Hrvatska ima evropsku bronzu! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaPOLJSKA 2016 Hrvatska ima evropsku bronzu!

Hrvatska ima evropsku bronzu!

Hrvatska ima šestu medalju sa Evropskih prvenstava! Tim od koga se nije previše očekivalo u Poljskoj, došao je na kraju do treće bronzane medalje u istoriji kontinentalnog takmičenja. U „malom finalu“, izabranici Željka Babića bili su bolji od najprijatnijeg iznenađenja šampionata – Norvežana 31:24 (15:11). Kvalitetnija odbrana, bitne odbrane Ivana Stevanovića, u oba pravca raspoloženi Domagoj Duvnjak, nepogrešivi Zlatko Horvat (8), više igrača u rotaciji, sve to je presudilo meč već u 55 minutu, kada je Ivan Slišković pogodio za 26:21…

Ono što je Hrvatskoj falilo u polufinalu sa Špancima, odbrane golmana, to je Željko Babić dobio postavljanjem Ivana Stevanovića za startera u meču za bronzu sa Norvežanima.  Iskusni Riječanin bio je tas na vagi koji je Hrvatsku od 6:6 u 13. minutu vodio do 11:6 osam minuta kasnije. Toliko je trajala stanka Skandinavaca, koji nisu uspevali da dođu do mreže Hrvata, a sa druge strane, Štrlek i Marić su to kažnjavali lakim golovima, a ton napadu davao je Domagoj Duvnjak, koga je opet, dobro, zamenio Luka Cindrić sredinom prvog dela.

Tek je sjajni desni bek Kent Robin Tonesen uneo živost u napad svog tima, kada su se Li Hansen i Sagosen ispucali. Sa dva gola „drugog talasa“ sa Sliškovićem i Šebetićem koji su zamenili Mamića i Kopljara, Hrvatska je održala +4 na poluvremenu.

Nepunih 10 minuta trebalo je Željku Babiću da zatraži tajm-aut u drugom delu. Hrvatski šuteri su ušli u problem sa Ole Erevikom, koji je već na startu drugog poluvremena upisao svoju desetu odbranu, a Bjorsen i Sagosen doveli svoj tim do egala – 17:17.

Odlučio se u tim trenucima Babić i da probao sa desnorukom bekovskom trojkom poslavši Duvnjaka na desnog beka, što i nije izgledalo loše, ali je glavna prepreka bio i ostao Ole Erevik. Hrvatski napad dobio je i sa Krešimirom Kozinom na crti, koji je postigao gol i izborio dva sedmerca u nastavku. Ivan Stevanović je odbranio drugi sedmerac Norvežanima, pre nego što je u narednom panadu Zlatko Horvat iskoristio šansu sa sedam metara da donese 24:21 u 52. minutu.

Posle još jedne odbrane Stevanovića, naredni napad je doneo još jedan pogodak Ivana Sliškovića za 25:21 i brojčanu prednost 6 na 4 za tim Željka Babića, od čega se Skandinavci nisu oporavili do samog kraja. Poslednjih par minuta bila su revijalnog tipa…