Srbija četvrta - Mađarice bolje u završnici - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Srbija četvrta – Mađarice bolje u završnici

Srbija četvrta – Mađarice bolje u završnici

Reprezentacija Srbije, zauzela je četvrto mesto na Evropskom prvenstvu. U dramatičnom meču, posle dva produžetka, Mađarska je bila bolja 41:38 – 33:33 (21:19) i na kraju zasluženo proslavila osvajanje bronzane medalje. I pored dva teška poraza na kraju turnira, srpske rukometašice su ostvarile istorijski uspeh, prvi plasman u polufinale Evropskih prvenstava i na tome im treba čestitati.

MAĐARSKA – SRBIJA 41:38 (36:37) – 33:33 (19:21)
DVORANA: “Kombank arena”. Gledalaca:3.500. Sudije: Gouško/Repkin (Belorusija). Sedmerci: Mađarska 6(6), Srbija 4(3) Isključenja: Mađarska 2 minuta, Srbija 8 minuta.
MAĐARSKA: Triščuk, Verten 2, Sučanski 3, A. Kovačič, Vince 3, Bulat, Her (5 odbrana), Gerbic 6(6), Klivini, Samoranski 3, Redei Šoš 9, Kiš (8 odbrana), Bodi 1, Sekereš 3, M. Kovačič 3, Tomori 8.
SRBIJA: Krpež 1, Popović 4, Lekić 7, Damnjanović 2, Erić 3, Risović ( tri odbrane), Rajović, Pop-Lazić 1, Ognjenović 7, Filipović 7, Tomašević ( šest odbrana), Nišavić 1, Milošević 2, Stoiljković, Liščević, Dmitrović 3.
Igračica utakmice:  Žužana Tomori
Kretanje rezultata:  3:2 (6). 5:5 (9.) 9:6 (13.) 10:10 (18.) 15:15 (24.) 16:19 (28.) 19:22 (31.) 24:24 (38.) 27:30 (46.) 30:31 (53.) 31:32 (58.) 35:34 (61.) 36:36 (66.)

Poraz od Crnogorki u jučerašnjem polufinalu, nije se osetio u igri naših reprezentativki na startu duela za bronzu sa Mađaricama u “Kombank Areni”. Raspucali su se bekovi obe reprezentacije, golovi su padali kao na traci u prvom poluvremenu, delom kao posledica loših odbrana, ali i slabih partija golmana, koji u prvih 15 minuta nisu imali ni jednu odbranu. Dobro je meč otvorila Jelena Popović, uz ponovo odličnu Biljanu Filipović i raspoloženu Svetlanu Ognjenović, Srbija je stigla do 9:6 u 13. minutu, kada je selektor Mađarske, Karl Erik Bon zatražio minut odmora.

To je dobro došlo njegovom timu. Čim je Anita Gerbic izašla, Mađarice su zaigrale. Raspucala se sa levog beka Žužana Tomori, čijim su golovima komšinice stigle do 10:10 na isteku 18. minuta. Probao je Saša Bošković da pojača odbranu, dao je šansu i Jovani Risović na golu, ali nije išlo. Četvrti gol Tomori za pet minuta, doneo je Mađarskoj vođstvo 12:11 i rezultatsku dominaciju u preostalih deset minuta prvog poluvremena.

Dva vezana gola Sanje Damnjanović, dale su novu energiju Srbiji, stiglo se do 15:15 u 24. minutu, kada je usledio par u igri Srbije. Loša odbrana, bez pravovremenih faulova na raspoloženom Tomori, Redei i Sučanski, nije bila od pomoći neraspoloženoj Kaći Tomašević. Uz par odbrana probuđene Eve Kiš, Mađarice su stigle do +3 (19:16) dva minuta pre kraja poluvremena.

Kapiten Andrea Lekić je sa dva gola, zaustavila pad, tako da se na odmor otišlo sa 19:21.

I pored toga što je Piroška Samoranski odvela svoju reprezentaciju na +3 u prvim sekundama drugog poluvremena, Srpkinje su na „gerflor“ „Kombank Arene“ izašle rešene da poprave utisak iz prvog poluvremena. Zaigrale su u odbrani, kao u mečevima koji su ih doveli nadomak ostvarenja snova i to je donelo rezultat. Odlična Ceca Ognjenović je predvodila povratak u rezultatski egal, a Katarina Krpež je prvim golom donela izjednačenje 24:24 u 38. minutu.

Igralo se gol za gol još nekih par minuta, sve do 26:26, kada par grešaka u napadu, prevashodno orijentisanom na igru sa pivotmenom, donosi Mađaricama šansu za lake golove, što ove koriste i odlaze na 30:27 u 46. minutu, što je bio poziv Saši Boškoviću da zatraži tajm-aut.

Publika se nije predavala. Digla se na noge i podigla i devojke. Odbrana Kaće Tomašević, omogućila je napad posle koga je Andrea Lekić iz sedmerca smanjila na -1 (30:29) na osam minuta pre kraja. Ubrzo je usledila i kontra iz koje Katarina Krpež nije uspela da donese izjednačenje pri rezultatu 30:31. To su gošće kaznile preko Tomori, koja im je donela novih +2 – 32:30.

Konsolidovana Mađarice u odbrani nisu dozvoljavale lake golove. Uvideo je to i Saša Bošković, zatražio tajm-aut na tri i po minuta pre kraja, ne bi li dao neku novu ideju za nadigravanje odbrane iza koje je stajala raspoložena Her.  Međutim, šut Biljane Filipović završio je na prečki. Srećom, u narednom napadu, pokušaj Jelene Popović – nije – 31:32 (57:40).

Kaća Tomašević je odbranila šut Gerbic, a Slađa Pop Lazić digla „Arenu“ na noge golom za izjednačenje – 32:33 na 60 sekundi pre kraja. Žužana Tomori novim golom donela je novu prednost svom timu, ali joj nije ostala dužna ni hladnokrvna Ceca Ognjenović, koja golom 10 sekundi pre kraja praktično odvela meč u produžetke.

Mađarice su pokušale da dođu do pobede posle regularnog dela, uvele i igrača umesto golmana, ali je šut Tomori završavio daleko iznad gola.

PAD U DRUGOM PRODUŽETKU

Biljana Filipović je efektnim golom otvorila produžetke, a zatim su se kao na traci ređali golovi sa obe strane, sve dok Kaća Tomašević u poslednjem minutu petominutnog nastavka nije zaustavila šut Redei, nakon koga je Andrea Lekić kao „brzi voz“ prošla kroz mađarsku odbranu i zakucala loptu iza mreže Her za 37:36 pred kratku pauzu.

Redi Šoš je donela novo izjednačenje na startu drugog dela u 66. minutu meča – 37:37. Usledila je totalni pad, Mađarice su postigle tri gola za nepuna dva minuta, koristeći greške srpskog napada. Snage kod našh devojaka više nije bilo. Mađarska je zasluženo došla do bronze…

e četvrto mesto na Evropskom prvenstvu. U dramatičnom meču, posle dva produžetka, Mađarska je bila bolja 41:38.