NEMAČKA DOBILA NOVOG LIDERA: Lavovi "pojeli" Zebre! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa NEMAČKA DOBILA NOVOG LIDERA: Lavovi „pojeli“ Zebre!

NEMAČKA DOBILA NOVOG LIDERA: Lavovi „pojeli“ Zebre!

RNL – KIL 29:26 (14:12)

Ništa od derbija. Ako pogledate konačan rezultat duela koji je sa pravom najavljivan kao utakmica sezone, pomislićete da je sve prštalo na gerfloru do samog kraja, ali daleko od toga. Kil je u poslednja dva minuta napravio seriju od 4:0 i ublažio poraz, kojim je izgubio status prvog favorita za osvajanje titule. Rajn Nekar Leven postaje najveća noćna mora crno – belih, jer ih je ovaj tim odvojio od odbrane nacionalnog Kupa, a sada možda i od titule. Posle velike pobede, tim Gudmundura Gudmundsona vodi na tabeli, sa istim brojem bodova kao i Kil (49), al ii značajno boljom gol razlikom (plus 23 u odnosu na njih). Podsećamo, u Bundesligi gol razlika ima prvenstvo u odnosu na međusobni duel. U okršaju islandskih trenera,  Gudmundson je slavio 12-u pobedu za redom u najkvalitetnijoj ligi planete.

Rhein-Neckar Löwen: Landin, Stojanovic – Schmid (5), Gensheimer (6/2), Sesum (n.e.), I. Guardiola (5), Manojlovic, Gorbok, Groetzki (4), G. Guardiola, Petersson, Ekdahl Du Rietz (5), Sigurmannsson (n.e.), Myrhol (4).

THW Kiel: Palicka, Sjöstrand- Toft Hansen (2), Sigurdsson (6/1), Sprenger (1), Wiencek (1), Ekberg, Zeitz (1), Jallouz, Palmarsson (4), Klein, Jicha (7), Vujin (4/1).

U početnoj fazi, domaćin je odigrao znatno angažovanije u defanzivi, što je materijalizovao serijom od 5:0 i vođstvom od 9:5 u 16-om minutu. Tada Alfred Gislason poziva tajm-aut, menja odbranu na 3-2-1 i uspostavlja ravnotežu na terenu. U 25-om minutu “Zebre” stižu na minimalni zaostatak, 11:10, a do izjednačenja nije došlo zahvaljujući neiskorišćenim sedmercima Vujina i Ekberga. Leven je to iskoristio odvojivši se na plus tri, 13:10 i 14:11, a da sudije nisu nepotrebno zaustavile napad Isaisa Gvardiole (zamenio povređenog Petersena na sredini prvog poluvremena) u završnim sekundama prv30-og minuta, RNL bi sa tom razlikom i otišao na odmor.

Očekivao se nalet Kila u nastavku i neizvesnost do samog kraja, ali se desilo nešto potpuno suprotno. Serija domaćih od 3:0, tokom koje je i Jiha, treći izvođač penala, propustio da realizuje najstrožu kaznu, bacila je u delirijum 13 000 žuto – crnih navijača u SAP arena. Budi se i Endi Šmid, postiže tri prelepa gola za redo mi dovodi svoj tim u maksimalnu prednost, 19:13. Svojim četvrtim golom Du Ric taj limit pomera za još jedan stepenik, 22:15, i tada je priča bila gotova. Genshajmer je realizovao kontru za najveće preimućstvo, 24:16. Veliko opuštanje u poslednjih 100-tinak sekunda kumovalo je tome da domaći ne zabeleže najviši svoj trijumf protiv najveće rukometne institucije ovog veka, ali su primarni ciljevi “Lavova” ispunjeni, i više od toga.

Jednostavno,  previše raspoloženih igrača imao je Gudmundson u svojim redovima, dok je na drugoj strani letargija metastazirala na ceo tim, a posebno na najvažnije činioce, golmane. Dok je Landin ponovo imao svoje veče, Palička i Sjostrand su još jednom potvrdili teoriju koja kruži evropskim rukometnim kuloarima – Ahilova peta Kila su golmani. Ukupno pet intervencija švedskog tandema za 60 minuta, statistički je parameter se kojim se teško može dobiti i Ajzenah, ali u tome nije ključ neuspeha šampiona. Pravo raspoloženje Gislason nije dobio ni sa jedne pozicije, mada nije mnogo ni menjao. Bekovska trojka  Vujin – Palmarson – Jiha nije menjana u napadu sve do finiša, kada je pobednik bio poznat. U odbrani, islandski stručnjak je pronašao poboljšanje promenom na 3-2-1, ali ni to nije dugo trajao.

Mnogo je simbolike u ovoj sezoni za Rajn Nekar Leven. Gudmundson sve sitnije broji u Manhajmu, od sledeće sezone preuzima Vilbekovu stolicu u Danskoj. Oliver Rogiš, jedan od zaštitnih znakova ovog sastava, završava karijeru. Mnogi igrači odlaze, a osvajanje EHF Kupa i nije baš najveće rukometno dostignuće za ovakav klub. Odlazeći “Lavovi” žele masniji pečat. Da li je vreme za titulu?

1.Rhein-Neckar Löwen49:9+184
2.THW Kiel49:9+161
3.SG Flensburg-Handewitt48:10+158
4.HSV Handball46:12+87
5.Füchse Berlin38:18+72
6.MT Melsungen34:22+31
7.SC Magdeburg33:25+39