KIELU PONESTALO GORIVA: Veszprem u produžecima osigurao novo finale - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa KIELU PONESTALO GORIVA: Veszprem u produžecima osigurao novo finale

KIELU PONESTALO GORIVA: Veszprem u produžecima osigurao novo finale

Treći su puta uzastopce Kiel i Veszprem u Lanxess Areni odigrali polufinale Lige prvaka. U prethodna dva duela po jednom je bio uspješniji svaki od rukometnih giganata. Treći je bio odlučen tek nakon produžetaka. Kiel je dominirao u prvom poluvremenu, otišao na predah sa 15:12. Veszprem je uzvratio bitno boljom obranom, golom Marguča izborio 25:25 nakon prvih 60 minuta igre. U deset minuta produžetaka na terenu je praktički postojala samo jedna ekipa. Kiel se ‘rasplinuo’ i tako nakon 13 godina po prvi puta završava sezonu bez ijednog trofeja. Veszprem je osigurao novo finale Lige prvaka rezultatom 28:31.

THW Kiel – MVM Veszprem 28:31 (15:12; 25:25; 26:28)

Kiel: Landin 13+2 obrana, Katsigiannis; Duvnjak 7, Fereira, Mamelund, Sprenger, Dissinger 2, Wiencek 5, Ekberg 5 (2), Anić, Canellas, Dahmke, Jaanimaa, Klein 1, Brozović, Vujin 8; trener: Alfred Gislason

Veszprem: Alilović 5 obrana, Mikler 8 obrana; Gulyas, Ivancsik 2, Schuch, Ilić 8 (2), Palmarsson 4, Nilsson, Nagy 3, Ugalde 4, Marguč 6 (2), Chema 1, Terzić, Sulić 1, Lekai, Slišković 2trener: Javier Sabate

Isključenja: THW Kiel 8 minuta (Brozović, Wiencek, Vujin, Canellas), MVM Veszprem 6 minuta (Schuch x2, Nagy)
Sedmerci: THW Kiel 2/2, Veszprem 4/6

SEMAFOR: 3:1 (4′), 5:2 (7′), 5:5 (11′), 5:6 (15′), 7:6 (17′), 8:8 (21′), 11:9 (24′), 13:12 (28′), 15:12 (30′), 15:15 (37′), 15:17 (39′), 17:19 (43′), 19:19 (47′), 21:21 (54′), 23:23 (57′), 25:23 (59′), 25:25 (60′), 26:28 (65′), 28:31 (70′)

Prvi su polufinalni meč u velikoj mjeri obilježili igrači s ovih prostora. Borba za drugo finalno mjesto nastavljena je u identičnom ritmu. Otvorili su je pogodcima Marguč i Duvnjak. Kiel potom  nešto konkretniji, čvršći u obrani. Igračku nadmoć kapitalizirali su i rezultatski, jednostavnim rješenjima osigurali si prednost od 5:2. Briljirao je u tom periodu Duvnjak s dva pogotka i ukradenom loptom za kontru svojeg sastava.

Veszprem kao da je tek tada ušao u susret, barem kad je u pitanju njihova obrana, ponajbolja u Europi. Kiel je napadački postio punih devet minuta, Mađari su ih učinili potpuno nemoćnima. Poznatim Palmarssonovim šutem s poda poveli su Sabateovi puleni sa 6:5.

Mađarsku euforiju prekinula su dva brza isključenja Schucha i Nagyja, što Kiel kapitalizira s dva pogotka te vraća prednost na svoju stranu. Odgovorio je Ilić u svom stilu, – topovskim šutevima – ali novom serijom 3:0 Zebre ne dozvoljavaju odmicanje svog rivala. Štoviše, prekrasnim cepelinom kojeg je završio Duvnjak osiguravaju prednost od 15:12 pri odlasku na odmor.

PET MOMENATA UTAKMICE:

– DOMINACIJA DUVNJAKA I ILIĆA

– VESZPREM ODLIČNO ULAZI U NASTAVAK

– 38′ 20“ PRVI GOL KIELA U 2.p
– LANDIN SPUŠTA ROLETU

–KIEL NESTAO U PRODUŽETKU

Početak drugog poluvremena donio je daleko kvalitetniji Veszpremov ulazak u utakmicu. Obrana, po kojoj su toliko prepoznatljivi, funkcionirala je na svojem najvišem nivou i donosila plod za plodom. Serijom 5:0 otvorili su Mađari nastavak, preuzeli i igračku i rezultatsku inicijativu.

Prisiljen je bio Gislason uzeti drugu minutu predaha, što je konačno dalo rezultata za njegov tim. Tek nakon više od osam minuta uspio je Kiel preko Wienceka zabiti svoj prvi pogodak u nastavku, smanjiti na 16:17.

Nadovezao se na napad Landin, čovjek od kojeg se i Barci zacrnilo pred očima. Isto se dogodilo i Veszpremu sredinom drugog poluvremena. Branio je Danac sedmerac Marguču, ulovio potom živu loptu pa obranio i zicer Ivancsiku. Nadovezala se na to i Canellasova čudesna asistencija iza leđa do Wienceka.

Krenuo je potom opet show ex-Yu igrača, prvenstveno Vujina i Ilića. Dva klasna šutera preuzela su teret na sebe, održavala utakmicu u ritmu pogodak za pogodak. Sve do 59. minute završnice kada Ekberg zabija za 24:23, a Duvnjak solo-akcijom podiže prednost svog tima na +2.

Nije Dule tada stvarao euforiju, već je smirivao svoje suigrače i pokazivao da uključe mozak. Ali nije im to bilo dovoljno da zaključe meč na željeni način i osiguraju si novo finale. Nagy je smanjio na 25:24, Dissinger promašuje, a Marguč svojim šestim pogotkom vodi utakmicu u produžetke.

Ključnu je odluku u produžecima donio Sabate. Strateg mađarskog sastava uveo je u igru Sliškovića, ostavio danas vrlo dobrog Ilića na klupi. Uzvratio mu je hrvatski lijevi bek sa dva pogotka pred sam kraj prvog produžetka i prednost od 26:28.

Imao je Marguč kontru i priliku da odvede svoj tim na +3. Nije ju iskoristio, ali jest Ugalde dva puta uzastopce. Preostale tri minute bile su čista revija; Veszprem je osigurao finale nakon prave drame rezultatom 28:31.