SP(U21): Makedonija ispisala istoriju, hladan tuš za Slovence i Hrvate! - Balkan-Handball.com
Naslovna Evropa SP(U21): Makedonija ispisala istoriju, hladan tuš za Slovence i Hrvate!

SP(U21): Makedonija ispisala istoriju, hladan tuš za Slovence i Hrvate!

2 komentari

Juniorska reprezentacija Makedonije prvi je muški sportski kolektiv ove zemlje koji se plasirao u četvrtfinale Svetskog prvenstva u bilo kom sportu! Momci Ilije Temelkovskog su u osmini finala savladali domaćina Alžir sa 24:20 (11:10), i obezbedili borbu za polufinale sa braniocem titule Francuskom.

Pred sjajnom podrškom punih tribina, domaćin je poražen u samom finišu, kada su Makedonci imali jače nerve, veći kvalitet i raspoloženog golmana Tomovskog.

Meč je bio neizvestan čitavim tokom – Alžir je na odmor otišao golom prednosti, ali su crveno-žuti početkom nastavka preokrenuli i čuvali preimućstvo do poslednjih minuta, kada su ga uvećali i obezbedili veliki trijumf.

Najefikasniji u makedonskom sastavu bio je Filip Taleski sa osam golova, duplo više od nepromašivog Palevskog. Po tri puta su pogađali Kuzmanovski, Šilegov i Velkoski.

Hladan tuš doživela je selekcija Slovenije, koja je sasvim neočekivano poražena od Mađarske nakon produžetaka – 26:25 (21:21, 12:10). Prošlogodišnji vicešampion je igrao sjajno u grupi, osvojio drugo mesto samo zbog slabije gol razlike od Francuza, ali je u prvoj eliminacionoj utakmici naleteo na minu.

Mađari su mnogo bolje počeli, imali plus četiri u dva navrata tokom prvog poluvremena, ali su momci Saše Prapotnika uspeli da to anuliraju i preokrenu početkom nastavka, Posle kraće rezultatske klackalice, Slovenija je čuvala vođstvo – u 56. minutu je povela sa 21:19, ali od tog trenutka pa do isteka 60. nije uspela da zatrese protivničku mrežu.

Varju je dva i po minuta pre kraja regularnog dela izjednačio, da bi oba tima propustila po par napada, pa se otišlo u produžetke.

Reprezentacije su se smenjivale u vođstvu tokom dodatnih 10 minuta. Slovenci su pri kraju vodili sa 24:23 i 25:24. Šmid je izjednačio, a Daniel Fuzi postavio konačan rezultat, na tačno minut do kraja.  Luka Kikanović je pokušao da izjednači u poslednjim momentima, ali je njegov šut izblokiran.

Poraz Slovenije je iznenađenje, ali je debakl Hrvatske protiv Rusije 34:25 (12:10) prava senzacija. Selekcija Hrvoja Horvata je kao prvoplasirana iz grupe prošla dalje, ali je Rusija, koja je uz dosta problema prošla u osminu finala, bila mnogo bolji rival u borbi za četvrtfinale.

Čitavim tokom meča Hrvatska je imala problem sa realizacijom, dok je u nastavku posustala i odbrana, pa su Rusi u finišu trijumf učinili ubedljivim.

Kod Hrvatske su se istaknuli Matej Hrstić sa sedam i Filip Perić sa šest pogodaka, ali su golmani Stojanović i Špikić zajedno sakupili tek šest intervencija. Kod Rusa su najbolji bili Santalov sa 10 i Maslenjikov sa devet golova.

Hrvatska i Slovenija se sastaju u četvrtak od 17.15 u razigravanju za deveto mesto.