SP KADETA: Francuzima zlato i nova stranica rukometne povijesti - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SP KADETA: Francuzima zlato i nova stranica rukometne povijesti

SP KADETA: Francuzima zlato i nova stranica rukometne povijesti

Zlato generacije do 17 godina na EYOF-u, naslov svjetskih prvaka mladića do 21 godine te aktualni naslovi prvaka u svim kategorijama muškog seniorskog rukometa – sve je to osvojio francuski rukomet. Jedino što im je nedostajalo za potpunu dominaciju u muškom rukometu bilo je zlato kadeta mlađih od 19 godina. I osvojili su ga u Rusiji slavljem nad Slovenijom u finalu rezultatom 33:26 (16:13).

Već u otvaranju posljednjeg duela turnira vidjelo se zbog čega su baš ovi timovi odlučivali o zlatnoj medalji. Vrlo kvalitetno razrađeni napadi rezultirali su vrlo efikasnom igrom (4:4 u 8′) bez obzira što je važnost duela bila maksimalna. Tek u 13. minuti jedan od timova po prvi puta odlazi na dva pogotka, dobrim dijelom zahvaljujući pogreškama protivnika. Bila je to Francuska koja nakon tog momenta selekciji Janija Klemenčiča više niti jednom nije dopustila povratak u potpuni egal.

Quintinov je tim odigrao zreliji rukomet, strpljivo čekao pogreške svojih protivnika i to mu se isplatilo. Krajnji omjer tehničkih pogrešaka 16:4 nesumnjivo je presudio utakmicu, a počeo ju je lomiti već sredinom prvog dijela. Kontrom Lennea Trikolori u 22. minuti odlaze na prednost od četiri pogotka (12:8) i održavaju je bez pretjeranih problema sve do posljednjeg slovenskog napada u prvom dijelu kojeg realizira Prevolnik za konačnih 13:16. Francuzima je ostala još pokoja sekunda te su je iskoristili vrlo kvalitetno, zaradili isključenje ključnog protivničkog defanzivca Stojniča.

Itekako im se to vratilo početkom nastavka kada su serijom 4:0 došli na rub pisanja nove stranice povijesti francuskog i svjetskog rukometa. Iako kombinatoran, slovenski napad nije uspio nadigrati obranu Quintinovih pulena punih šest minuta. Unatoč tome, nastavio se boriti ali niti jednom nije ozbiljnije ugrozio francusku prednost koja se novom serijom 3:0 popela i do maksimalnih devet pogodaka (18:27).

Uslijedilo je tada opuštanje, brojne rotacije na obje strane što je Slovenija iskoristila te se u 52. minuti vratila na pet pogodaka zaostatka. Ali da ne bi bilo drame, Quintin je opet na teren poslao MVP-a natjecanja Melvyna Richardsona, sina velikog Jacksona, koji je sa svojim suigračima iskontrolirao meč do samog kraja. Završnica je odigrana u vrlo atraktivnom tonu, viđena su tri cepelina, a čast zabijanja posljednjeg pogotka (26:33) na prvenstvu pripala je slovenskom kapetanu Malusu koji sa svojim suigračima u domovinu nosi veliku, zasluženu srebrnu medalju.

SLOVENIJA U19 – FRANCUSKA U19 26:33  (13:16)
Gledalaca: 2.500
Isključenja: Slovenija U19 4 minute (Stojnič x2), Francuska U19 8 minuta (Ferrandier, Lagarde, Fabregas, Mem)

Sedmerci: Slovenija U19 3/3,Francuska U19 1/2

SLOVENIJA U19: Kastelic 19+1 obrana, Leben; Moljk, Stojnič 3, Kavčič 3, Vlah 3, Kocbek, Janc 5, Krečič 2, Prevolnik 1, Kotar 1, Malus 5, Sokolič 2, Planinc, Marguč, Cvetko 1  izbornik: Janez Klemenčič

FRANCUSKA U19: Harbaoui 7 obrana, Bonneau 9 obrana; Mocquais 2, Ferrandier, Lagarde, Minne 4, Kounkoud 5, Limousin, Nozeran 3, Pelayo, Kamtchop, Bouchillou 2, Fabregas 4, Lenne 2, Richardson 5, Mem 6  izbornik: Eric Quintin

SEMAFOR: 2:2 (3′), 4:4 (8′), 5:7 (13′), 7:8 (16′), 8:10 (21′), 8:12 (22′), 11:13 (24′), 12:14 (28′), 13:16 (30′), 13:20 (34′), 15:22 (39′), 18:24 (41′), 18:27 (44′), 20:27 (48′), 23:28 (52′), 23:30 (55′), 25:31 (59′), 26:33 (60′)

IGRAČ UTAKMICE:Melvyn Richardson

Napomena: Izjave aktera slijede