I Hrvatska krenula pobedom, Austrija tvrd orah - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaKATAR 2015 I Hrvatska krenula pobedom, Austrija tvrd orah

I Hrvatska krenula pobedom, Austrija tvrd orah

Hrvatski rukometaši otvorili su Svetsko prvenstvo u Kataru susretom protiv Austrije u dvorani Duhail. Uz podršku oko stotinak navijača, izabranici Slavka Goluže su na najbolji način krenuli po prvo mesto u grupi, slavivši protiv Austrije 32:30 (16:13).

Prvi gol na susretu postignut je u trećem minutu kada siguran biva Ivan Čupić, a na to su Hrvati vezali još dva pogotka za vodstvo 3:0. Post Austrijanaca prekida Maximilian Hermann u sedmom minutu (1:3). Hrvatska je krenula u novi napad, ali svoju mrežu zaključava Nikola Marinović i tako pomaže ekipi da stigne na samo pogodak zaostatka (2:3). Razbudili su se tada Golužini momci, te dobrom obranom poveli 7:4.

Ponovo su zapretili Austrijanci kada su golom Janka Božovića došli na minus dva (6:8), ali razbranio se tada Mirko Alilović i omogućio hrvatskom napadu da serijom 3-0 ode na +5 (11:6). Pred kraj prvog poluvremena hrvatski rukometaši održavali su tu prednost, stoga je izbornik priliku na terenu dao mlađim igračima, a to su, pak, iskoristili Austrijanci koji su do odlaska na predah smanjili zaostatak na 13:16.

Počekom drugog dela Raul Santos smanjuje zaostatak Austrije na 14:16, no Hrvatska se ubrzo preko Ivana Čupića i Igora Vorija odvaja na +4 (19:15). Pala je tada koncentracija hrvatskih rukometaša, naime, u napadu nisu imali rešenja, dok je odbrana teško zatvarala put rivalima, koji su u 37. minutu preko Viktora Silađija stigli na samo gol zaostatka (19:20). Uz to, razbranio se i Tomas Bauer. Momci Slavka Goluže uspeli su da se odvoje tek u 44. minutu, nakon dva sigurna gola Čupića i pogotka Vorija (24:21).

Nastavila je Austrija snažno, te se ponovno približila Hrvatskoj na 24:25. Velika borba vodila se do kraja utakmice, Hrvati su uspevali da se odvoje na pogodak, dva, a u poslednjih pet minuta dvoboja, uz probuđenog Mirka Alilovića, lome rezultat u svoju korist. Čupić pogađa sa linije sedam metara u 57. minutu i donosi 30:27. 60 sek. kasnije, nervoza je kulminirala pa su obe reprezentacije igrale sa samo četiri igrača. Održalo se to do kraja meča, kada je Austrija stigla na samo pogodak zaostatka (30:31), a da Hrvatska slavi s dva gola više pobrinuo se Ivan Čupić.

Odličan je kod Hrvatske bio Ivan Čupić s 11 postignutih pogodaka, šest je zabio Domagoj Duvnjak, Mirko Alilović je odbranio 11 lopti, dok su se kod Austrije istaknuli Viktor Silađi i Robert Veber s po sedam golova, a Tomas Bauer i Nikola Marinović sakupili su 11 odbrana.

Hrvatska: Alilović (11 odbrana), Ivić, Duvnjak 6, Stepančić, Kopljar1, Vori 3, Gojun, Horvat 2, Karačić 1, Bičanić 1, Štrlek 3, Čupić 11, Musa 1, Ninčević, Slišković 1, Brozović

Austrija: Bauer (8 odbrana), Marinović (3 odbrane), Hermann A., Hermann M. 2, Ziura 1, Božović , Mayer, Szilagyi 7, Posch 4, Schlinger, Wagesreiter, Ascherbauer, Weber 7, Bilyk 1, Santos 6, Kirveliavicius