Remi sa Islandom - "Orlići" sa Nemcima za polufinale! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Remi sa Islandom – „Orlići“ sa Nemcima za polufinale!

Remi sa Islandom – „Orlići“ sa Nemcima za polufinale!

PIŠE: Stefan Branežac

Juniorske reprezentacije Srbije i Islanda odigrale su nerešeno u prvom meču grupe M1 glavne faze turnira, 25:25 ( 12:9 ). Osvojenim bodom iz ovog susreta, selekcija koju predvodi Nenad Maksić zadržala je šanse za plasman u polufinale Evropskog prvenstva u Celju.

ISLAND – SRBIJA 25:25 ( 9:12 )

Dvorana Zlatorog

Gledalaca – 100

Sudije: Manea – Iliesku ( Rumunija )

ISLAND: Aronson, Birgison, Gretarson 4, Grifin, Gudmudson 3, Haukson 6, Johanson 3, Jonson B., Jonson S. 1, Jonson F. 5, Kjartanson, Ševing 10 odbrana, Sveinson 2, Torkelson 1, Torstensen, Vidarson

SRBIJA: Došen, Ivanović 7, Jandrić 9 odbrana, Knežević, Maksić 4, Mijatović 5, Mikić, Milenković 1, Milosavljević, Milošević, Pisarić 8, Radivojević, Slavuljica, Todorović, Trnavac

SEMAFOR: 3:1 (5.) 4:6 (13.) 7:12 (28.) 9:12 (30.) 12:14 (35.) 18:18 (48.) 18:20 (50.) 22:21 (55.) 25:25 (60.)

U utakmici sa Islandom, Srbija je bila jača za Nikolu Ivanovića koji je odradio suspenziju od jednog meča zbog direktnog crvenog kartona i Marka Milosavljevića koji je upisao prve minute nakon povrede u susretu drugog kola sa Norveškom. Kapiten Uroš Pavlović zbog problema sa stopalom nije bio u prilici da pomogne saigračima. Nisu se ,,Orlići“ najbolje snašli na početku ovog duela, pa je Island u ranoj fazi stekao dva gola prednosti zahvaljujući pivotu Johansonu. Kao posledicu toga, Nenad Maksić je bio primoran da uzme tajm-aut već u 5. minutu utakmice. Trebalo je srpskim juniorima punih deset minuta da dođu do svoje igre, da bi zatim nošeni odbranama Todora Jandrića napravili seriju od 4:0, koja je rezultirala vođstvom od 4:6.

Iskoristili su Islanđani isključenja Mijatovića i Ivanovića, te prišli ,,Orlićima“ na gol zaostatka, ali ubrzo tandem Pisarić-Maksić vraća prednost od tri gola na stranu srpskog tima. Imao je problema Island u napadu, nisu mogli da pronađu rešenje za pokretljivu srpsku odbranu, pa su punih deset minuta bili bez pogotka. Prednost od dva igrača više Srbija nije uspela u potpunosti da materijalizuje, pa je na pet minuta pre kraja prvog dela igre imala prednost od četiri gola, 7:11. Usledio je period rastrzane igre na obe strane, da bi na deset sekundi pre kraja prvog poluvremena bek selekcije Islanda Haukson postigao drugi uzastopni pogodak za svoj tim, pa se na odmor otišlo sa prednošću reprezentacije Srbije od tri gola razlike, 9:12.

Na početku drugog poluvremena igralo se gol za gol, imalu su Islanđani priliku da priđu na gol zaostatka, ali Grifin nije uspeo u toj nameri. Prvih 15 minuta drugog dela igre proteklo je bez većih uzbuđenja, nakon čega je usledio pad u igri ,,Orlića“. Koriste to izabranici Bjarni Fricona i dolaze do izjednačenja. Na 12 minuta pre kraja susreta, na semaforu je stajalo 18:18. Usledio je tajm-aut srpskog selektora, koji je doneo željeni efekat, pa Pisarić i Ivanović ponovo donose prednost Srbiji od dva gola. Bili su prinuđeni Islanđani da uzmu tajm-aut, nakon kojeg prave seriju od 3:0 i dolaze u vođstvo, prvi put još od uvodnih minuta meča.

U poslednjih pet minuta, osetio se nedovoljan broj igrača u rotaciji trenera Maksića, došlo je do pada koncentracije, što su protivnici iskoristili i postizali lake golove, te na taj način održavali prednost od jednog gola. Na dva minuta pre kraja, uspeli su izabranici Nenada Maksića da stignu do rezultatskog egala, usledilo je nekoliko brzih golova na obe strane,a Đorđe Pisarić je Srbiji sa sedmerca doneo izjednačenje 50 sekundi pre isteka vremena, za 25:25. Imao je Island napad za pobedu, ali je šut Hauksona izblokiran, pa je utakmica završena podelom bodova. Selekciju Srbije predvodio je Đorđe Pisarić sa osam golova, dok se na drugoj strani šest puta u listu strelaca upisao Petur Haukson.

Nakon ovog susreta, juniorska reprezentacija Srbije zadržala je šanse za plasman u polufinale Evropskog prvenstva. Srbija će u sredu od 17 časova odmeriti snage sa reprezentacijom Nemačke u poslednjem meču grupne faze, koji će odrediti sudbinu srpskog tima.