POČELA SRPSKA SUPERLIGA: Po jutru se dan (ne)poznaje - Balkan-Handball.com
Naslovna Analize POČELA SRPSKA SUPERLIGA: Po jutru se dan (ne)poznaje

POČELA SRPSKA SUPERLIGA: Po jutru se dan (ne)poznaje

PIŠE: MARKO MARJANOVIĆ

SVE PO KVOTAMA

Prvo kolo nove sezone Super Rukometne Lige Srbije proteklo je bez iznenađenja, pošto su se Metaloplastika i Partizan „provukli“ na svom terenu. Kao i nekoliko godina unazad, superligaški karavan započeo je utakmicom Kolubare. „Krtice“ su ovoga puta gostovale u „Dudovoj šumi“, gde im „Putari“ nisu dozvolili da zariju ka površini. „Večiti“ su startovali trijumfima od po tri razlike, ali je Partizan do bodova stigao mnogo teže nego Crvena Zvezda, dok je Železničar 1949 lakše od očekivanog odneo ceo plan iz Kaća.
Ništa novo što se posećenosti tiče, barem kada je sam početak prvenstva u pitanju. Prosek od 428 gledalaca po meču bio bi još tužniji da nije verne šabačke publike, koja je u četvorocifrenom broju popunila dvoranu „Gimnazija“. Više nije paradoksalno da mečeve večitih rivala posmatra najmanje ljudi. Utakmicu Crvene Zvezde pgledalo je 150, a Partizana 200 ljubitelja rukometa. O kvalitetu je još rano suditi, ali nemamo se na osnovu čega nadati da će biti veći u odnosu na prethodnih par sezona. Međutim, neizvesnost je ono što neće izostati, makar na prvi pogled. Prošla sezona je bila vrlo dramatična, jedan gol je odlučio šampiona. Utisak je da ćemo ove dobiti tenziju i u borbi za opstanak. Dve ekipe će napustiti takmičenje, a sa ove tačke gledišta ne može se sa velikom dozom sigurnosti tvrditi ko bi to mogao da bude. Novi sistem takmičenja pokazao se kao pun pogodak, donevši pravo osveženje u takmičenje koje je sve više gubilo na zanimljivosti.
Učesnici SEHA lige, Vojvodina i Radnički, u ovom trenutku su značajno dominantniji u odnosu na ostale srpske klubove, ali će to morati da dokažu idućeg proleća kada krene plej – of, u kojem će im se pridružiti četiri najbolje ekipe u regularnom delu prvenstva. Ostale će se kroz plej – aut boriti za opstanak.

SPARTAK VOJPUT – KOLUBARA 36:28 (17:14)

Očekivano, Subotičani su ostvarili najubedljiviju pobedu prvog kola. Kolubara, godinama već predvođena triom koji joj je doneo jedinu titulu državnog prvaka, Ivan Lomić – Slavoljub Mitrović – Dušan Nenadić, uspela je da održi egal do 20. minuta, kada je bilo 11:11. U preostale dve trećine meča „Putari“ su postepeno lomili rivala, a kada su u šestom minutu nastavka poveli sa 21:16, postalo je jasno da će „Krtice“ ostati ispod zemlje.
Županjac je debi za novi klub ovekovečio sa 11 golova (1), Lojaničić sa pet, koliko je postigao i Knežević. Na golu je briljirao Vuković, koji je proglašen igračem utakmice. U poraženom taboru, po pet puta strelci su bili Mitrović i Lomić (1).
Sastav Branislava Zeljkovića, oplemenjen značajnim pojačanjima, na papiru izgleda jače nego prošle sezone, kada im je za korak izmakao plej – of. Tada su TOP 4 vrebali iz senke, ali se sada sa pravom svrstavaju među favorite za vrh tabele.Iz Kruševca su stigli Bojanović i Županjac, iz Morave Đorđe Đekić, iz Vrbasa Radule Radulović. Praktično, Spartak Vojput je pokupio najbolje iz ekipa koje su u junu ispale iz Superlige. Možda je najveće pojačanje dolazak Miloša Lojaničića, povratnika u srpski rukomet iz Izraela. Sve osim plasmana u doigravanje biće neuspeh za plavo – bele.
S druge strane, Kolubara je i ove sezone zadržala kostur tima. Pored pomenutog tria, udarna snaga Lazarevčana biće Trivić, Radovanović, Radojičić i golman Đorđević. „Kratka klupa“ će, uz pozamašan prosek godina glavnih igrača, biti najveći problem stručnom štabu na čelu sa Mirkom Lomićem. Ipak, veliko iskustvo trebalo bi da garantuje mirno proleće.

