STEVIE BRANI NEMOGUĆE: Kauboji osigurali Rio! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan STEVIE BRANI NEMOGUĆE: Kauboji osigurali Rio!

STEVIE BRANI NEMOGUĆE: Kauboji osigurali Rio!

PIŠE: TOMISLAV LAURIĆ

Ovoga će ljeta hrvatski izbornik Željko Babić putovati u grad Crista Redentora. Je li opet Gospa uplela prste ili ne – ne znamo. Ali kao i na EP-u kontra Poljske bravuroznu je partiju pružio Stevie Stevanović. Vođeni njegovim bravurama Kauboji su se rezultatski odvojili u samom početku utakmica, na poluvremenu imali 14:7. Bez ikakvih drama i zavrzlama Babićeve su trupe odradile i drugih 30 minuta, rezervirale kartu za Rio rezultatom 27:21.

Mrak je na oči padao poljskim igračima i navijačima početkom ove godine. Stevie je svojim impresivnim obranama predvodio Hrvatsku do velikog slavlja nad domaćinom turnira, do osiguravanja polufinala.

U danskom je Herningu ulog bio još i veći. Odlazak na Olimpijske igre, san svakog sportaša. I opet je bljesnuo hrvatski čarobnjak među vratnicama. Vanjski šut i zicer Lie Hansenu, zicer Sagosenu i Myrholu pa još jedan vanjski šut Sagosenu – tako je Stevie naredao svojih pet obrana u svega šest minuta.

Jednaku je lakoću imao i hrvatski napad na drugoj strani terena. Torpediran je bio Erevik. Mamić je i balićevski ‘piknuo’ do Čupića za 4:0. Još jedna Čupina kontra primorala je norveškog selektora Bergea na prvu minutu predaha.

Nakon nje po prvi puta Skandinavci čine za njih pozitivni trag na samom rezultatu. O’Sullivan zabija prvi pogodak svoje ekipe te izbara isključenje Kopljara. Ali ga Vikinzi uopće nisu znali iskoristiti. Štoviše, Kauboji su se uspjeli odvojiti na 7:1 do kraja 10. minute susreta.

Bitno agresivnija i ozbiljnija obrana Babićevih trupa bila je teško rješiva zagonetka. Stevanović iza njih još i teža. Već u 22. minuti utakmice Stevie je upisao svoju 10. obranu. Bergeu nije preostalo ništa drugo nego iz akcije u akciju slegnuti ramenima i zapljeskati.

Njegovu pivotu Myrholu, prvenstveno poznatom po svojim napadačkim karakteristikama, zasigurno nije bilo do smijeha. Što god da suigrači učinili, kako god da ga mladi Sagosen proigravao, on nije uspijevao zabiti. Na svega sedam pogodaka zaustavili su Kauboji jednu od trenutno najpoletnijih ekipa europskog rukometa, otišli na predah sa 14:7.

Tek u 35. minuti je konačno Myrhol uspio pronaći rješenje za čudesnog Stevieja, no bilo je to dovoljno tek za povratak na -7 s poluvremena.  Niti u jednom trenutku do kraja utakmice nisu se Norvežani ozbiljnije približili Kaubojima. Crna rupa, koja je kontra Španjolske odnijela finale EP-a, a isto tako i pobjedu u prvom meču turnira protiv Danske, ovoga se puta nije dogodila.

Izuzetno ozbiljno, maksimalno angažirano izgledao je baš svaki hrvatski igrač koji je kročio na teren u Herningu. Dozvolio si je Babić i zarotirati malo ekipu 15-ak minuta prije kraja, uvesti Sliškovića i Šebetića na bekove. Potonji mu je uzvratio s tri ekspresna pogotka, potpunim ‘uništenjem’ norveškog čuvara mreže Christensena.

I unatoč razlici koja je konstantno naginjala ka dvocifrenom broju, nije se moglo vidjeti osmijeha na licu hrvatskog izbornika. Sve do sedam minuta prije kraja, kada ga je povratnik u selekciju Buntić uspio oraspoložiti neutvrđenim komentarom. Nešto opuštenija je situacija pred sam kraj bila i na samom terenu pa su Norvežani uspjeli barem nijansu ublažiti poraz, napustiti teren sa zaostatkom 27:21. Ali uzaludno, kartu za Rio uzeli su samo Kauboji.