SP KADETA: Slovenija 'ljepoticom' u borbu za medalju - Balkan-Handball.com
Naslovna BalkanYouth handball SP KADETA: Slovenija ‘ljepoticom’ u borbu za medalju

SP KADETA: Slovenija ‘ljepoticom’ u borbu za medalju

Norveškim kadetima već pomalo pada mrak na oči kada vide da igraju protiv Slovenije. Četvrtfinale SP-a u Ekaterinburgu sučelilo je ove timove po četvrti puta, no scenarij je ostao isti kao i ranije – Slovenija je kontrolirano došla do pobjede i borbe za novu medalju – 34:29 (16:13).

Klemenčičevi su golden boysi svojim starim znancima dozvolili tek dva vodstva u cijeloj utakmici. Skandinavci su poveli sa 1:0 i 2:1:, ali već do 10. minute vrlo kvalitetno izrađenim akcijama i odličnim čitanjem norveških akcija njihovi vječiti rivali odnose prednost na svoju stranu.

I Norvežani potom napokon uspijevaju spojiti nekoliko kvalitetnih napada, ali zahvaljujući impresivnoj kombinatorici Slovenaca te silovitim solo prodorima Kotara to im ne donosi pretjerane rezultatske pomake. Sve do ulaska u posljednjih 10 minuta poluvremena, kada robusni lijevi bek Kopp sa svoja tri vezana pogotka vraća utakmicu u egal (11:11).
Ali do novog vodstva nisu došli zahvaljujući Kastelicevoj obranjenoj kontri te Jancova nova dva pogotka od ukupno sedam u prvom dijelu. Dodatan udarac na psihu Norvežana slovenski je desni bek zadao koreografijom cepelina za Malusa koji na vrlo atraktivan način postavlja konačni ishod prvog poluvremena 16:13.
Kako je završio prvi, tako je počeo i drugi dio utakmice – slovenskim cepelinom kojeg je ovoga puta Malusu asistirao desni krilni Planinc. Nastavio je Klemenčičev tim s napadačkim divotama, norveške su slabosti po dva puta iskoristili Planinc i Stojnič. Ali nedovoljno da bi Slovenija osigurala neku veću prednost jer obrana u tom periodu nije bila na pretjerano visokoj razini. Opet je probleme stvarao Kopp, a priključio mu se i desni bek Schoenningsen – svaki su u prvih osam minuta drugog dijela postigli po tri pogotka; jednog je dodao Ferkingstad.
Odlučio se slovenski strateg za promjenu vratara, što mu se instantno vratilo: Leben je obranio prvi norveški šut, Skandinavci dodali još jednu pogrešku, a Malus na drugoj strani dva puta ‘torpedirao’ loptu u Stenkjaerovu mrežu. Vratila se slovenska prednost na četiri pogotka (24:20) ali bajka nije dugo potrajala. Uslijedio je najzahtjevniji period igre po Janijeve izabranike.
Dva isključenja te direktan crveni karton vrataru Lebenu zbog kontakta s norveškim igračem u kontri donijela su Skandinavcima mogućnost potpunog priključka, što su oni i iskoristili. Serijom 4:0 vratili su duel u potpuni egal, ali opet zastali kada je bilo najvažnije.
Sokolič je zabio u vrlo bitnim trenucima te nedugo zatim pred svojim vratima ukrao loptu skandinavskom timu. Bio je to početak kreiranja slovenske serije 5:0 koju je zaključio Stojnić – time je praktički riješeno i pitanje pobjednika.
Završnica susreta je odigrana u ritmu gol za gol, čak iznenađujuće opušteno pa je ostalo i ponešto prostora za novu atrakciju. Pola minute prije kraja se Planinc poigrao s norveškim vratarom i postavio konačnih 34:29 da bi Kastelic pred sam istek vremena obranom zicera spustio roletu pred očima Norvežana.
Na putu ka finalu Sloveniji stoji reprezentacija Islanda. Duel je na rasporedu 19.8. u 15:30 po lokalnom, odnosno 12:30 po srednjeeuropskom vremenu.

NORVEŠKA U19 – SLOVENIJA U19 29:34 (13:16)
Gledalaca: 200
Isključenja: Norveška U19 4 minute (Hauane, Stenkjaer), Slovenija U19 8 minuta (Stojnič, Sokolič x2, Planinc) + izravna diskvalifikacija Leben
Sedmerci: Norveška U19 3/4,Slovenija U19 5/5
NORVEŠKA U19: Stenkjaer 4 obrane, Hansen 1 obrana; Horgen 2, Eide, Kopp 8, Pettersen, Thorsbye 1, Hauane 3, Fredriksen 1, Aho, Gulliksen, Roed 4, Schoenningsen 8, Ferkingstad 2, Thernshaugen, Solstad izbornik: Geir Erlandsen
SLOVENIJA U19: Kastelic 7 obrana, Leben 1 obrana; Moljk, Stojnič 3, Kavčič, Vlah, Kocbek, Janc 9, Krečič, Prevolnik, Kotar 3, Malus 9, Sokolič 3, Planinc 5, Marguč 1, Cvetko 1 izbornik: Janez Klemenčič

SEMAFOR: 3:3 (6′), 3:6 (10′), 5:8 (13′), 7:8 (16′), 8:11 (21′), 11:11 (25′), 11:13 (27′), 13:16 (30′), 15:18 (34′), 18:22 (38′), 20:24 (40′), 24:24 (45′), 24:29 (51′), 26:31 (54′), 28:32 (55′), 29:34 (60′)
IGRAČ UTAKMICE: Timska igra Slovenije (‘bombe’ Malusa i Janca, prodornost i pregled igre Kotara, čvrstinu Stojniča, lukavost Planinca, lucidnost Kavčiča i još mnogo toga imala je Slovenija protiv Norvežana)
Matic Kotar, srednji bek:
Četvrti duel protiv Norvežana i četvrta pobjeda. Je li vam već pomalo žao tih Norvežana?
Dokle god mi pobjeđujemo, nije nam nimalo žao.

Island je idući protivnik. Slična škola rukometa; što uopće možemo očekivati drugačije od njih?
Igraju još čvršću obranu i imaju dosta kvalitetniji kontranapad tako da moramo biti vrlo koncentrirani u napadu, ne gubiti lopte. I tomu dodati čvrstu obranu – mislim da je to recept za pobjedu.