Od minus 10 do plus pet: Hrvatski kadeti velikim preokretom do prvog trijumfa na SP! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa Od minus 10 do plus pet: Hrvatski kadeti velikim preokretom do prvog trijumfa na SP!

Neverovatan preokret napravili su hrvatski kadeti protiv Poljske i ostvarili prvi trijumf na Svetskom prvenstvu u Gruziji –  33:28 (12:20).

Delovalo je da će momci Luke Panze doživeti težak debakl na ovom takmičenju – nakon remija sa Portugalom i poraza od Koreje, izvestan je bio neuspeh i protiv Poljaka, koji su ispustili prednost od 23:13 početkom nastavka.

Tada su se mladi Hrvati probudili i učinili ono što niko nije mogao da predvidi – Ivan Martinović je pogodio za 23:14 izborivši pritom igrača više, i tada je krenula furiozna serija balkanske selekcije.  Ona je najpre iznosila 6:0, a već u 44. minutu Strbad je smanjio na 25:23.

Poljska je s dva uzastopna pogotka Maceja Zarzickog otišla ponovo na plus četiri, ali u 49. Jaganjac ponovo vraća na minus dva (28:26). Iz još jedne odlične odbrane proizišla je i kontra koju je realizovao Vito Bahtijarević i doveo Hrvatsku na korak do izjednačenja. Baš Bahtijarević je dva minuta kasnije nakon još jednog tajm-auta Poljske postigao izjednačujući pogodak.

Prvo vođstvo Hrvatska je dočekala tek u 54. minutu preko Marka Račića, a desetim uzastopnim pogotkom Hrvatske  zFilip Vistorop postavlja konačnih 33:28. Hrvatski kadeti su Poljake ostavili 12 minuta bez gola i upisali neverovatnu pobedu.

Najbolji strelac pobedničkog tima bio je Ivan Martinović sa devet golova, ispred Jaganjca i Strbada sa po šest. Veliki doprinos imao je i golman Ivan Panjan sa 16 odbrana, od kojih je 12 zabeležio u drugom poluvremenu.

Hrvatska naredni meč igra protiv Brazila, u nedelju od 16.00.