Senzacija u Varaždinu: Česi srušili olimpijskog šampiona! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2018 Senzacija u Varaždinu: Česi srušili olimpijskog šampiona!

Senzacija u Varaždinu: Česi srušili olimpijskog šampiona!

Tekst: Uroš Samardžić

U danu u kome je viđena možda i najneverovatnija utakmica u istoriji ovog sporta, iznenađenja su nastavila da se nižu. Nakon veoma zanimljive utakmice u Zagrebu, u Varaždinu se dogodilo čudo, a ono ima svoje ime – to je reprezentacija Češke, koja je dva dana ranije pretrpela debakl od Španaca. Aktuelni šampion Olimpijskih igara, selekcija Danske, poklekla je u duelu drugog kola grupe D, a nevirica na licu dvojice momaka koji predvode Češku, Danijela Kubeša I Filipa Jana dovoljno svedoče o tome kakav uspeh su napravili.

Pored efikasnog Ždrahale, junak češkog tima je 39-godišnji čuvar mreže Martin Galia, koji se proslavio sa 17 odbrana.

ČEŠKA – DANSKA 28:27 (15:16)

ČEŠKA: Galia 17 odb, Mrkva, Hrstka (4/6), Becvar (2/4), Landa, Horak (4/5), Kotrc, Kasparek (5/9), Stehlik (0/3), Petrovsky (2/2), Zdrahala (8/14), Cip, (3/5), Svitak, Mubenzem, Kasal (0/1), Zeman

DANSKA: Landin 13 odb, Green Krejberg, Kirkelokke (0/1), Landin Jacobsen M. (0/1), Mortensen (1/2), Lauge (6/9), Zachariassen (6/6), Svan (1/4), Lindberg (2/4), Toft Hansen R., Mollgaard, Mensah Larsen (1/2), Toft Hansen H. (1/2), Hansen (7/13), Olsen (0/1), Damgaard (2/6)

IGRAČ UTAKMICE: Galia (Češka)

Momenti koji su obeležili duel:

• 9. minut – Gol Hansena za +3 u korist Danske

• 17. minut – Galija brani sedmerac Hansenu, potom sledi polukontra, precizan je Cit za potpuni povratak Češke u meč (10-10)

• Danci na odmor odlaze uz samo gol prednosti

• Danska ponovo uspostavlja kontrolu u igri, i u 45. Minute ponovo vraća tri gola prednosti

• Češka se ponovo vraća u meč, gol odluke postiže Horak 63 sekunde pre kraja meča, a heroj Čeha postaje i golman Galija, koji skida zicer Dancima

Da je rukomet nepredvidiva sportska grana, dokazano je bezbroj puta, a 15.01.2018. godine, biće zapisan ne samo u istoriju rukometa, već i u istoriju jedne zemlja, koja je na prvenstvo došla sasvim tiho, a kako će završiti, pa…to niko ne zna. Reprezentacija Češke priredila je senzaciju rukometnoj javnosti, pa oni koji imaju slabe živce, svakako su ovaj dan teško podneli. Izabranici Filipa Jana I Danijela Kubeša, ostarili su pobedu nad aktuelnim Olimpijskim šampionom, selekcijom Danske.

Skandinavski predstavnik je dobro otvorio meč, raspoloženi Mikel Hansen diktirao je ritam utakmice, i doneo prvo osetnije vođstvo Dancima – u 10. minutu, na semaforu je stajalo 4:7. Tim koji je u prvom kolu pretrpeo vrlo ubedljiv poraz od selekcije Španije, čak 17 razlike, podigao se iz pepela, I uspeo da se vrati u ovaj meč. Prvi među jednakim junacima Češke svakako je čuvar mreže tima, Martin Galija, koji je duel završio sa 17 intervencija, a nekolicinu je beležio u odnsudnim momentima.

Danci su na pauzu otišli uz samo gol suficita, a Nikolaj Jakobsen, očigledno je održao “bukvicu” svojim momcima, koji su polovinom drugog dela igra vratili prednost od tri gola. Kada se činilo da će Hansen i družina rutinski privesti meč kraju, na scenu stupaju neumorni igrači Češke, pre svega Cit i Ždrahala, i ponovo na snagu stupa nerešen rezultat.

60-ak sekundi pre kraja meča, ispostaviće se gol odluke postiže Horak! Dancima je ostao ceo minut da organizuju napad, I nekako se isčupaju iz neprijatne situacije. Rasmus Lauge Šmid sjajno je prošao sa široke pozicije, ali je njegov šut uspeo da odbrani, večeras briljantni Galija, i tako donese prvu pobedu svom nacionalnom timu. Utorak je dan pauze u gupama C i D, a novi izazovi za selekcije koje takmičenje igraju u Poreču odnosno Varaždinu na program su u sredu, kada će se sastati: Grupa C: Nemačka – Makedonija 18:15h Crna gora – Slovenija 20:20h