Danska lekcija Španiji za drugo mesto u grupi - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2018 Danska lekcija Španiji za drugo mesto u grupi

Danska lekcija Španiji za drugo mesto u grupi

Tekst: Uroš Samardžić

Dramatičan rasplet u Grupi D – nakon šokantnog poraza od Čeha, selekcija Danske je uspela da savlada Španiju 25:22 (13:14), pa će ove dve selekcije, kao i trećeplasirana Češka, preneti po dva boda u narednu fazu.

ŠPANIJA – DANSKA 22:25 (13:14)

ŠPANIJA: De Vargas 11 odbr, Corrales, Gurbindo, Rivera (2/4), Entrerrios (4/7), Dujshebaev A. (6/8), Sarmiento (1/3), Canellas (1/1), Morros, Arino (2/3), Guardiola, Goni Leoz (0/1), Sole (1/3), Balaguer (0/3), Figueras (3/3), Dujshebaev D. (2/5)

DANSKA: Green 10 odbr, Landin 4 odbr, Kirkelokke, Landin M. (2/2), Mortensen, Lauge (4/6), Svan, Lindberg (2/3), Toft Hansen R. (1/1), Mollgaard, Mensah, Toft Hansen H. (2/2), Hansen (6/13), Olsen, Damgaard, Balling (8/12)

IGRAČ UTAKMICE: Balling Christensen Peter (Danska)

KLJUČNI MOMENTI:

• Prvo vođstvo Danaca +4

• Španija konstantno zaostaje za protivnikom – poluvreme 13:14

• Dušebajevm na početku drugog poluvremena donosi izjednačenje

• Izmena na golu Danske, kao prevaga u igri Skandinavaca (Grin ulazi na gol)

• Danska novim vođstvom od četiri gola uspeva da slomi otpor Španije

Utakmica koja je i jednima i drugima mogla da donese mnogo, na kraju je završena u korsti Skandinavaca, koji su, u prethodnom kolu grupe D, pretrpeli iznenađujući poraz od Češke. Danska je u derbi susretu, poslednjeg kola grupne faze Evropskog šampionata nadigrala Španiju,i tako u narednu rundu takmičenja prenela dva boda.

Izabranici Nikolaja Jakobsena očito su ušli motivisanije u meč, koji su kontrolisali od prvog sudijskog zvižduka, ne dozvolivši Španicima da povedu niti jednom tokom 60 minuta. Tim sa Pirinejskog poluostrva od samog početka je kaskao za Danskom, koja je, predvođena sjajnim kreatorom igre, Laugeom grabila ka pobedi. Ključni moment svakako je prva prednost Sakndinavaca od četiri gola, koja je viđena u 23. minut – bilo je 8:12. Do kraja prvog dela igre, Španija je uspela da smanje zaostatak, te da na poluvreme ode uz samo gol deficita.

Dušebajev je u trećem minutu nastavka doneo poravnanje (14:14), ali je to bilo najbliže što je njegov tim uspeo da se približi Dancima. Sjajan osećaj Nikolaja Jakobsena da u igru, umesto Landina uvede Grina, bio je možda i presudan za dalji tok meča. Ribera je menja odbranu koliko je mogao, ali su raspoloženi Danci imali lek za sve! Redom su gol Pereza de Vargasa “rešetali” Hansen, Šmid i Christensen za ponovnu prednost od četiri gola.

Tu je bio kraj svim nadama Španije da mogu do trijumfa u ovom meču, i maksimalnog učinka u D grupi, pa će tako, nakon završene grupne faze, sve tri selekcije koje su takmičenje igrale u Varaždinu, u narednu rundu preneti dva boda. Nikolaj Jakobsen može biti zadovolja igrom svog tima, pa ovaj meč pokazaju da je poraz od Češke bio sam loš dan za reprezentaciju Danske, koja će se, u narednoj, glavnoj fazi takmičenja, takođe u Varaždinu, susresti sa Slovenijom, Nemačkom kao i Makedonijom. Istu sudbinu, dele i Španci i Česi, koji su zauzeli prvo, odnosno treće mesto u grupi.