Srbiju jedan gol odvojio od Zagreba, švedska senzacija poslednja šansa - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaEHF EURO 2018 Srbiju jedan gol odvojio od Zagreba, švedska senzacija poslednja šansa

Srbiju jedan gol odvojio od Zagreba, švedska senzacija poslednja šansa

Srbija je dobila ono čemu se malo ko nadao – sedam sekundi za gol i plasman u narednu fazu. Udarac Nenadića odbranio je Gustavson, pa je poslednja šansa eventualno iznenađenje reprezentacije Švedske protiv Hrvatske. Da bi „Orlovi“ prošli, neophodno je da Skandinavci osvoje makar bod pred prepunim tribinama „Spaladium“Arene.

Momci Jovice Cvetkovića su odigrali ubedljivo najbolju utakmicu na ovom šampionatu, ali je sva prilika da će se ponovo pričati o „kasnom paljenju“. Srbija je zahvaljujući vrhunskoj igri u poslednjih sedam minuta utakmice savladala Island sa 29:26 (12:12), a za siguran plaman u naredni krug neophodna je bila pobeda od najmanje četiri razlike.

U poslednjih sedam sekundi, sudbina je stavljena u ruke igrača koji je možda čak i poslednji put uputio rukometnu loptu ka protivničkom golu u reprezentativnom dresu. Pokušao je Petar Nenadić sa više od 10 metara, ali je Gustavson nekako ukrotio loptu i sprečio je da pređe liniju.

SRBIJA – ISLAND 29:26 (12:12)

7m: Srbija 3/3, Island 2/4

Isk: Srbija 6 min, Island 8 min.

SRBIJA

Cupara 9 odb, Ivanišević – Šešum 5, Vujić 2, Đukić, Beljanski, Nenadić 3, Radivojević 5, Marković, Đorđić 1, Ilić 4, Crnoglavac, Jovanović 3, Zelenović 4, Marsenić 2, Obradović

ISLAND

Gustavson 14 odb, Bjorgvinson, Kristjanson 4, Palmarson 4, Karason 3, Halgrimson, Atlason, Elison, Sigurdson 8, Gislason, Gudmundson 4, Magnuson, A. Gunarson 3, Arnarson, B. Gunarson, Smarason

SEMAFOR: 0:1, 4:2, 4:4, 7:5, 8:9, 10:11, 12:11, 13:16, 16:20, 20:22, 23:23, 25:24, 26:26, 29:26

Igrač utakmice: Vladimir Cupara

Faktor iznenađenja na samom startu bio je Stefan Vujić, koji je zabeležio prve minute u srpskom dresu. Zajedno sa Šešumom i Zelenovićem, odlično je rukovodio srpskim napadom, što je, uz raspoloženog Cuparu, bilo dovoljno za ranih 4:2. Međutim, sve greške u napadu „Orlova“, Skandinavci su kažnjavali brzim kontrama, koje su mogle drastičnije da naude rivalu da Cupara nije bio sjajan među stativama.

To su iskoristili Ilić i Šešum za lepih 7:5, ali su usledili često viđeni žuti minuti – Gustavson se razbranio, Sigurdson lako koristio šanse koje su mu saigrači stvarali, pa su „Ribari“ preokrenuli. Ovoga puta, izabranici Jovice Cvetkovića su na vreme povukli ručnu, ponovo poveli, ali nisu dovoljno iskoristili vrhunske odbrane svog golmana. Odbranio je Cupara sedmerac i stvorio priliku da se na odmor ode sa plus dve, međutim, očajan poslednji napad Srbije biva kažnjen golom Olafura Gudmundsona tik pre zvuka sirene – 12:12

-NENADIĆ ŠUTIRA ZA DRUGI KRUG, GUSTAVSON BRANI

U svom prvom napadu na utakmici, Đorđić pogađa za 13:12, ali Islanđani odgovaraju serijom 3:0 (dva gola sa igračem manje), i dolaze do najveće prednosti, 15:13, a golom pivotmena Kristjansona i do 18:15 u 39. minutu. Cupara u dva navrata bravuroznim intrvencijama sprečava rivala da ode i na plus četiri, ali je ipak imao ulogu „glinenog goluba“ u tim trenucima, pa je Olafur Gudmundson povisio na 20:16 u 43. minutu.

Brzo je Srbija prepolovila taj zaostatak, ali je u  napadu za minus jedan uspela da potroši dva minuta dragocenog vremena a da ne šutira na gol, što su konkretni Islanđani kaznili u polukontri.

Nada se probudila kada je Šešum u 49. minutu ukrao jednu loptu i sam realizovao kontra napad za 23:22. Tajm aut Sveinsona nije dao rezultata, Radivojević realizuje novu kontru i donosi 23:23, ali Karason vraća Islandu prednost. U tim minutima dobre igre Srbije, prednjačio je najmlađi igrač prvenstva, Milan Jovanović, koji je maksimalno iskoristio nenadane minute u odlučujućem periodu meča. Upravo je on hrabrim potezom ponovo izjednačio, a potom skida paučinu Gustavsonovog gola sa 11 metara za vođstvo, 25:24.

Minut i 45 sekundi trajao je naredni napad „Ribara“, i okončan je pogotkom rekordera po broju nastupa za reprezentaciju, Gudjona Valura Sigurdsona.

Sjajni Jovanović iznuđuje sedmerac, a Ilić na tačno pet minuta pre kraja pogađa za 26:25. Sigurdson pogađa prečku iz sedmerca, ali nestvarnim skokom dolazi skoro do gol linije i odbojkom je smešta u mrežu. Islandu je ponestalo inspiracije u napadu, Marsenić i Radivojević donose 28:26, a Nemanja Ilić na uslasku u poslednji minut pogađa za 29:26.

27 sekudni pre kraja, Geir Sveinson traži tajm aut, svestan da je njegovom timu jedino bitno da ne primi gol do kraja. Srbija se dokopala lopte 12 sekundi pre kraja, a Cvetković zatražio tajm aut sedam sekundi do isteka vremena. Organizovana je akcija za Nenadića, ali je Gustavson odbranio njegov udarac sa više od 10 metara.