić za 7:5 pa Štrlek iz kontre za 7:6, a posle prvog gola Kopljara bilo 8:8. Nilson je pravio ogromne probleme protivničkoj odbrani, “preoravao “ je po crti. Iznudio je dva sedmerca, dva isključenja, a posle trećeg njegovog gola Švedska je ponovo povela, 9:8. Sjostrand je bio na nivou od početka, Alilović je zablistao u poslednjih 10-ak minuta prvog dela. Buntić je prvim golom na šamionatu ponovo izjednačio, a Čupić je realizovao sedmerac 15 sekundi pre odmora za konačan rezultat prvog dela, vođstvo Hrvatske od 10:9.

Drugo poluvreme je započelo mnogo efikasnijom igrom, za šest minuta obe reprzentacije su postigle po četiri gola, 14:13.Od tog trenutka kreće nova napadačka krita u hrvatskim redovima, 10 minuta bez pogodka, ali je odlična odbrana svela I Šveđane na samo jedan.  Nilson je I dalje maltretirao rivale. Sudije propuštaju da dosude očigledan sedmerac posle faula na Bićaniću, snažni pivotmen Hamburga to koristi I iznuđuje isključenje Kopljara, a potom I penal, ali Loset zaustavlja Petersena. Larholm ipak izjednačuje u nastavku. Anderson brani Čupićev  sedmerac, pre nego što Vori svojim prvim golom vraća prednost svom timu, 15:14. Pri vođstvu Hrvatske od 17:16, Sjostrand brani čistu kontru Štrleku, ali ovaj dobija istu priliku samo 40 sekundi kasnije, I ne greši. Buntić, koji je u napadu zamenio indisponiranog Kopljara, osvaja loptu I sam završava noci kontra napada za najveće preimućstvo “Kauboja”, 20:17 u 52. minutu. Tu prednost Švedska nije ugrozila do kraja, zahvaljujući Buntiću koji je briljirao u napadu, pogodivši još tri puta do kraja. Hrvati su u poslednji minut ušli sa 24:21. Person je pogodio sa desnog beka, hrvatski tim brzo gubi loptu, a Sjostrand I Zakrison izvode jednu od najlepših akcija šampionata. Golman baca kontru preko čitavog terena, a Zakrison hvata loptu u skoku I vara Alilovića za 24:23, na 20 sekundi do kraja. Međutim, Čupić koristi prostor koji mu je namerno ostavljen I rešava sve dileme ( verovali ili ne, prvi I jedini gol hrvatske sa krilne pozicije na utakmici). Do kraja je Nilsen uspeo samo da ublaži poraz svog tima, 25:24.

Velika pobeda Hrvatske koja sa četiri boda ide u Orhus.

PIŠE:  MARKO MARJANOVIĆ