Sjajan start domaćina: Srbija lako pala u Splitu - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2018 Sjajan start domaćina: Srbija lako pala u Splitu

Sjajan start domaćina: Srbija lako pala u Splitu

U balkanskom derbiju koji je obeležio prvi dan takmičenja na 13. Evropskom prvenstvu u Hrvatskoj, domaćin je pred prepunim tribinama „Spaladium“ arene u Splitu lako savladao selekciju Srbije rezultatom 32:22 (14:9). Od prvog do poslednjeg minuta, favorit je suvereno držao konce igre i rezultata u svojim rukama, ne dozvolivši komšijama ni da pomisle da bi u splitskom grotlu mogli do iznenađenja. Utakmica je rešena u finišu prvog poluvremena, kada su „Kauboji“ serijom 4:0 stekli nedostižnih pet razlike.

HRVATSKA – SRBIJA 30:20 (14:9)

HRVATSKA

Alilović 7 odb, Stevanović 1 odb – Mihić 2, Duvnjak 2, Stepančić 6, Kopljar 1, Vori 1, Gojun, Horvat 4, Karačić 2, Mandalinić 1, Štrlek 6, Čupić 2, Musa 1, Mamić, Cindrić 2

SRBIJA

Cupara 4 odb, Ivanišević – Šešum 2, Vujić, Đukić, Beljanski 1, Nenadić 6, Radivojević 1, Maković 2, Đorđić, Ilić 3, Jovanović, Zelenović 5, Marsenić 1, Vujin 1, Obradović

Semafor: 2:0, 2:2, 6:3, 7.6, 10:7, 10:9, 14:9, 19:12, 26:20, 31:22

7m: Hrvatska 3/3, Srbija 4/4

Isključenja: Hrvatska 4 minuta, Srbija 8 minuta

Igrač utakmice: Luka Stepančić

Prepoznatljiva 5-1 defanzivna formacija Lina Červara delovala je besprekorno od prvog sekunda utakmice. Srbija nije uspevala da pronađe put do Alilovićevog kola, što su domaći materijalizovali na drugoj strani terena i brzo poveli sa 2:0. Šešum i Zelenović su doneli izjednačenje individualnim akcijama, ali to nije zabrinulo „Kauboje“ koji su nastavili po ustaljenom šablonu, i rutinski došli do 6:3 u 13. minutu, pogotkom Cindrića.

Nenadić posle Hrvatske: Lakše ćemo preboleti minus 10 nego minus 1…

Očekivano, hrvatska odbrana je bila faktor koja razdvaja dva rivala. Bronzani sa prethodnog Eura su nemerljivo lakše dolazili do gola, ali je Srbija predvođena Nenadićem i Zelenovićem ipak uspevala da drži priključak. Dobrivoje Marković je ukrao jednu loptu i sam realizovao kontru za 10:9. Imala je četa i napad za izjednačenje, ali je umesto toga Hrvatska do kraja prvog poluvremena stekla velikih plus pet, serijom 4:0 – dve izgubljene lopte omogućile su nepogrešivim Štrleku i Stepančiću lake kontre, a Cindrić je kaznio promašaj Đorđića za 13:9. Nije Srbija do kraja poluvremena pošteno ni da zapreti Aliloviću, dok je na drugoj strani veoma raspoloženi Stepančić pogodio Cuparinu mrežu uz zvuk sirene sa 11 metara. Treba pomenuti i da je hrvatska napravila seriju za vreme dok je Petar Nenadić odmarao.

Karačić: Šest meseci pritisak u glavama zbog Srbije…

-JEDNA ODBRANA CUPARE U PRVOM POLUVREMENU

-SRBIJA BEZ ŠUTA SA KRILA U PRVOM POLUVREMENU

-LUKA STEPANČIĆ 5/5 U PRVOM POLUVREMENU

-SRPSKA ODBRANA SPUSTILA GARD U DRUGOM POLUVREMENU

-OSIM DEFANZIVNOG SPECIJALISTE GOJUNA, MAMIĆA IOBA GOLMANA, SVI HRVATSKI IGRAČI SE UPISALI U STRELCE

Momak od kojeg su se Hrvati najviše pribojavali, Vladimir Cupara, nije imao svoje veče, pa je početkom nastavka šansu među stativama dobio Tibor Ivanišević. Međutim, srpska odbrana je potpuno spustila gard, tako da ni dva golmana ne bi pomogla. U 36. minutu je na semaforu pisalo 19:12.

Červar: Odlučila naša tranzicija – Cvetković: Odigrali smo korektno

Pokušao je Cvetković da nešto promeni u odnosu snaga flasterom na Luki Cindriću. Delimično je uspeo, Srbija je zaustavila hrvatski nalet, ali ni u jednom trenutku nije uspela da makar zapreti rivalu. Ispod pet se nije moglo, a kada je sjajni Štrlek postigao svoj šesti gol za 25:18 u 50. minutu, poslednja dilema oko pobednika je otklonjena.

Červar je svim svojim izabranicima dao priliku, i svi su doprineli pobedi, a jedino su golmane, te defanzivni specijalisti Musa i Gojun nisu upisali u strelce. Međutim, slavlje Hrvata u finišu meča pokvarila je nova povreda Duvnjaka, ovoga puta lista noge. Sa bolnom grimasom je iznet sa terena, ali se još uvek ne zna koje je težina ovaj problem.