JUGOVIĆ – ŽELEZNIČAR 1949 30:35 (15:17)

U najefikasnijoj utakmici prve runde, Železničar je slavio u Kaću pokazavši jedan kvalitet koji mu je često manjkao prošle sezone – uspeli su da sačuvaju rano stečenu prednost. Nišlije su u 25. minutu golom Petkovića povele sa 14:9. Usledio je očekivani nalet Kaćana, koji su „krckali“ prednost gostiju do 38. minuta, kada je Beloš izjednačio na 20:20. Međutim, ni jednom u meču Jugović nije poveo. Održali su Kurtešovi izabranici egal do rezultata 23:23. Ponovo je Žarko Petković pogađao u ključnim trenucima za goste, za 23:25, pa za 27:30 u 53. minutu. Dejan Zlatanović je sjajnim odbranama odbio poslednji nalet domaćina, a završni udarac zadao je Gvozden Denić, svojim četvrtim golom za 28:32, tri minuta pre kraja.
Briljirao je Milan Pavlov, koji je od svojih osam golova šest postigao u prvom poluvremenu. Petković je postigao šest (2), kao i Davor Basarić, novi kapiten niškog Superligaša. Porobić je pogodio pet puta. Kod domaćina, najbolji je bio Nemanja Beloš sa sedam golova, Ilić i Crnoglavac dali su po pet.
Tim Miroslava Đorđevića je tako na najbolji način odgovorio posle bruke u Aranđelovcu, gde ih je isključivo milost Vojvodine spasila poraza od preko 20 razlike. Najveći deo regularnog dela prošle sezone Železničar je proveo na vrhu. Slabiji pre svega za krilni tandem Živković – Đukić, sa Petkovićem i Pavlovim kao najvećim pojačanjima, realno je da ponove prošlosezonski rezultat i plasiraju se u plej – of.
Jugović ima mlad, ali ne i neiskusan tim. Udarne igle su igrači koji jesu, ili su do nedavno bili, članovi mlađih selekcija reprezentacije Srbije. Trener Goran Kurteš odlično poznaje ove momke, dugo sarađuje sa njima, tako da treba očekivati Kaćane na bezbednoj udaljenosti od dna (6. ili 7. mesto).

PARTIZAN – PLANINKA 33:30 (15:18)

Iako su stigli sa 12 igrača u „Slodes“, rukometaši Planinke su bili jako blizu iznenađenju. Vodio je tim Avrama Ilića osam minuta pre kraja sa 28:26, ali je u završnici podbacio i poklekao pred mladim i poletnim timom Partizana. Gosti su vodili od početka, najviše sa 16:12 i 18:14. Rešetao je iskusni bombarder Dušan Ilić, sin trenera Avrama, koji je jako dugo glavni igrač ekipe. Postigao je polovinu golova svog tima u prvom delu, na kraju je brojao do 11 (1). Partizan je prvi put poveo u 35. minutu golom Lazara Kukića (19:18), a drugi put tek u 55, kada je pogodio pivotmen Popović (29:28). Planinka nije imala svežine da ponovo preokrene, tako da je Partizan uspeo da upiše prvu pobedu. Radojković je bio najefikasniji kod domaćina sa osam golova(1), dva više od Sretenovića i Živkovića (1). Na drugoj strani, uz Ilića je najraspoloženiji bio golman Pavlović. Efikasnošću su se istakli još i Topalović sa sedam (3), te Miloš Milosavljević sa šest.
Biće zanimljivo videti koliki su dometi mladog tima Partizana, a naznake ćemo dobiti već u subotu kada gostuju Jugoviću, još jednom timu čiji je nukleus sačinjen od golobradih mladića. Mnogi timovi drastično menjaju igrački kadar na zimskoj pauzi, tako da se da pretpostaviti da će crno – beli u drugi deo sezone ući pojačani za par iskusnih rukometaša.
Planinka je posle tri sezone u nižem rangu ponovo u Superligi, i jedini cilj je da se tu nađe i sledeće. Za tako nešto će im trebati više igrača u rotaciji, što se pokazalo već u prvom kolu. U subotu u Kuršumliju stiže Metaloplastika, ne tako snažna kao lani. I bod iz tog duela može biti zlata vredan za Planinku, jer nije baš izvesno da će se Šapčani ponovo plasirati u plej – of.

CRVENA ZVEZDA – POŽAREVAC 29:26 (14:12)

