BRAZIL SLAVI - SREBRO ZA ZLATNE DEVOJKE - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP 2013 - ŽENE BRAZIL SLAVI – SREBRO ZA ZLATNE DEVOJKE

BRAZIL SLAVI – SREBRO ZA ZLATNE DEVOJKE

4 komentari

Glave gore, šampionke! Reprezentacija Srbije osvojila je srebrnu medalju na Svetskom prvenstvu. U finalnom meču u „Kombank Areni“ pred 20.000 navijača Brazilke su bile bolje 22:20 (13:11). Posle velike borbe u neverovatnom ambijentu jedne od najvećih evropski dvorana, panameričke šampionke su na kraju uspele da slome otpor naših devojaka. i dođu do zlata…

Tri vezane odbrane golmanke Brazila Barbare Arenhart bile su presudne za početnu prednost gošći u paklu „Arene“ – 3:1 u meču koji je odlučivao o tituli šampiona sveta. Bekovska trojka Damnjanović – Lekić – Popović funkcionisala je kao sat. Kada se popravila i realizacija, došlo je i do preokreta, pre svega, zahvaljujući sjajnoj Dragani Cvijić koja je sa četiri gola do 12. minuta naterala brazilskog selektora Mortena Subaka da zatraži tajm aut u 13. minutu (6:5).

Prvi gol rovite Andree Lekić , kao i prvenac Jelene Popović, doneli su Srbiji +2 u 17. minutu (8:6). Iako je na golu bila odlična Jovana Risović, koja je posle 10 minuta zamenila Katarinu Tomašević, Brazilke su sve češće nalazile načina da nadigraju srpsku 6-0. Sanja Damnjanović je donela poslednje vođstvo u 24. minutu (10:9), nakon čega je srpski napad izgubio na ubojitosti. Sa druge strane, briljirala je Aleksandra Do Nasimento, što sa pozicije, što sa linije sedam metara, koja je sa tri pogotka dovela svoj tim do velikih +3 – 10:13. Reagovao je Saša Bošković tajm-autom na dva minuta pre kraja, a poslednj gol u prvom delu bio je delo Andree Lekić – 11:13.

Odlično su Brazilke započele i nastavak meča. Vezale su tri gola za 16:11 u 35. minutu. Bošković pokušava da nađe idealnu bekovsku trojku, uvodeći i Biljanu Filipović umesto Andree Lekić. Na golu u seriju ulazi maestralna Katarina Tomašević, publika je u transu, srpska odbrana briljira.

Posle sedam minuta bez gola, Subak traži tajm-aut pri rezultatu 15:16 za njegov tim. Uspeva da pokrene Brazilke, koje preko hladnokrve Kavaljero dolaze do 18:16 (49.). Posle gola Jelene Nišavić, dva napada za izjednačenje odlaze u nepovrat. Rodrigez donosi novih +2 Brazilu (19:17), a Bošković traži tajm-aut na tačno 10 minuta pre kraja.

U tim momentima Kaća Krpež izrasta u junaka, postiže gol, baca se po loptu, ali ponovo nema izjednačenja posle napada u 54. minutu. Jelena Nišavić diže 20.000 ljudi golom za egal 19:19 (55.), ali Piedade odmah uzvraća.

Tri minuta pre kraja, Lekić sa sedmerca donosi 20:20 i poslednje izjednačenje na meču. Brazilke sa igračem manje postižu gol preko Njunjez (21:20). U narednom napadu šut Dragane Cvijić završava pored gola, a kazna stiže u vidu pogotka Ane Rodrigez 22:20. Šut Katarine Tomašević brani Pesoa na minut pre kraja, kada je moglo da počne i slavlje Brazilki…