Naslovna ArhivaSP 2013 - ŽENE Mađarice u četvrtfinalu!

Mađarice u četvrtfinalu!

IZ NOVOG SADA
RADIVOJE KOSNIĆ

Bronzane sa prošlog Svetskog prvenstva u Brazilu i bronzane sa prošlogodišnjeg Evropskog prvensta u Srbiji, reprenzetacije Španije i Madjarske sastale su se u  derbiju osmine finala SP-a u Novom Sadu. Rezultatom koji je malo ko očekivao Madjarska je pobedila ubedljivo 28 – 21.

Početak utakmice je obećavao meč sa puno golova, uz malu nadmoć Španjolki koja je trajalo do sredine poluvremena. Medjutim, mnogo tehničkih grešaka pogotovo  u napadu i ne baš raspoložena na golu Navaro dale su krila Madjaricama da krenu u pobednički pohod. Antia Gorbic nije počela utakmicu ali kad god je bilo prilike za sedmerac ona ja sa klupe ulazila i postigla 4/4 sa 7m. U tim trenucima preko raspoložene Verten i najbolje igračice meča Sandre Začik Madjarice se odlepljuju na plus 5 kada se i odlazi na odmor 17-12. Vrlo netipična igra Španije, pogotovo posle onog što su prikazale u grupnoj fazi u Zrenjaninu. Odbrane nigde, plus vrlo retke do danas tehničke greške bile su pokazatelj da Španija izgleda završava svoju odbranu bronze.

U drugom  poluvremenu pojavio se tračak nade za Španiju, serijom od 4-1 smanjile su razliku na minus 2 kada je Agilar postigla 3 gola za 4 minuta. I onda kada se očekivalo da je eventualni preokret na pomolu, ponovo Španija nema rešenja za golmankski par Her – Kiš. Madjarice na krilima svojih ne baš brojnih navijača kao što je bio slušaj ranije, ponovo se rezultatski odvaja sa druge strane redjaju se greška za greškom kao da su se predale Španjolke. U poslednjih 10 minuta serijom 4-1 i konačnim rezultatom 28-21 slavi svoj plasman u čevtrfinale. Ostaje pitanje da li Španija zasita može da gotovo ceo šampionat igra celu utakmicu sa jednim golmanom, odlučite sami.

Kod pobednica se psoebno istakla Sandra Začik sa 5 golova, Bognar-Bodi sa 4 i Gorbic koja je kako je rekao selektor Hajdu bila blago povredjena, koja je postigla 6 od 7 pokušaja. Kod poraženih jedina raspoložena za igru bila je Marta Lopez koja je postigla 7 golova. Treba istaći slab učinak Marte Mage 1 od 6, kao i jako loša izdanja Begone i Beatris Fernandez.

HAJDU: ČVRSTA ODBRANA I PROTIV BRAZILA

Konferenciju za novinare otvorio je selektor pobedničke ekipe Janoš Hajdu: „Teška pobeda za nas, stvarno je sjajno pobediti neku ekipu koja je bila favorit za medalju“.

Na pitanje u čemu je bio ključ današnje pobede i šta očekuje od sledečeg protivnika ekipe Brazila, Hajdu odgovara:“ Mogu slobodno reći da je danas presudilo kombinovanje mojih bekova za koje mogu da kažem da ih imam i više nego što mi trebaju. Tako će biti i protiv Brazila, veliki broj igračica na pozicija beka mi je na raspolaganju tako da će to biti taktika, uz naravno čvrstu odbranu kao i danas. Pa ostavili  smo Španiju na 21 gol.“

Selektor Španije nije bio mnogo raspoložen za priču, razočarano je rekao: „ Čestitam ekipi Madjarske na plasmanu u četvrfinale, ovo je bila naša ubedljivo najgora igra na šampionatu. Imali smo šanse na početku ali nažalost nismo izdržali.“

Sandra Začik, igračica Madjarske je rekla: „Čestitam svojim igračicama na uloženom trudu i zalaganju, ovo je fantastična pobeda za nas. Odbrana nam je bila izuzetna večeras, igrale smo timski. „

Igračica Španije Marta Lopez: „ One su igrale jako dobro večeras,  nama je odbrana bila najslabija karika, mada ni u napadu nismo bas blistale. Sve u svemu jedno jako loše izdanje.“