OPET TAJ OMEJER: Francuska porazila Hrvatsku - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan OPET TAJ OMEJER: Francuska porazila Hrvatsku

OPET TAJ OMEJER: Francuska porazila Hrvatsku

Hrvatsku rukometaši su doživeli prvi poraz na 11-om Evropskom prvenstvu. Velika borba u dva dijametralno suprotna poluvremena pripala je Francuskoj 27:25 (18:17). Vrhunsko napadačko raspoloženje Kopljara u prvom delu nije imao ko da nadgradi u nastavku, protiv „povampirenog“ Tijerija Omejea. Hrvatska je odigrala vrhunskih dvadesetak minuta, ali su Francuzi bolje iskoristili svoj period nadmoći i zasluženo slavili veliku pobedu.

PRVO POLUVREME

SIMULTANKA KOPLJARA OSTALA NEMATERIJALIZOVANA

Posle treće promene u vođstvu u početnih šest minuta, Hrvatska vodi sa 5:4, a nakon četvrtog kontra napada Štrlek donosi ozbiljniju prednost, 9:6 ( u tom trenutku realizacija 9/9). Tek u 15-om minutu Dimulan beleži prvu odbranu. Hrvatska održava tu razliku zahvaljujući Kopljaru koji postiže četiri uzastopna pogotka i ukupno šestim povećava na 15:12, iznudivši pri tom isključenje Karabatića.Međutim, u periodu sa igračem manje sjajnu Gigu koristi dve protivničke greške i brzim kontrama smanjuje na minus jedan, 15:14, a nešto kasnije i izjednačuje, 16:16. Sedmi gol Kopljara vraća Hrvatsku u prednost. Zatim je Musa, naočigled svih, nepravedno isključen na dva minuta, što Karabatić koristi za 17:17, rezultat kojim se ušlo u 30-i minut. Kopljar  po prvi put promašuje, a Gigu pogađa sedmerac u poslednjoj sekundi, i tako Trikolori odlaze na odmor sa preimućstvom od 18:17. Početak njihovog preokreta se poklopio sa promenom odbrane na 5-1, sa isturenim igračem prema Duvnjaku. Oko 20-og minuta Omeje je zamenio nemoćnog Dimulana, ali ni on nije uspeo ništa da odbrani. Uz najefikasnijeg Gigua, u napadu Francuske ponovo je briljirao  Soreindo, za koga još ni jedna odbrana na turniru nije pronašla rešenje. Na polovini prvog poluvremena Onesta je na desnom beku umesto Fernandeza ubacio mladog Valentina Porta, koji je mnogo toga dobrog doneo svom timu, odigravši vrlo zrelo, kao da je deset godina stariji. Procenti šuta  izgledali su nestvarno. Hrvatska 81, Francuska 74%.

DRUGO POLUVREME

OMEJER ZAKLJUČAO VRATA

Jasno je bilo da ćemo u nastavku videti manje golova, ali ovako drastičan pad u oba napada niko nije očekivao. Omeje, koji je uzgred bio bez utakmice sedam nedelja, kao da je popio asteriksov čarobni napitak tokom pauze. Kopljar je samo dva puta šutirao, i to bezuspešno, a ostali nisu uspeli da preuzmu njegovu ulogu. „Plavi“ koriste Omejeove intervencije i u 41. minutu stižu prvi put do plus četiri, 23:19,a do serije 3:0 su došli sa igračem više. Od tog momenta Francuzi su deset minuta bili bez gola, ali je jedino Buntić pogodio na drugoj strani. Napadačku agoniju prekida Port u 51. minutu, 24:20. Igralo se gol za gol, doduše iz svakog trećeg napada. Na tri i po minuta do kraja,  Štrlek realizuje kontru za 26:23 i daje poslednju nadu „Kaubojima“. Dobra defanziva i gol Buntića za minus dva, pa onda odbrana Alilovića i pogodak Horvata za 26:25, na 40 sekundi do kraja. Tada i fortuna okreće sreća Hrvatskoj. Karabatić pogađa stativu, ali mu se lopta srećno odbija u ruke. Popravni nije bio težak, 27:25. Sedam sekundi je ostalo do kraja. Goluža nakon četiri traži tajm –aut, misleći pri tom na gol razliku u eventualnom krugu. Valčić je šutirao u spoljni deo mreže, tako da je ostalo 27:25. Gigu i Karabatić su postigli po sedam golova, dva više od Soreindoa. Kopljar je ostao na sedam iz prvih 30 minuta, Štrlek je postigao pet. Niti jedan od preostalih hrvatskih rukometaša nije dao više od dva gola, u čemu se i može tražiti razlog neuspeha.

Prolaz Hrvatske u polufinale je i dalje realan, ali konsekvenca ovog poraza može biti u tome što će ih tamo verovatno čekati domaćin. Ipak, do borbe za medalju treba prebroditi još dve prepreke , Rusiju i Poljsku. Bilo kako bilo, ni dve pobede ne garantuju prolaz u polufinale…