Penali odlučili: Vesprem brani titulu u finalu, Meškov prokockao pobedu! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Penali odlučili: Vesprem brani titulu u finalu, Meškov prokockao pobedu!

Penali odlučili: Vesprem brani titulu u finalu, Meškov prokockao pobedu!

Rukometaši Vesprema su prvi finalisti SEHA Gasprom lige za sezonu 2015/2016. U reprizi prošlogodišnjeg finala, branilac titule je nadjačao beloruski Meškov Bresta tek posle izvođenja sedmeraca. U regularnom delu bilo je 20:20 (6:11), da bi nakon sedmeraca konačan rezultat glasio 24:21 za mađarski tim.

VESPREM – MEŠKOV BREST 24:21 ( 20, 20, 6:11)

Isključenja: Vesprem 8, Meškov Brest 8 minuta

7m: Vesprem 1/1, Meškov Brest 1/1

Vesprem: Mikler, Alilović 14 odb – Guljaš 1, Ivančik, Šuč, Guardiola, Ilić 2, Palmarson, Nilson, Nađi 5, Ugalde 5, Marguč 2 (1), Ćema 2, Terzić, Sulić 2, Lekai

Meškov Brest: Pešić 16 odb, Čarapenka – Babičev 1, Kristopans 1, Kamišik 3, Patocki, Nikulenka, Stojković 4 (1), Tiomencev 4, Šumak , Vukić 1, Baranau 1, Razgor , Selvasjuk , Šilovič 4

Penal serija:  Vesprem: Ilić (gol), Marguč (gol), Ivanšik (gol),  Terzić (gol)

Meškov Brest: Razgor (gol), Baranau (promašaj), Kamišik (promašaj)

Meškov Brest je vodio do 60. minuta meča. Tek 30-ak sekundi pre kraja, Ugalde je doneo prvo izjednačenje na meču i odveo borbu u sedmerce. Beloruski šampion je propustio veliku priliku da iznenadi favorita i treći put za redom izbori finale regionalnog takmičenja, pa će momci Ćavija Sabatea ipak braniti titulu u nedeljnom finalu protiv boljeg iz duela PPD Zagreb – Vardar.

Autsajder iz Bresta je mnogo kvalitetnije ušao u meč. Na prvi gol Vesprema čekalo se osam minuta, ali je zahvaljujući Mirku Aliloviću prednost Meškova iznosila svega 2:0. Mađarski šampion nikako nije uspevao da pronađe pravi ritam u napadu, kao ni lek za jako raspoloženog Ivana Pešića.  U 13. minutu Stojković je pogodio za 6:2, na šta je trener sabate reagovao tajm-autom.

Ni to nije pomoglo, pošto je Šilovič povisio na 7:2, a kada je ponovo Stojković postavio novi maksimum – 11:5, novi selektor Mađarske je odlučio da zatraži i drugi predah (27. min). Jedini gol od tog trenutka do odlaska na veliki odmor, delo je Gaspera Marguča.

• Prvi gol Vesprema u osmom minutu
  • 10 odbrana Pešića u prvom poluvremenu
  • Po jedan dosuđen sedmerac na obe strane
  • Prvo izjednačenje na meču u poslednjem minutu

Mnogo motivisanije i agresivnije je vicešampion Evrope izašao na teren u nastavku. Maestralnim prodorima, Saša tiomencev je držao beloruski sastav na pristojnoj udaljenost par minuta, ali je bilo očito da će se Vesprem vratiti ako nastavi sa tako agilnom odbranom.

To se dogodilo vrlo brzo, u 35. minutu bilo je 16:14, ali su Šuč i Sulić zaslužili isključenja u istom napadu, što su Stojković i kamšik iskoristili da vrate na 18:14. Potom je kluba Meškova, u 52. minutu, zaradila isključenje zbog previše igrača na terenu, što je Vesprem iskoristio da smanji na 18:17 preko Ugaldea. Jedini napad za izjednačenje uprskao je Nađi lošim udarcem, pre nego što je Šilovič bombom sa 10 metara povisio na 20:18, i dao znak Sabateu da je vreme za poslednji tajm-aut, dva minuta i 50 sekundi pre kraja.

Nađi je eksšresnim golom smanjio na gol zaostatka, a Bebeško je, shvativši važnost sledečeg napada, pozvao na dogovor. Tiomencev pogađa prečku, ali se lopta od siline šuta odbila do Ivića na drugoj strani. U ponovljenom napadu, Tiomencev gubi loptu, a Ugalde kažnjava iz kontra napada za prvo izjednačenje na meču, 20:20.

Meškovu je ostalo vremena za poslednji napad na meču, Kristopans je preuzeo odgovornost, šutirao iz velike daljine – Alilović brani i obezbeđuje svom timu penal lutriju.

Pobednika je odlučilo izvođenje sedmeraca – Baranau i Kamišik su pogodili stativu, dok su Ilić, Marguč, Ivanšik i Terzić bili sigurni sa sedam metara.