Balkan Handball

PRVENAC SRBIJE: Pobeda nakon 60 minuta jurnjave sa Japankama

Reprezentacija Srbije ostvarila je važnu pobedu u borbi za plasman u osminu finala na Svetskom prvenstvu u Danskoj. Prvenac je upisan protiv Japana 27:22 (13:12) posle 60 minuta jurnjave sa borbenim Azijatkinjama koje se nisu predavale do samog kraja. Za plasman među 16 najboljih reprezentacija planete biće potrebno savladati i Tunis u poslednjem kolu (petak, 18.30), jer bi u svakoj drugoj varijanti sudbina Srpkinja zavisila od ishoda duela Mađarske i Japana.

SRBIJA – JAPAN 27:22 (13:12)
SRBIJA: Radosavljević, Krpež Šlezak 6 (1), Trifunović, Števin, Živković 1, Prijović, Janjušević 3, Risović (13 odbrana, sedmerac), Rajović 3, Georgijev 3, Radojević 3, Bandelier, Kačarević (tri odbrane), Stoiljković 5, Liščević 3, Petrović .
JAPAN: Hida dve odbrane, Honda 2, Tanaka, Išino 1, Jokošima 3, Fudži 1, Sunami 5 (2), Tanabi, Išikara, Išikate 5, Fudžima, Hara 3, Kavamura, Nagata, Macumura 2, Kametani osam odbrana
SEMAFOR: 1:3 (3.) 5:3 (7.) 7:8 (13.) 11:8 (21.) 11:11 (26.) 16:16 (38.) 20:16 (44.) 21:18 (48.) 23:19 (52.) 26:20 (57.)

Kako se i očekivalo, najveći pritisak karakterističnim presingom vicešampionke Azije napravile su u prvih petnaest minuta. Vođstvo Japanki 8:7 u 13. minutu prenulo je izabranice Saše Boškovića, koje su stalnim utrčavanjima iza linije presinga počele da razbijaju odbranu protivnica u čemu je prednjačila Kristina Liščević. Na početku Dijana Radojević, a kasnije Katarina Krpež uz Jovanu Stoiljković, vodile su golgeterski Srbiju do 11:8 u 21. minutu, kada je klupa Japana zatražila minut odmora ne bi li prekinuli period od osam minuta bez gola.

To je urodilo plodom, jer su Japanke promenom odbrane izazvale šestominutni post srpskog napada i došle na 11:11 u 26. minutu. Ulazak Anđele Janjušević doneo je novu energiju i prednost Srbiji na poluvremenu – 13:12.

FAKTOR GOLMAN

Japanke su poslednji put izjednačile na 16:16 u 38. minutu. Tada je u seriju odbrana ušla Jovana Risović, koja je partijom u poslednjih dvadesetak minuta izrasla u junaka prve pobede na Svetskom prvenstvu. Omalene Japanke imale su problema da savladaju čvrstu odbranu Srpkinja, a kada bi i to činile, zicere je “skidala” članica kragujevačkog Radničkog.

U takvoj situaciji, i golovi su lakše padali, pa su Krpež, Liščević i Georgijev do 44. minuta odvele Srbiju na 20:16, što je bio razlog za još jedan tajm-aut Japanki. To im nije pomoglo ovog puta, jer su odbrana i Risović ostali na nivou, dovoljnom i da pokriju ponekad konfuzan napad na divlju odbranu sa kakvom se srpske rukometašice retko sreću.

Poslednja šansa Japanki za priključak bila je u 52. minutu, kada je Jovana Risović zaustavila pokušaj iz kontre pri rezultatu 23:19. Do kraja više nije bilo neizvesnosti, a Srpkinje su rutinski sačuvale vođstvo…

U prvom meču dana Crna Gora je savladala Tunis 37:26.