Makedonija savladala Nigeriju - "Revolveraški obračun" Kosteskog i Ekpodia - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Makedonija savladala Nigeriju – „Revolveraški obračun“ Kosteskog i Ekpodia

Makedonija savladala Nigeriju – „Revolveraški obračun“ Kosteskog i Ekpodia

Stefan Branežac

Posle poraza na startu kadetskog Svetskog prvenstva, usledila je prva pobeda Makedonaca pred domaćom publikom. Izabranici Danila Brestovca, na krilima Nenada Kosteskog (13 golova), savladali su selekciju Nigerije rezultatom 37:34 (18:16), pa nakon dva odigrana kola u grupi C imaju polovičan učinak.

Nigerija – Makedonija 34:37 (16:18)

Hala: „Boris Trajkovski“

Sudije: Ala Emam – Hosam Hedaia (Egipat)

Nigerija: Mohamed 3 odbrane, Jusuf 7, Salami 7, Muhamed, Ekpodio 11, Adelakun, Sani 2, Diko 3, Dele, Juša, Abdulaziz, Okvor 5 odbrana, Gbavuan 3, Jahaja 1

Makedonija: Kizić 8 odbrana, Kondev 2, Đigeroski 1, Meloski, Kjosevski, Božinovski 3, Mitić, Karapalevski 2, Kakovski, Simonoski 5, Serafimov 10, Kosteski 13, Mladenović 1, Nikov, Gjorgijev, Petkovski 2 odbrane

Teže nego što se očekivalo, Makedonija je došla do prvog trijumfa na Svetskom prvenstvu. Nigerijci su se pokazali kao tvrd orah, a publika u skopskoj dvorani „Boris Trajkovski“, mogla je da vidi sjajne golgeterske predstave Kosteskog i Ekpodia.

Nakon uvodnih 10 minuta i sporijeg početka, uspeli su izabranici Danila Brestovca na krilima Kosteskog i Serafimova, da steknu prednost od četiri gola. Međutim, bez rešenja bila je makedonska odbrana za kružnog napadača Nigerije, Ekpodia, za 30 minuta igre postigao je osam golova i doprineo da njegova selekcija dođe do rezultatskog egala u završnim minutima prvog poluvremena. Ipak, do odlaska na odmor stvari dolaze na svoje mesto, Kosteski sa dva uspešno realizovana sedmerca šalje ekipe na predah, 16:18.

Sličan scenarijo viđen je i u nastavku susreta, Nigerijci su „disali za vrat“ rivalu, sredinom drugog poluvremena došli su do rezultatskog egala, ali nikako nisu uspevali da preokrenu rezultat. Tek u poslednjih pet minuta, Makedonci su u potpunosti slomili otpor žilave Nigerije, za prvu pobedu na SP pred domaćom publikom, rezultatom 37:34.

Sjajan je u redovima Makedonije bio desnokrilni igrač, Nenad Kosteski, sa 13 postugnutih golova, dvocifren učinak ostvario je i Martin Serafimov (10). Nigerijce je predvodio Ekpodio, strelac 11 golova za svoj tim, po sedam su postigli Jusuf i Salami.

Sledeći meč na Svetskom prvenstvu, makedonski kadeti odigraće u petak od 20:30č, a za protivnika će imati selekciju Bahreina.