Siguran trijumf Srbije na startu Svetskog prvenstva - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP JAPAN 2019 Siguran trijumf Srbije na startu Svetskog prvenstva

Siguran trijumf Srbije na startu Svetskog prvenstva

Stefan Branežac

Ulogu favorita opravdale su Srpkinje u duelu sa Angolom, te su na najbolji način otvorile Svetsko prvenstvo u Japanu. Posle 60 minuta igre u Kumamotu, izabranice Ljubomira Obradovića slavile su pobedu nad afričkom selekcijom, 32:25 (16:12). Sledeći meč Srbija će odigrati u ponedeljak protiv Kube, a početak susreta zakazan je za 04:30 časova po srednjeevropskom vremenu.

Srbija – Angola 32:25 (16:12)

Hala: Akva Dom, Kumamoto

Sudije: Mariana Garsija – Maria Ines Paolantoni (Argentina)

Srbija: Risović, Tomašević 9 odbrana, Radosavljević, Trifunović 4, Števin, Lavko 5, Nikolić 7, Janjušević, Kojić, Pop Lazić 3, Radojević 4, Obradović 1, Jovović, Stoiljković 3, Liščević 1, Cvijić 4

Angola: Pinto, Souza, Almeida 3 odbrane, Žoao, Silva 2, Paulo 4, Bernardo, Kasoma 2, Da Silva, Karlos 5, Dombaši 2, Kzanga 1, Mačado 3, Venansio, Santos 2, Gialo 5

Semafor: 3:1 (5.) 6:3 (10.) 7:3 (11.) 9:4 (15.) 11:5 (16.) 13:6 (19.) 13:9 (23.) 16:12 (30.) 17:15 (33.) 20:16 (38.) 21:19 (42.) 24:20 (46.) 26:21 (50.) 29:22 (54.) 32:25 (60.)

Raznovrsna igra u fazi napada, sigurna realizacija kontri, dosta golgeterski raspoloženih igračica i nekoliko intervencija Katarine Tomašević u ključnim momentima, dovoljno za pobedu Srbije u uvodnom susretu grupe A na prvenstvu Sveta u Japanu.

Sam početak nagovestio je u kom pravcu bi mogao da se odvija duel na parketu dvorane Akva Dom. Tehničke greške Angole i sigurna realizacija Željke Nikolić iz kontra-napada i sa krilne pozicije, doveli su selekciju Ljubomira Obradovića na +3, već posle deset minuta igre. Nepogrešivi su bili kružni napadači srpske reprezentacije, a upravo je posle gola Slađana Pop Lazić u 19. minutu, na semaforu bilo najvećih sedam golova prednosti za Srbiju.

Pad u igri nominalnog domaćina, iskoristila je afrička selekcija sedam minuta pre odlaska na odmor, Dombaši je bila precizna za 13:9 i prihvatljiv minus svog tima. Ipak, nalet Angole odbile su Srpkinje zahvaljujući golovima Jelene Trifunović. Poslednji minuti prvog poluvremena doneli su nekoliko isključenja u srpskom taboru, ali ta činjenica nije previše uticala na rezultat sa kojim se otišlo na odmor, 16:12.

Nastavak susreta doneo je angažovaniju igru Angole na obe strane terena, mučile su se Srpkinje u organizaciji napada, pa je rival ubrzo prišao na dva gola zaostatka. Više od toga, afrička selekcija nije mogla. Povukla je svoju ekipu u kriznim momentima, kapiten Jelena Lavko, uz nekoliko intervencija Katarine Tomašević. završnih 15 minuta meča odgonetnuli su dilemu oko pobednika.

Prednost Srbije rasla je do kraja duela, a najvećih +8 iznosila je u 56. minutu nakon pogotka Dijane Radojević. Upravo je levo krilo srpskog tima stavilo tačku na ovaj susret, za konačnih 32:25 u korist izabranica Ljubomira Obradovića.

Najefikasnija u prvoj pobedi Srbije na startu prvenstva Sveta bila je Željka Nikolić sa sedam pogodaka, pet je dodala kapiten, Jelena Lavko. U redovima Angole istakla se Gialo, koja je pet puta pogađala mrežu srpskog tima.

Svoj drugi meč na Svetskom šampionatu, Srbija će odigrati u ponedeljak protiv Kube. Početak susreta zakazan je za 04:30 časova.