SP juniora: Pobeda "orlića" posle drame sa Japancima - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SP juniora: Pobeda „orlića“ posle drame sa Japancima

SP juniora: Pobeda „orlića“ posle drame sa Japancima

Stefan Branežac

Poslednje omladinsko takmičenje za srpsku generaciju 1998., počelo je trijumfalno. Izabranici Borisa Rojevića, zabeležili su pobedu protiv vicešampiona Azije, selekcije Japana, rezultatom 21:19 (9:9), na otvaranju Svetskog prvenstva za juniore u Španiji.

Srbija – Japan 21:19 (9:9)

Hala: As Travesas, Vigo

Sudije: Marhun Samir – Almavt Husain (Bahrein)

Srbija: Mićić, Tomić 5, Milenković 3, Vignjević, Trkulja 1, Todorović, Trnavac 4 odbrane, Ivanović 4, Nikolić 3, Milosavljević, Pisarić, Milić M. 1, Milić S., Maksić 2, Mijatović 1, Jandrić 5 odbrana (1)

Japan: Takano, Suoka, Hatori 3, Tokuda 5, Fudžita 1, Jano 4, Sakurai 1, Nakamura H. 5 odbrana, Asano, Nakamura T. 1, Takahaši 3 odbrane, Kavasaki 1, Osuki, Isoda, Ao, Tsujuki 3

Semafor: 2:0 (6.), 4:5 (20.), 8:5 (25.), 9:9 (30.) 11:15 (39.) 16:15 (47.) 21:19 (60.)

Sudar evropske i azijske selekcije protekao je u neizvesnoj borbi. Iako su oba tima u nekoliko navrata imali prednost od par golova, u završnici susreta viđena je prava drama. Dosta problema Srbija i Japan imali su u organizaciji napada, a srpska selekcija je uprkos četiri promašena sedmerca, uspela da osvoji vredne bodove na startu planetarnog šampionata.

Bolje su „orlići“ otvorili susret, Mijatović i Ivanović doneli su početnu prednost od dva gola izabranicima Borisa Rojevića. Usledio je period rastrzane igre na obe strane, tehničke greške, odbrane Jandrića i Hikaru Nakamure, uticale su da posle 15 minuta igre bude viđeno osam pogodaka, po četiri na obe strane.

Na prvo vođstvo vicešampiona Azije čekalo se do 20. minuta, kada je prednost svom timu doneo Hatori, 4:5. Usledila je serija srpskih juniora od 4:0, Aleksa Makić pogodio je za najveću prednost „orlića“, 8:5. Tri isključenja Srbije u završnici prvog poluvremena, omogućila su Japancima da uhvate rezultatski priključak, levokrilni igrač Jano postavio je konačan rezultat nakon pola sata igre, 9:9.

Neizvesna borba viđena je i u nastavku susreta. Problemi srpske selekcije u fazi napada bili su primetni i na početku drugog poluvremena, nakon uvodnih minuta u kojima je viđen rezultatski egal, Japanci serijom 4:0 dolaze do najveće prednosti, 11:15. Nisu se predavali izabranici Borisa Rojevića, angažovanija igra u odbrani, omogućila je Srbiji da sustigne rivala i 15 minuta pre kraja susreta ponovo dođe u vođstvo, nakon dva pogotka Jovice Nikolića, 16:15.

Odbrane Andreja Trnavca, koji je na golu zamenio kapitena Jandrića i raspucani Branko Tomić, održavali su minimalnu prednost „orlića“, sa kojom je srpski tim ušao u završnicu susreta. Poslednji trenuci meča protekli su u znaku reprezentacije Srbije. Nikola Ivanović doneo je minimalnu prednost balkanskoj selekciji na isteku 59. minuta, dobar defanzivni blok omogućio je Trnavcu da zaustavi šut Japanaca i otvori kontru, u kojoj je precizan bio Ivanović za konačnih 21:19 u korist srpskih juniora.

Najefikasniji u pobedi Srbije bio je Branko Tomić sa pet postignutih golova, dok se Nikola Ivanović četiri puta upisao u listu strelaca. U selekciji Japana, istakao se Tokuda sa pet golova, jedan manje delo je Janoa.

Drugi susret na Svetskom prvenstvu Srbija će odigrati u četvrtak, kada ih od 19 časova očekuje duel sa Sjedinjenim Američkim Državama. Japanci će isti dan, dva sata ranije (17 časova), odmeriti snage sa evropskim šampionima, reprezentativcima Slovenije.