SLOVENCI NA RUBU POLUFINALA: Domaćin psihofizički uništen - Slede Nemci! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SLOVENCI NA RUBU POLUFINALA: Domaćin psihofizički uništen – Slede Nemci!

SLOVENCI NA RUBU POLUFINALA: Domaćin psihofizički uništen – Slede Nemci!

Prva faza natjecanja pokazala je da Austrija u domaćinskim uvjetima može biti itekako neugodan protivnik. Pobjeda nad Bjelorusijom i Slovačkom te minimalni poraz od Njemačke kao jednog od favorita za osvajanje medalje, čak i cijelog prvenstva, dovoljna su poruka njihovom svakom predstojećem protivniku. Na red za suočiti se s domaćinom došla je i vrlo nadarena Slovenija, ekipa koja ih je u sklopu pripremama u Slovenj Gradecu pobijedila 30:26, a prema mišljenju nekolicine slovenskih trenera koji su pratili taj meč, kao i ovaj na EP-u, prednost je mogla biti i barem dvostruko veća da nije bilo mnogobrojnih rotacija – standardnog dijela pripremnih utakmica.

Ipak, sam početak dvoboja koji je poraženom značio gotovo sigurno ispadanje iz kombinacija za prolazak u polufinale nije otkrivao da je Slovenija toliko dominantan tim. Ponovno je prvih nekoliko minuta bila prisutna povećana razina nervoze; za 1:1 tek početkom pete minute dvoboja postiže lijevi vanjski Levc za kojeg smo ostali dužni napisati da je u meču sa Švedskom proglašen najboljim slovenskim pojedincem. S druge je pak strane izuzetno raspoložen u prvom poluvremenu bio srednji/lijevi vanjski Nikola Bilyk, najmlađi član austrijskog sastava. No, nije mogao sam pa Slovenija od 10. do 13. minute serijom 3:0 odlazi na nešto ugodnijih 7:4, ali neumoljivi Bilyk u novom naletu i kombinaciji sa lijevim krilnim Frimmelom vraća svoj tim u egal (7:7, 18. minuta). Ali ne zadugo: već u 24. minuti dvoboja tim Slavka Iveziča vodi 11:8 te do kraja poluvremena održava prednost i na odmor odlazi s 14:12, iako su vratari u prvom dijelu ostali na svega dvije obrane.

Točnije, Blažević je uspješno intervenirao u četvrtoj i jedanaestoj minuti, a na njegovu iduću obranu čekalo se sve do 42. minute. Sloveniji u tom periodu nije pomogla niti promjena čuvara svoje mreže jer je Škorc od 28. do 40. minute ostao bez ijedne obrane. Unatoč ovoj vrlo nezahvalnoj situaciji, rezultat nije pretjerano patio. Austrijanci su uspjeli doći do 15:15 u 36. minuti, ali prvenstveno zahvaljujući brzopletosti nekolicine igrača u polju koji su na austrijsku nervozu i tehničke pogreške odgovarali na isti način. Minutu kasnije Ovniček „krade“ loptu te bez problema realizira kontru i tada kreće austrijski brodolom. Sve očitije postaje da Bilyk nema snage izdržati do kraja u visokom tempu utakmice, mora na klupu, a bez njega Austrija (pogotovo u napadu) postaje neki drugi tim. Domaćin turnira u idućih nekoliko minuta nije niti pogledao ka slovenskim vratima, za što je dobrim dijelom zaslužna slovenska obrana. U tim momentima kvalitetno igra Bratkovič: jednom oduzima loptu protivniku, dok minutu iza izuzetnim angažmanom uspijeva izbiti loptu van granica igrališta te tako spriječiti polukontru i natjerati Austrijance na nove muke protiv postavljene zone koje su postajale samo sve veće jer je Slovenija daleko najbolje od svih austrijskih  protivnika čuvala na ovom prvenstvu strahovito raspoloženog lijevog krilnog Frimmela – iza Bilyka ključnog realizatora u timu domaćina.

Kao što to obično i biva, Slovenija je uspješno obrambeno izdanje iskoristila postizanjem nekoliko jednostavnih pogodaka pa već u 47. minuti preko kapetana Kodrina odlazi na velikih 21:16. Za razliku od prijašnjih dvoboja, kada se Austrija redovito vraćala u meč, ovoga je puta brojna publika svjedočila potpuno drugačijoj situaciji. Domaćin turnira se predao, bio je psihofizički potpuno uništen, pa su ga do kraja meča Kodrin i Ovniček nagradili s još jednim, Janc i Gjerek sa po dva, a Levc sa tri pogotka u njihovoj mreži, uključujući i posljednji za konačnih 30:22. Uz nešto kvalitetniju koncentraciju pred sam kraj meča, lako se moglo dogoditi da Austrijanci nastradaju i sa dvocifrenom razlikom pogodaka, no i ovih +8 bilo je dovoljno da njihov trenerski dvojac Frimmel – Marouschekbude izuzetno ljut na svoj tim te ga umjesto redovnog pozdravljanja na tribini s obiteljima najprije nagradi kratkom „lekcijom“ u svlačionici.

– Očekivali smo da će biti teška utakmica pred domaćom publikom. Dobro smo se pripremili, trebali smo se sabrati nakon poraza protiv Šveđana. Bilo je vrlo teško, ali dokazali smo da možemo – komentirao je kapetan Kodrin, koji je ovoga puta proglašen igračem utakmice.

Ipak, za plasman će pobjeda nad Austrijom malo značiti, ukoliko se sutra ne potvrdi slavljem nad Njemačkom. S obzirom na razvoj situacije u ovoj skupini, mogući su doista svakojaki scenariji, no jedno je sasvim sigurno – s koliko god pogodaka razlike da uspiju pobijediti Njemačku, Slovenci će biti sigurno u polufinalu, dok će ispasti netko od „sjevernjaka“.

– Prošlu godinu smo imali priliku, vidjet ćemo kako će sada biti. Idemo na sve ili ništa, treba zaboraviti ovu utakmicu i pripremiti se za njih – uz pomalo kiseli osmijeh dodao je slovenski kapetan.

Za one koji se ne mogu sjetiti što se dogodilo prošle godine: Njemačka je svladala Sloveniju u četvrtfinalu SP-a održanog u Mađarskoj, ali tek nakon produžetaka. Bila je to ujedno i najbolja partija koju su Slovenci pružili na tom natjecanju, ipak nedovoljna da bi se ušlo u borbu za medalje. Nema uopće sumnje kako će im to u ovom dvoboju biti samo motiv više da konačno naprave rezultatski iskorak. Rekao bi narod treća – sreća a Slovenci su je svojom dosad prikazanom igrom itekako zaslužili na svojoj strani u ključnom meču aktualnog natjecanja. Sukladno važnosti meča, uslijedila je i Kodrinova poruka navijačima: