VESPREM ODNEO BODOVE: Momir Ilić utišao Skoplje u ludoj završnici - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan VESPREM ODNEO BODOVE: Momir Ilić utišao Skoplje u ludoj završnici

VESPREM ODNEO BODOVE: Momir Ilić utišao Skoplje u ludoj završnici

Mađarski Vesprem naneo je prvi poraz Vardaru u istoriji nove dvorane „Jane Sandanski“ 24:23 (12:9) posle završnice kakva se retko viđa. U meču za infarkt, makedonski tim je bio nadomak pobede,  imao je gol prednosti (23:22) i šansu da iz sedmerca poveća na +2 minut i po pre kraja, ali je Roland Mikler zaustavio šut Matjaža Brumena. Samo 30 sekundi kasnije, stigla je kazna u vidu gola Čeme Rodrigeza za 23:23 (59:10), a konačno, krah Vardara najavljen je maestralnom reakcijom Kristijana Ugaldea, koji je ukrao loptu  prilikom ukrštanja Karačića i Brumena, nakon čega je slovenačko desno krilo srušilo Španca u pokušaju kontre. Sudije su munjevito reagovale, Brumen je dobio crveni karton, a srpski as iz redova Vesprema, Momir Ilić, šansu da sa linije sedam metara donese prednost svom timu. To je i učinio desetak sekundi pre kraja savladavši Šterbika. Pokušao je Igor Karačić (najefikasniji sa osam golova) da izjednači šutem sa preko 12 metara, ali lopta nije ni stigla do Miklerovog gola. Sve za radost Mađara u paklu skopske lepotice…

VARDAR  – VESPREM 23:24 (9:12)
Gledalaca – 6000
VARDAR: Šterbik 11 odbrana, Dušebajev 2, Dibirov 4 (1), Karačić 8 (1), Gorbok 1, Toskić 2, Šiškarev 1, Brumen 3(1), Stoilov 1
VESPREM: Mikler:  13 odbrana, Ilić 6 (3), Cajc 3, Čema Rodrigez 3, Milson 3, Ugalde 3, Šuh 1, Sulić 1, Marguč 1
SEMAFOR:  1:3 (6.) 2:6 (11.) 3:7 (14.) 5:8 (18.) 8:8 (21.) 8:10 (22.) 9:12 (25.) 12:15 (34.) 14:16 (39.) 18:17 (43.) 21:19 (48.) 21:22 (54.) 22:22 (56:00) 22:23 (57.) 23:23 (59:10)
IGRAČ UTAKMICE: Roland Mikler (Vesprem)
VEČE ZA ZABORAV: Blaženko Lacković / Matjaž Brumen (Vardar)

Krenuo je Vesprem silovito u Skoplju, odmah na startu pokazavši, da sa snagom odbrane koju poseduje i napadačkom rutinom Ilića, Čeme Rodrigeza, Cajca i ostalih, predstavlja jedan od tri najbolja tima u Evropi ove sezone. Odbijali su se na startu Karačić, Lacković i Dušebajev od zone Mađara, a posledica su bili golovi iz kontre i polukontre mađarskih bekova. Bezidejnost u napadu, naterala je Raula Gonzalesa da zatraži tajm-aut već u deveto minutu pri minusu Vardara od tri gola – 2:5.

Pozicioni napadi bili su slabi za odbrane oba tima, pa su golovi gotovo isključivo padali iz kontre i polukontre.  Jedino je gol Alema Toskića za 3:6 u 13. minutu, bio plod smišljenog napada domaćeg tima, koji je problem našao i u jednom od heroja pobede svog tima, golmanu Vesprema, Rolandu Mikleru. Četvrti gol srpskog kapitena Momira Ilića za 8:5 Mađara u 17. minutu, bio je početak krize gostiju, ali i njegovog golgeterskog posta, koji je trajao sve dok se nije upalila crvena lampica na klupi Karlosa Ortege u poslednjih par minuta.

Dušebajev, Šiškarev i probuđeni „Princ sa Neretve“, Igor Karačić, koji u bukvalnom smislu predstavlja napadački motor ovog Vardara, vratili su Vardar u egal – 8:8 u 21. minutu, kada je Ortega zatražio minut odmora. To je očigledno prijalo Mađarima. Ugalde i Cajc, brzo i ubitačno, odveli su svoj tim na 9:12 u 25. minutu, dovoljno da prednost na poluvremenu bude na strani njihovog tima –11:13.

MIKLEROVA ODBRANA SEDMERCA MATJAŽA BRUMENA (22:23, 58:30)
IGOR KARAČIĆ PRVI STRELAC MEČA SA OSAM GOLOVA
MOMIR ILIĆ POSTIGAO PRVI I POSLEDNJI GOL NA MEČU – ZA POBEDU 8 SEKUNDI PRE KRAJA
UGALDE „UKRAO“ LOPTU BRUMENU I KARAČIĆU NA 20 SEKUNDI PRE KRAJA
NAJVEĆE VOĐSTVO NA MEČU – VESPREMOVIH 6:2

Poslednji trenutak Vespremove dominacije u „Jane Sandanski“ bio je gol Renata Sulića za 12:15 u 34. minutu. Na scenu stupa Arpad Šterbik, a bekovska postava Vesprema ulazi u „crnu rupu“, u kojoj se gubila narednih 20 minuta. Sa druge strane, Igor Karačić krenuo je da pleše po taktovima fantastične podrške sa tribina Vardarove sportske lepotice. Seriju za preokret zaključio je Timur Dibirov pogotkom za 18:17 u 43. minutu.

Ortega je pozvao na tajm-aut, ali njegovih bekova, osim donekle, Čeme Rodrigeza, nije bilo još nekih šest sedam-minuta. Igor Karačić sedmim golom doveo je svoj tim do +2 u 48. minutu – 21:19, kada se učinilo da je Vesprem na veštačkom disanju.

Međutim, kako to obično biva, veliki timovi imaju snage i majstore na svakoj poziciji, i kada se čini da su poraženi. Usledila je serija 3:0 Vesprema, koju je zaključio Moša Ilić petim golom u 53. minutu, prvim posle 35 minuta stanke, ali važnim za novo vođstvo njegovog tima – 21:22.

Izjednačio je Matjaž Brumen iz sedmerca na početku 57. minuta – 22:22, a 40 sekundi kasnije, Igor Karačić postiže gol u „praznu“ mrežu (23:22), s obzirom da Ortegin napad sa „markerom“ u trenutku kada je Vesprem imao igrača manje, nije uspeo.

Šterbik brani Nilsonu, Gonzales traži tajm-aut, Vardar dolazi do šanse da iz sedmerca reši meč na minut i po pre kraja, ali onda kreće obrt.

Brumenov šut brani Mikler, stiže kazna Čeme Rodrigeza, a onda i vrhunska „krađa“ lopte Kristijana Ugalde, crveni karton Brumena i gol iz sedmerca Moše Ilića za trijumf Mađara. Kao u nekom filmu…