MAĐARI ZAVRŠENA PRIČA: Slovenci dominirali, iako u igri još uvijek ima rezerve - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan MAĐARI ZAVRŠENA PRIČA: Slovenci dominirali, iako u igri još uvijek ima rezerve

MAĐARI ZAVRŠENA PRIČA: Slovenci dominirali, iako u igri još uvijek ima rezerve

Ždrijeb je odlučio da Slovenija već prvoga dana Europskog prvenstva u Austriji igra meč koji bi se mogao ispostaviti ključnim za prolazak u drugu fazu Europskog prvenstva. Prema procjeni velikog broja rukometnih eksperata koji su pristigli u gradove Traun i Linz, prvo bi mjesto moralo pripasti švedskom sastavu, dok Sloveniji i Mađarskoj preostaje boriti se za drugu poziciju.

Očekivala se velika borba jer su oba protivnika još uoči prventva naglasila kako im je glavni cilj ući u drugi krug natjecanja, no ona je (barem rezultatski) potrajala tek nekoliko uvodnih minuta, nakon čega je Slovenija da razlika u kvaliteti itekako postoji. Prevaga je u početku bio desni vanjski Blaž Janc koji je, iako među najmlađima u ovom timu (1996. godište) pokazao da može biti jedan od ključnih igrača i u juniorskoj generaciji. A kada mu se s druge strane priključio Vid Levc, nastalo je „bombardiranje“ potpuno nemoćne Mađarske – kvalitetna realizacija vanjskog šuta bila je pravo osvježenje u odnosu na prošlogodišnje SP, a s njome je i prednost već do poluvremena narasla do17:11.

Ipak, postojale su i određene oscilacije u slovenskoj igri pa bi se moglo reći da je to bio meč u kojem je vrijedila ona dobro poznata rukometna protivnik igra koliko mu ti dozvoliš, a izabraniciSlavka Ivezičau nekoliko su navratasvojim pomalo brzopletim odlukama dopustili suparnicima da im prednost od 5-6 pogodaka smanje na dva, ali dalje od toga nije išlo – kada god je zatrebalo, slovenski su juniori imali barem jednog raspoloženog igrača (uz ranije navedene i Blagotinšek, Ovniček, pred kraj meča i Kodrin…) ili pak vratare (Škorc, Blaževič) koji su između ostalog Mađarima obranili čak četiri sedmerca od ukupno sedam izvedenih. Na kraju uvjerljivih 29:21 u slovensku korist i veliki korak naprijed ka prolasku u drugi dio natjecanja.

– Rezultatom smo zadovoljni, ali igrom nismo. Imamo puno rezerve, puno smo grešaka napravili, ali ipak ja znam iz iskustva da je ovo prva utakmica i na prvim utakmicama dok se taj draž prvenstva ne osjeti, važno je da se pobjedi. Tako da ja mislim da ćemo te greške ispraviti i igru poboljšati, imali su igrači i neku tremu. Nadam se da ćemo iz utakmice u utakmicu biti bolji, danas je bilo bitno pobijediti jer nam to puno znači za prolazak u drugi krug, što nam je osnovni cilj – kazao je po završetku utakmice izbornik Ivezič, a o duelu protiv Mađara službeni igrač utakmice Janc je dodao:

– Svi znamo da je prva utakmica uvijek teška, očekivali smo ovakvu utakmicu. Odigrali smo dobru obranu i polukontru, imamo još rezerve. Imali smo nekih 15 izgubljenih lopti, tako da imamo još nešto i za popraviti.

Već sutra predstoji im novi duel protiv protiv Izraela koji je danas prilično neugodno iznenadio Švedsku te na poluvremenu gubio svega 17:15. Nova pobjeda Sloveniju bi dovela pred prag ulaska u drugi krug, samim time i ostvarenja osnovnog cilja postavljenog pred početak natjecanja.

Vidjeli smo protiv Švedske da je bio egal na poluvremenu. Igraju vrlo neugodno, obranu 3-3 tako da će biti vrlo gadno. Moramo se dobro pripremiti da sutra pobijedimo. Imamo još trening sutra ujutro, ali trebalo bi biti dosta vremena da se odmorimo – procjenjuje desni vanjski slovenske reprezentacije.

Izbornik Ivezič također je oprezan uoči predstojeće utakmice:

Ja puno puta kažem da danas više nema loših ekipa. Rukomet se toliko raširio u te zemlje koje nisu toliko poznate po tom sportu i u stanju je svaka svaku pobijedit. Ako imaš loš dan, sve se može desit. Šveđani su ipak pokazali da su jači, možda su ih podcijenili malo na početku, ali vidjelo se u drugom poluvremenu da imaju iskustvo i snagu i da je to to. Mi smo se pripremili i još ćemo se ozbiljno pripremiti za tu utakmicu, nama je ona vrlo, vrlo bitna.

Bit će to ujedno i dvoboj ex-yu izbornika jer izraelski sastav vodi Dragan Đukić koji danas ipak nije uspio iznenaditi vrlo favoriziranu Švedsku. Kao što je ranije napisano, na poluvremenu je još bilo neizvjesnih 17:15, ali u nastavku susreta bila je to neka potpuno drugačija utakmica. Švedski je trenerski dvojac Karlsson – Zanotti iskoristio svoje nevjerojatne mogućnosti rotacije igrača, održavao je stalno ekipu svježom, što Izrael nije uspio ispratiti pa je na kraju poražen s visokih 36:24.