NEPOBEDIVI: Detono Zagreb prvak Hrvatske na pesku - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan NEPOBEDIVI: Detono Zagreb prvak Hrvatske na pesku

NEPOBEDIVI: Detono Zagreb prvak Hrvatske na pesku

Proteklog vikenda, u nikad neizvjesnijoj atmosferi, na pjeskaškim terenima čakovečkih Gradskih bazena održan je četvrti Čakovec Open, završni turnir u sklopu Prvenstva Hrvatske u rukometu na pijesku. Igračice i igrači Akademskog kluba rukometa na pijesku Detono Zagreb osigurali su čak četiri zlatna postolja, osvojivši ne samo Čakovec Open, već i naslov prvaka Hrvatske u muškoj i ženskoj konkurenciji, pokazavši još jednom kako su apsolutno zasluženo dio europske elite u ovom sportu.

Iako su Detonatorice ušle u turnir sa zaostatkom od sedam bodova u ukupnom porettku Prvenstva Hrvatske iza BHC Dubrava, grupni dio natjecanja odrađen je besprijekorno; sve utakmice dobivene su rezultatom 2:0 u setovima, osim protiv moćne ekipe BHC Dubrava gdje obje ekipe uzimaju set, te tek nakon raspucavanja Detonatorice odnose pobjedu i time osiguravaju prvo mjesto u skupini i borbu za medalje. Polufinalni ogled odigran je protiv ekipe Chemo Profili Zagreb, a pobjeda glatko odlazi na stranu Detonatorica, 2:0 u setovima.

Od milja nazvane „Chemo princeze“ susrele su se s ekipom AKRP Zagreb u utakmici za 3. mjesto gdje su obje ekipe dobile po jedan set te se u raspucavanju boljom pokazala ekipa Chemo profila. Chemo princeze osvojile su  broncu i u ukupnom poretku Prvenstva Hrvatske.

Za ekipu Chemo Profili Zagreb igrale su: Matea Jurilj, Iva Matušek, Barbara Brdovčak, Valentina Zver, Ivona Zovko, Marija Štivojević, Ivana Ilić, Adriana Chowanska i Tonka Ristevski.

Finalna utakmica pokazala je svu raskoš rukometa na pijesku, prepunu obrata i izjednačenih poteza. Detonatorice se po četvrti puta ove sezone u finalu susreću s Dubravašicama. Napomenimo da na Zagreb Openu pobjedu odnosi Detono, dok u Ivanić Gradu i Rijeci Dubrava. U prvom setu, nakon niza dobrih obrana na obje strane, markerica Detona Ivana Benko zabija fenomenalan gol nakon isteka vremena, čime svojoj ekipi donosi izjednačenje i šansu da zlatnim golom odnese pobjedu u prvom setu. Zlatni gol postiže najmlađa igračica Detono Zagreba, Katja Heraković. U drugom setu ponavlja se drama izjednačenja do samog kraja, Dubravašica Iva Ercegovac zabija za „Pantere“, a pobjednik se još jednom odlučuje zlatnim golom. Nakon što je na igračici Luciji Kelava suđen šesterac, ista uzima loptu i zabija odlučujući gol za ukupnu pobjedu Detonatorica.

Za ekipu Detono Zagreb igrale su: Lucija Babun, Tea Milić, Romana Domjančić, Tihana Mikelić, Ivana Benko, Ivana Rončević, Katja Heraković, Ivana Čović, Nikolina Vojić i Lucija Kelava. Trener: Mario Močilac.

Najboljim pojedincima turnira  proglašene su sljedeće igračice:

kružni napadač: Valentina Zver (Chemo Profili Zagreb)

lijevo krilo: Ivana Benko (Detono Zagreb)

vratar: Ivana Čović (Detono Zagreb)

marker: Iva Ercegovac (BHC Dubrava)

desno krilo: Ria Haček

Najkorisnija igračica turnira: Lucija Kelava (Detono Zagreb)

„Odigrale smo najnapetiju i najvažniju utakmicu Prvenstva Hrvatske odnijevši pobjedu znajući da time zapravo i postajemo prvakinje Hrvatske. Ne mogu riječima opisati koliko sam sretna postignutim rezultatom i iznimnom igrom svojih suigračica. Teško je izdvojiti pojedince jer iza ovog uspjeha stoje apsolutno sve Detonatorice. Gušt mi je bilo igrati u takvoj atmosfer i iznimno mi je drago što smo ostvarili zacrtani cilj, naslov Prvaka Hrvatske“, izjavila je kapetanica Detono Zagreba, Lucija Kelava.

U muškoj konkurenciji Detonatori su titulu prvaka države osigurali i prije završnog turnira u Čakovcu. Nakon stopostotnog učinka u grupnoj fazi natjecanja, u četvrtfinalu izbacuju domaćina turnira, BHC Čakovec, da bi potom pobjedama nad KRP Sokol došli do finala protiv Sesveta, u kojoj također bez izgubljenog seta pobjeđuju te potvrđuju naslov Prvaka Hrvatske

Muška ekipa: David Henigman, Igor Totić, Ivan Jugović, Ivan Perić, Matej Sošić, Marko Hranilović, Tomislav Lauš, Mladen Paradžik, Ivan Jurić, Josip Matezović. Trener: Igor Požeg.

U ukupnom poretku Prvenstva Hrvatske drugo mjesto osvojila je ekipa BHC Dubrava, dok su najugodnije iznenađenje sezone, ekipa BHC Sesvete, koji su osvojili brončanu medalju.

Najboljim pojedincima završnog turnira proglašeni su:

lijevo krilo: Marko Hranilović (Detono Zagreb)

desno krilo: Mario Lacković (BHC Sesvete)

pivot: Matej Semren (KRP Sokol)

marker: Ivan Dumenčić (BHC Dubrava)

vratar: Ivan Udovičić (BHC Sesvete)

najkorisniji igrač turnira: Ivan Jurić (Detono Zagreb)

Još jedno Prvenstvo Hrvatske je iza nas, kao i klupska sezona rukometa na pijesku, s kojom sam iznimno zadovoljan. Nakon osvojenog europskog prvenstva, titulu smo po sedmi puta zaredom osvojili i u domaćem natjecanju, čime smo stekli pravo sudjelovanja na Kupu prvaka, koje će se početkom studenog održati na Kanarskom otočju. Nakon klupskih, slijede reprezentativne obveze te pohod na svjetsku titulu, na prvenstvu koje će se održati u Brazilu krajem srpnja. izjavio je reprezentativni vratar Detonatora– David Henigman.

Za kraj samo napomenimo kako su na turniru sudjelovale i juniorska muška i ženska, te seniorska reprezentacija Hrvatske, u sklopu priprema za natjecanjanatjecanja koja ih očekuju ove godine:  Europsko juniorsko prvenstvo u Španjolskoj (10.-13.7.2014.), te Svjetsko prvenstvo u Brazilu (22.-27.7.2014.).