LEKCIJA: Slovenci doSKOČILI Makedoncima - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaFRANCE 2017 LEKCIJA: Slovenci doSKOČILI Makedoncima

LEKCIJA: Slovenci doSKOČILI Makedoncima

Slovenija je očitala rukometnu lekciju Makedoniji 29:22 (16:10). Godine rada sa makedonskim rukometašima, očito su bile dovoljne Veselinu Vujoviću da pripremi pobedničku taktiku koju je samo nadogradio na individualni kvalitet koji njegovi igrači imaju u odnosu na one u timu Line Červara.

Od početka do kraja, sva događanja na meču zavisila su od jednog tima. Skoncentrisani u odbrani, precizni u napadu, sa sjaJnim Matevžom Skokom (14 odbrana) koji je poneo epitet junaka utakmice, Slovenci nisu imali ravnopravnog rivala u Areni u Mecu.

Povreda Filipa Mirkulovskog u petom minutu, dala je do znanja Lazarovu i drugovima da će ih do mreže Skoka čekati pakao. Niko osim najboljeg makedonskog strelca nije bio konkretan prema mreži protivnika, ali ni desni bek Barselone nije imao svoje veče.

Sa druge strane Borut Mačkovšek je drugim golom za 5:2 pokazao da Slovenija ima šut spolja, ono što se nije videlo kod Makedonaca. Pokušavao je Lino Červar sa već oprobanom taktikom u igri sedam na šest, ali su Slovenci čak tri puta na različite načine do poluvremena postizali golove na nebranjenu mrežu (Skok, Bezjak i Marguč).

Ni tajm-aut Červara pri rezultatu 11:6 u 18. minutu nije mogao da promeni događanja na terenu. Pročitana je bila makedonska igra, a Slovenci energetski na nivou više od rivala. Još kada je Skok ušao u seriju odbrana protiv najjačih makedonskih aduta Manaskova (1/6) i Lazarova, bilo je jasno da su na putu prvog poraza.

Drugo poluvreme pokazalo je novi kvalitet Slovenaca – dugu klupu. Rotirao je Veselin Vujović do mile volje koristeći svu raskoš svog sastava na svim pozicijama. Zarabec i Bezjak, Mačkovšek i Henigman, Blagotinšek i Gaber, Cingesar i Kodrin, pa Marguč, Janc, Kavtičnik, Miklavčić. I mladi Kastelic je dobio svojih par trenutaka u zameni sjajnog Skoka.

Slovenija 6
Španija 4
Makedonija 4
Island 1
Tunis 1
Angola 0

Već gol Gabera za 19:11 nagovestio je krajnji ishod. Makedonci su se mučili da postignu gol iz pozicionog napada. Dao je Červar šansu i mladom Drogiškom u nedostatku kvalitetne alternative koju je ovaj iskoristio, ali daleko od šanse da bilo šta veliko promeni u odnosu snaga dva tima.

Na startu 46. minuta, Henigman je podigao ruke u slavu 22. pogotka svog tima – 22:13, a sve ostalo je bilo stvar rutine…

Najefikasniji kod pobednika bili su Marguč i Bezjak sa po četiri pogotka. Zarabec, Mačkovšek, Janc i Blagotinšek su postigli po tri. Kod Makedonaca, Kire Lazarov 9/18 i Stoilov tri pogotka.