Slovenci pretrčali "orlove" i poslali ih na Španiju! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Slovenci pretrčali „orlove“ i poslali ih na Španiju!

Slovenci pretrčali „orlove“ i poslali ih na Španiju!

10 komentari

Reprezentacija Srbije, poražena je u poslednjem meču grupe C u Saragosi od Slovenije 31:33 (16:19) i kao trećeplasirana će u osmini finala u ponedeljak igrati sa selekcijom domaćina – Španijom. Izuzetno loša završnica, presudila je izabranicima selektora Veselina Vukovića, a Slovenci su serijom 6:1 u poslednjih šest minuta preokrenuli rezultat i došli do pobede koja ih šalje u Barselonu. Nokaut u samoj završnici, prouzrokovan je igrom 6 na 5, ali i potpunim gubitkom glave u poslednjih par minuta, gde se „orlovi“ nisu snašli na 5+1 odbranu Slovenaca, koji su serijom lakih golova napravili čudo…

SRBIJA – SLOVENIJA 31:33 (16:19)
SARAGOSA – HALA: “PRINC FILIP“
GLEDALACA: 5000
Sudije: Leifson i Palson (Island)

SRBIJA: Dragaš, Šešum 2, Vujin 7(2), Nikčević 1, Toskić 4, Stanić četiri odbrane i dva sedmerca , Ilić M 2, Zelenović 1, Gajić pet odbrana, Prodanović 6, Vučković, Mitrović 2, Stanković, Ilić N, Nenadić 6, Marsenić
SLOVENIJA: Škof šest odbrana, Prošt osam odbrana, Bilbija, Dobelšek, Kavtičnik 1, Bezjak 2, Dolenec 2, Skube 2, Bundalo, Zvižej M, Zvižej L 6, Gaber 1, Zorman 2, Marguč 1, Mačkovšek 6, Gajić 7(3)
KRETANjE REZULTATA:   4:3 (6.) 5:6 (8.) 7:7 (10.) 9:9 (13.) 11:10 (18.) 11:14 (23.) 15:16 (27.) 16:20 (32.) 22:21 (41.) 25:22 (47.) 26:25 (50.) 30:27 (54.) 30:32 (59.)
IGRAČ UTAKMICE:  Primož Prošt (Slovenija)

Efikasni napadi, obeležili su početak odlučujućeg duela za prvo mesto u grupi C u Saragosi. Glavobolju “orlovima” zadavao je visoki Borut Mačkovšek šutevima sa deset metara, koga je odlično razigravao Uroš Zorman, dok je sa druge strane, glavnu napadačku rolu poneo Petar Nenadić solo akcijama, posle kojih je punio mrežu Škofa.

Prvo vođstvo Srbiji, doneo je Marko Vujin svojim drugim pogotkom u šestom minutu (4:3), kada se videlo da je levoruki šuter ušao mnogo skoncentrisanije u ovaj duel u odnosu na meč sa Poljacima. U takvoj postavci stvari sa raspucanim šuterima, čuvari mreže Škof i Gajić, bili su samo statisti u prvih deset minuta, sve dok srpski golman, koji je meč započeo umesto Darka Stanića, nije ušao u seriju odbrana.

To je “orlovima” donelo rezultatsku prevagu sredinom prvog poluvremena. Vuković je u rotaciji probao i Šešuma, a posle njegovog pogotka i petog gola apsolutno dominantne figure Petra Nenadića, selektor Slovenaca, Boris Denič pozvao je na tajm-aut (11:10 – 18.).

Ulazak Primoža Prošta na gol Slovenije, promenio je tok utakmice. Usledila su tri vezana gola Slovenaca, a napad “orlova” sve je više imao problema, uz sporo vraćanje u odbranu i sprečavanje kontranapada protivnika. U roku od tri minuta, Veselin Vuković je bio primoran da pozove momke na “hlađenje” kada je na semaforu stajalo – 11:13.

Ponestalo je municije Nenadiću, koga je Prošt pročitao, a pomoći od ostalih bekova nije bilo. Posle kontre Bezjaka za 14:11, u seriju golova je ušao Rajko Prodanović, koji je nastavio sa dobrim partijama na turniru. Brzo su se “orlovi” vratili u egal (15:16 – 27.), ali je Slovenija u velikom stilu otišla u svlačionicu. Nepostojeći faul za sedmerac, realizovao je nepogrešivi Dragan Gajić, a i poslednji – devetnaesti gol za svoju reprezentaciju, postigao je isti igrač iz kontre. Bez rešenja u pozicionom napadu, Srbija je na odmor otišla sa minusom od tri gola – 16:19.

Slovenci su na startu drugog poluvremena došli do najvećeg vođstva +4 – 20:16 u 32. minutu preko Dragana Gajića, ali u roku od devet minuta, sve se istopilo, a “orlovi” su serijom 6:1 naterali Deniča da pozove svoje momke na savetovanje (22:21, 41.). Najzaslužnija za to je bila pojava Darka Stanića na golu Srbije, koji je ubrzo postao ozbiljan problem Zormanu i drugovima.

Impuls napadu Srbije, doneo je Uroš Mitrović na srednjem beku. Posle golova Toskića i Nikčevića, srednji bek Partizana je po prvi put doneo +2 našoj reprezentaciji – 24:22 (45.).

Stanićeva odbrana sedmerca Draganu Gajiću, trasirala je put ka još jednom golu, ovoga puta, Žarka Šešuma za 25:22 u 47. minutu.  To nije bio poziv za predaju Slovenaca. Ubrzo su se vratili u meč preko hladnokrvnog Luke Zvižeja. Sa druge strane nije mu ostao dužan Marko Vujin, pa je Srbija u 51. minutu bila na 27:25, a posle prodora Uroša Mitrovića i na +3 – 29:26 (52.)

Probao je Denič još jednim tajm-autom da vrati svoj tim i to mu polazi za rukom. Na +3 30:27 (54:00), posle isključenja Šešuma, “orlovi” gube glavu. U roku od dva i po minuta, Slovenija pravi seriju 3:0 i dolazi na 30:30.

Primož Prošt ulazi u seriju odbrana, a laki golovi Slovenije se ređaju kao na traci. Zvižej i Marguč donose prednost 32:30, koja se ispostavila kao nedostižna. Tajm-aut Vukovića na 90 sekundi pre kraja, ništa ne donosi, šut Marka Vujina brani Prošt, kada je i poslednja nada umrla…