I drugi povratnik u elitu je novu superligašku odiseju započeo gostovanjem u Beogradu. Crvena Zvezda je rano stekla lepu prednost, 9:4 u 14. minutu, ali su Požarevljani, prevođeni sa klupe novim trenerom Srđanom Rundićem, uspeli da se vrate i izjednače na 15:15 u sedmom minutu nastavka. Održali su egal još šest minuta, dok golman Vladimir Cupara, novi kapiten tima, nije serijom odbrana sprečio goste da uvedu favorita u neizvistan finiš. To su iskoristili Alčaković i Vuković da ponovo „odlepe“ Zvezdu na plus dva, pre nego što je Todorović na ulasku u poslednjih 10 minuta pogodio za 24:21. Tu prednost crveno – beli nisu ispustili. Uz golmana Cuparu, Zvezdu su do pobede predvodili Vuković i Alčaković sa po šest golova. Uroš Radosavljević je osam puta pogodio za Požarevljane, Čavaljuga šest.
Slično kao i prošle godine, Crvena Zvezda je u poslednji čas dobila dozvolu za takmičenje i dovela pojačanja sposobna da naprave razliku na terenu. Darko Todorović i Uroš Vuković iz PKB-a, Viktor Matičić iz Partizana i Stefan Radoničić iz Železničara 1949 najzvučnije su pridošlice u timu Nenada Peruničića. Uz njih, najveći teret bi trebalo da iznesu Cupara, Brajović, Alčaković, Nešovanović, Babić, Protić…Iz Proletera su stigla braća Dimitrić, Slobodan i Stanko. Tim jeste mlad, ali dovoljno kvalitetan da se nađe među četiri.
Požarevljani su uspeli da se posle dve sezone vrate u Superligu. Za novog trenera je izabran Srđan Rundić, bivši šef stručnog štaba PKB-a. Još jedan bivši „mlekadžija“, Marko Čavaljuga, stigao je još zimus da doprinese promociji u elitu. Uz njega, udarna napadačka snaga biće Uroš Radosavljević. Od pojačanja treba izdvojiti još golmana Dimitrijevića iz velikoplanjanske Morave i Srđana Komlanova iz Jugovića. Tu su i braća Tomić, čuvar mreže Aleksandar i srednji bek Vladimir. Požarevljani smatraju da je to tim kadar da izbegne dno tabele. U nedelju dočekuju Kolubaru, najverovatnije u borbi za prenos bodova u plej – aut.

METALOPLATIKA – RUDAR 24:22 (9:13)

Najposećenija utakmice prvog kola „Superice“ bila je i najuzbudljivija. Oko 1000 gledalaca u dvorani šabačke Gimnazije strepelo je do samog finiša, jer je Rudar bio na pragu iznenađenja. Bez Dragana Ajdačića na klupi, Kostolčani su bukvalno od prvog do 58. minuta imali prednost, a onda neočekivano dobru igru bacili u vodu. Grujičić je dva minuta pre kraja doneo domaćinu prvo vođstvo, ispostaviće se i pobedu.
Maestralan je na golu Rudara bio Miloš Rajičić, pojačanje iz kruševačkog Napredka. Njegove odbrane prevashodni su razlog maksimalne prednosti gostiju od 13:8 u 27. minutu, kada je pogodio Vladimir Petrović. Da je vrag odneo šalu domaći su shvatili 12 minuta pre kraja, posle gola Dimitrijevića za 16:20. Ipak, od tog trenutka kreće sunovrat „Energetičara“. U 55. minutu bilo je 20:22, a Šapčani meč završavaju serijom od 4:0, koji uz dobru odbranu kreiraju Marković i Grujičić.
Najbolji kod „Plavih“ bio je Nemanja Obradović sa sedam golova, ispred Markovića sa pet. Na drugoj strani, šest pogadaka je postigao Vladimir Petrović, jedan više od Vladimira Dimitrijevića.
Deset igrača je promenila Metaloplastika u odnosu na prošlu sezonu, i odavno je jasno da Slavku Novakoviću neće biti lako ove. On je već istakao da ne postoji nikakav rezultatski imperativ i da Šapčani na ovu takmičarsku godinu gledaju kroz prizmu ulaganja u budućnost. A očekivanja su takva da ona bude vrlo svetla za Nemanju Obradovića, mladog beka koji će u narednom periodu prihvatiti veliki teret na svoja leđa. Tokom pripremnih mečeva, kao i na otvaranju sezone, nametnuo se kao lider mladog tima Metaloplastike, čiji je član već dugo godina. Treba očekivati da dvadesettrogodišnji Kruševljanin konačno pokaže sav svoj potencijal, koji nije zanemarljiv. Uz njega, okosnicu ekipe čini iskusni povratnik Milutin Dragićević, golman Darko Arsić, nesuđeno pojačanje Vojvodine Nemanja Grujičić i standardno dobri Miloš Marković.
Rudar je redovno na papiru među kandidatima za ispadanje. Međutim, Kostolčani ne dozvoljavaju sebi da se nađu u „crvenoj zoni“ u poznim zimskim danima, tako da godinama već bezbrižno borave u gornjem delu donjeg dela tabele. Dragan Ajdačić je uspeo da sa, ne baš zvučnim, ali iskusnim igračkim kadrom od kluba napravi stabilnog Superligaša, iako je finansijska neizvesnost redovno prisutna, kao i u većini klubova. Skelet tima je i dalje isti, a čine ga krilni tandem Milošević – Avramović, Vladimir i Aleksandar Dimitrijević,uz Vladimira Petrovića koji će odlaskom Milojevića dobiti više prostora u napadu na poziciji desnog beka. Najveće pojačanje je mladi golman Miloš Rajičić.