Skandi derbi pripao "Ribarima": Island bolji od Švedske! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2018 Skandi derbi pripao „Ribarima“: Island bolji od Švedske!

Skandi derbi pripao „Ribarima“: Island bolji od Švedske!

Prve bodove u Grupi A na 13. Evropskom prvenstvu u Hrvatskoj osvojila je reprezentacija Islanda, koja je pred punim tribinama „Spaladijum“ arene savladala Švedsku rezultatom 26:24 (15:8). Potpuno neočekivano, „Ribari“ su demolirali favorizovanog rivala do 40-og minuta, stekavši nenadoknadivih plus 10. Švedska je serijom 6:0 uspela da zapreti, ali je 20:23 na četiri minuta pre kraja najbliže što su uspeli prići.

Frapantno loša igra reprezentacije od koje se mnogo očekuje na ovom prvenstvu, kažnjena je od strane poletnih Islanđana, kojima je do tog 40. minuta apsolutno sve polazilo od ruke.

ŠVEDSKA – ISLAND 24:26 (8:15)

ŠVEDSKA

Palička 3 odb, Apelgren 11 odb – Heningson, Jepson 4, Darj, Tolbring 2, Ekberg 1, Vane, Peterson, Jakobson 1, Lagergren 2, Gotfridson 6, Arneson, Zakrison 3, Nilsen 2, Nilson 3

ISLAND

Gustavson 12 odb, Bjorgvinson – Kristjanson, Palmarson 3, Karason 5, Halgrimson, Atlason, Elison, Sigurdson 5, Gislason, Gudmundson 7, Magnuson, Gunarson A 5, Arnarson 5, Gunarson B, Smarason 1

Semafor: 4:0, 5:1, 8:2, 11:4, 16:10, 21:11, 22:18, 23:20, 26:21

Početak iz snova za Islanđane – nisu se još ni oznojili, a vodili su sa 4:0. Švedski igrači su delovali, najblaže rečeno zbunjeno, bez ikakve ideje i razaumevanja u napadu, što im njihovi protivnici nisu oprostili. Gudjon Valur Sigurdson je u 14. minutu pogodio iz kontre za 11:4, iniciravši već drugi tajm-aut Andresona. Petim golom Olafura Gudmundsona, Island ide na maksimalnih 13:5, a njegov prezimenjag Aron tor samo pola minuta kasnije podiže na 14:5.

Šveđani bez ikakve ideje u napadu, završavaju ih šutevima spolja iz neizgrađenih pozicija, uglavnom miljama daleko od gola. Početkom nastavka prednost Islanda je postala dvocifrena (21:11), ali su se momci u žuto-plavoj opremi tada trgli i u 46. minutu smanjili na 17:22. Serija Švedske je produžena trećim golom Jepsona za 22:18 – Islanđani su potpuno izgubili konce koje su suvereno držali u svojim rukama, ređali su grešku za greškom, a Šveđani to ipak nisu iskoristili do kraja. U napadu sa igračem više, pri rezultatu 18:22, Jepson je bacio loptu u ruke Sigurdsonu, koji je u narednom napadu svog tima kaznio grešku rivala i prekinuo 10-minutni post svoje reprezentacije – 23:18. Jepson se brzo iskupio golom, a potom je Zakrison vratio neizvesnost u meč, 23:20 na isteku 54. minuta. Geir Svenson je zatražio tajm-aut, a Smarason postigao važan gol kojim je vratio Island u komfornu zonu, a potom i iznudio sedmerac kojim je Arnor Gunarson povisio na 25:21, tri i po minuta pre kraja.

Šveđani su ponovo izgubili loptu, a Palmarson iz kontra napada ubio i poslednju nadu izabranika Kristjana Andresona da će napraviti spektakularan preokret.