Novi šok u Kelnu, Evropa dobija novog vladara: Monpelje i Nant za titulu! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Novi šok u Kelnu, Evropa dobija novog vladara: Monpelje i Nant za titulu!

Novi šok u Kelnu, Evropa dobija novog vladara: Monpelje i Nant za titulu!

Kao što je malo ko mogao da pretpostavi, kraj ere velikog Vardara dogodio se u polufinalu fajnal-fora Lige šampiona protiv Monpeljea, koji je slovio za autsajdera u ovom meču. Posle spektakularne pobede Nanta nad PSŽ-om, Monpelje je iznenadio Vardar i sasvim zasluženo slavio 28:27 (14:11). Koliko je ovakav ishod ovogodišnjeg takmičenja neočekivan, govori podatak da je tim Patrisa Kanajea takmičenje započeo iz „donjeg doma“, tačnije iz slabije grupe.

Monpelje je vodio čitavim tokom meča izuzimajući 30 sekundi tokom prvog poluvremena, kada je Vardar na kratko preokrenuo (7:6). Loša igra iz pozicionog napada u poslednjih 15-ak minuta kumovala je ovom neuspehu Vardara. Uspeli su momci Raula Gonzalesa da izjednače u finišu, ali ne i da izbore makar produžetak. Simonet je pogodio 20 sekundi pre kraja, a Borozan ishitreno i neprecizno šutirao.

VARDAR – MONPELJE 28:29 (11:14)

VARDAR: Šterbik 1 odb, Milić 6 odb – Stoilov 1, Kristopans 1, Moraeš 2, Makeda 4, Abutović, Karačić, Kaneljas 1, Cindrić 6, Ćupić 5, Dibirov 1, Šiškarjev, Borozan 6, Vojvodić, Marsenić

MONPELJE: Žerar 10 odb, Portner 1 sed,  Simone 1, Viljemino, Koz, Truhanovičius 3, Gigu 7, Ričardson 6, Kavtičnik, Bonefo, Fostan, Fabregas 3, Port 8, Bingo, Sosi, Šebib

Od prvog trenutka videla se nervoza i nedostatak rešenja u napadu Vardara, što je francuski tim iskoristio da povede sa 3:1. Nije bilo prepoznatljive učinkovitosti Arpada Šterbika, u dobroj meri zahvaljujući raspoloženom Valentanu Portu koji je briljirao sa pozicije desnog beka. Ipak, posle prve, ispostaviće se i jedine odbrane španskog golmana u prvom poluvremenu, branilac titule je preokrenuo na 7:6 golom Moraeša, ali je period adekvatne igre Gonzalesovog tima potrajao svega dva minuta.

Monpelje je uzvratio serijom 3:0, i čuvao prednost od dva gola, koju Vardar nije uspeo da anulira ni sa dva igrača više (Marsenić promašio zicer za egal). U samom finišu prvog dela, najpre Fabregas pogodio za 13:11, da bi Kanjelasov šut šest sekundi pre kraja bio izblokiran. Lopta se odbila u polje, prihvatio ju je Valentan Port, i pogodio uz zvuk sirene sa više od 10 metara za maksinalnih 14:11.

-VALENTAN PORT 6/6 U PRVOM POLUVREMENU

-ŠTERBIK JEDNA INTERVENCIJA U PRVOM DELU, MILIĆ NIJEDNA, GOLMANI VARDARA ZAVRŠILI SA 12% ODBRANA

-VARDAR BEZ REŠENJA U NAPADU U PRVIH 30 MINUTA

-SVEGA DVA GOLA SA KRILA VARDARA

-SERIJA ODBRANA STRAHINJE MILIĆA OSTALA NEMATERIJALIZOVANA

-STOILOV POGAĐA ZA EGAL 100 SEKUNDI PRE KRAJA, SIMONET VRAĆA PREDNOST, BOROZAN PROMAŠUJE ZA PRODUŽETAK

Sjajni golovi Borozana i Cidrića početkom nastavka za 14:15 početkom nastavka nagovestili su bolji Vardar, ali odbrana nije bila na potrebnom nivou. Uprkos tome, crveno-crni su imali napad za izjednačenje, koji je odbio Vensan Žerar. Port i Gigu koriste to na drugoj strani – 20:17 u 40. minutu.

Konačno je stigla i podrška sa gola, razbranio se Strahinja Milić, ali njegovi saigrači nisu koristili to u dovoljnoj meri. Pet odbrana u nizu srpskog golmana bilo je dovoljno samo za novi prilazak na minimalni zaostatak, zbog lošeg pozicionog napada. Međutim, promašaji igrača Monpeljea iz povoljnih pozicija otvarali su šansu za šansom Vardaru, ali oni to nisu koristili. Period bez golova prekinuo je mladi Melvin Ričardson, svojim četvrtim pogotkom za 22:20 u 52. minutu, a potom i petim, najlepšim na meču, za 23:22.

Ubrzala se igra maksimalno, golovi su u naredna dva minuta padali kao na traci – pet minuta pre kraja, Gigu je sa linije sedam metara pogodio za 25:23, par sekundi nakon što je Luka Cindrić isključen. To se dogodilo pet minuta pre kraja, kada je Raul Gonzales osetio da je situacija alarmantna i zatražio tajm-aut.

Borozan pogađa, ali odmah sa centra uzvraća Gigu na praznu mrežu – 26:24. Borozan je serijom golova držao svoj tim u igri, ali je na drugoj strani 21-godišnji Ričardson i dalje bio nerešiva enigma – 27:25 tri minuta pre kraja. Nada u preokret povećana je isključenjem Porta – Moraeđ smanjuje, a Stoilov na 100 sekundi pre kraja konačno poravnava, 27:27.

Ričardson pogađa prečku, ali mu se lopta vraća pa je Monpelje dobio prvi napad. Dvadeset sekundi pre kraja, do tada malo primetni Dijego Simonet šalje loptu kroz noge Miliću za 28:27, a Gonzales odmah traži tajm-aut.

Vardaru je ostalo 19 sekundi da pronađe put do produžeta, ali je Borozan požurio i neprecizno šutirao iz teške pozicije.