LŠ: Vesprem sa minimalnom prednošću iz Zagreba - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa LŠ: Vesprem sa minimalnom prednošću iz Zagreba

LŠ: Vesprem sa minimalnom prednošću iz Zagreba

Pred oko 10.00 navijača u zagrebačkoj Areni, Vesprem je savladao hrvatskog šampiona rezultatom 22:23 (10:12), u prvom meču osmine finala EHF Lige šampiona. Tim Ćavija Sabatea je imao i plus pet tokom drugog dela, ali je favorit ipak propustio priliku da sve reši pred revanš koji je u subotu na programu u Mađarskoj. Tačnije, Zagrepčani su odigrali sjajno u poslednjih 10 minuta, imali čak i priliku za remi, ali je šut Kotreca u poslednjoj sekundi završio na okviru gola.

PPD ZAGREB – VESZPREM 22:23 (10:12)

PPD ZAGREB: Stevanović (3+3), Skok; Kontrec, Vori 3, Cingersar 1, Šebetić 2, Marković 2 (2), Horvat 1, Šušnja, J. Valčić 4, Jotić 1, T. Valčić, Mandalinić 3, Miklavčić 1, Markoski, Pavlović 4.

VESPREM: Mikler, Alilović (9+1); Guljaš, Ivančik, Šuh, Ilić 2, Palmarson 1, Gajić 3 (1), Nilson 3, Nađ 1, Ugalde 3, Marguč 4, Ćema, Terzić, Sulić 4, Lekai 2.

Vicešampion kontinenta je diktirao rezultat čitavim tokom meča. Najbolji period PPD Zagreba do poslednjih 10 minuta, viđen je početkom drugog poluvremena, kada je imao i dva napada za vođstvo. Od rezultata 14:14, gosti su zaključali svoju mrežu sedam minuta, i za to vreme stekli plus četiri, prednost koju njihov rival umalo da anulira u završnih 60 sekundi.

Svu svoju defanzivnu silu, Vesprem je pokazao od samog starta utakmice – domaći su treći gol postigli tek u 17. minutu, a gosti do tog trenutka „samo“ šest, a bilo bi ih više da Ivan Stevanović nije zaustavio nekoliko zicera sa krila. Neprobojno je delovala zona mađarskog prvaka, momci u beloj opremi nikako nisu uspevali da pronađu povoljnu poziciju za šut, sve do kontra napada iz kojeg je Horvat smanjio na 6:8.

Konačno je domaćin pronašao lakši put do Alilovićeve mreže, ali u odbrani nije bilo rešenja za fantastičnu saradnju Vespremovih bekova sa pivotmenima Sulićem i Nilsonom, zahvaljujući kojoj je gost zadržao plus do kraja poluvremena. U poslednjoj sekundi tog perioda, Zlatko Horvat je imao priliku da smanji na minus jedan, ali mu je Alilović odbranio sedmerac.

Ipak, to nije obeshrabilo izabranike Silvija Ivandilje – u petom minutu nastavka Igor Vori pretvara dobar kontra napad u izjednačenje, 13:13.

Imali su domaći dve odlične prilike da povedu, ali se to nije dogodilo zahvalujući nespretnosti J. Valčića i nonšalantnosti Vorija, što je mađarska kaznena ekspedicija ekspresno iskoristila, i golom Lekaija povela sa 16:14 (40).

Tajm-aut Ivandilje nije prekinuo napadačku krizu, a gosti su iskoristili isključenje Vorija da povrate do tada maksimalnih plus četiri – 14:18. Tada je Renato Sulić zaslužio dvominutnu kaznu, što su Mandalinić i Pavlović iskoristili da prepolove zaostatak i probude novu nadu da PPD Zagreb može sa pozitivnim rezultatom na revanš.

Međutim, za 30 sekundi, Marguč ju je utulio i vratio na četiri razlike, i izazvao domećg trenera da zatraži poslednji predah. Nije to dalo rezultata, jer je Slovenac nakon po dva nerealizovana napada na obe strane trećim uzastopnim golom doneo svom timu prvi put pet razlike. 16:21 bio je rezultat kojim se ušlo u poslednjih 10 minuta.

Zagrepčani su uspeli da smognu poslednje atome snage i učine dvoboj neizvesnim – adekvatnom odbranom uspeli su da smanje na 20:22, a nakon dva gola Vorija i na 22:23, 35 sekundi pre kraja.

Ćavi Sabate je pozvao na dogovor za poslednji napad, ali su saveti Silvija Ivandilje bili plodotvorniji – duboka 3:3 odbrambena formacija zbunila je iskusne bekove Vesprema, domaći su osvojili loptu par sekundi pre kraja i uspeli da u protiv udaru dođu do solidne pozicije za šut, ali Kontrec nije imao sreće.

Od mečeva osmine finala, večeras na red dolazi francuski okršaj između Nanta i PSŽ-a, a raspored sutrašnjih duel možete videti OVDE.