Tri minuta horora za ubedljiv poraz beskrvne Makedonije od prvaka Evrope - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP 2019 Tri minuta horora za ubedljiv poraz beskrvne Makedonije od prvaka Evrope

Tri minuta horora za ubedljiv poraz beskrvne Makedonije od prvaka Evrope

I sedmi put u isto toliko okršaja, Španija je bila bolja od Makedonije na velikom takmičenju. U vrlo neobičnoj utakmici, prvak Evrope je, nakon izjednačenog prvog poluvremena, slomio rivala za svega dva minuta nastavka, i na kraju slavio ubedljivu pobedu – 32:21 (13:12).

MAKEDONIJA – ŠPANIJA 21:32 (12:13)

MAKEDONIJA: Mitrevski (13 odb.), Ristovski, Manaskov 3/5, Stoilov 0/4, K. Lazarov 5/9, Čurlevski, Taleski 0/3, Markoski, Kuzmanovski 4/7, Tankoski 1/1, Georgievski 0/3, F. Lazarov 1/2, Krstevski 1/1, Popovski, Peševski 6/8, Serafimov 0/2.

ŠPANIJA: De Vargas 2/2 (18 odb.), Korales, Gurbindo 1/1, Fernandez 1/2, Entrerios 5/7, A. Dušebaev 2/4, Sarmiento 2/5, Aginagalde 3/4, Kaneljas 2/6, Moros, Gomez Abeljo 6/7, Arinjo 3/5, Gvardiola, Sole 1/4, Figueras, D. Dušebaev 4/7

Za razliku od meča Evropskog prvenstva u Varaždinu pre godinu dana, kada je Španija raznela rivala u prvom poluvremenu, ovoga puta je Makedonija bolje počela utakmicu, zahvaljujući nestvarnom učinku golmana Mitrevskog.

Igra 7 na 6 u napadu je dobro funkcionisala, Španija je delovala pogubljeno, 5:2 za Makedoniju u 9. minutu. Za 13 minuta igre, Mitrevski je primio tri gola i zabeležio devet odbrana, ali su se njegovi saigrači potrudili da mu takav trud i učinak obezvrede, jer su u stopu pratili seriju promašenih zicera protivnika. Kada se, sredinom prvog dela, razbranio i Perez de Vargas, preokret je bio neminovan.

Frapantna, teško ponovljiva i verovatno neviđena serija promašenih zicera na obe strane trajala je do kraja prvog dela. Momci Raula Gonzalesa su često nemo posmatrali kako se lopte odbijaju od stative i Mitrevskog u ruke Španaca, a ovi su uspevali da promaše po tri za pet sekundi.

Ipak, makedonski tim nije bio raspoložen da prima poklone večeras – sve propuste svojih saigrača popravljao je de Vargas, pa je Španija uprkos katastrofalnoj igri vodila na poluvremenu sa 13:12.

I onda, blickrig „Furije“ na startu nastavka – za minut su postigli tri, a za manje od tri minuta pet golova bez odgovora, nakon niza frustrirajućih amaterskih grešaka rivala. Navijači koji su malo zakasnili na početak drugog poluvremena verovatno su mislili da je greška na semaforu, kada je na njemu u 33. minutu pisalo 18:13. Potpuno je jasno već tada bilo da je utakmica rešena, i da Makedoniji nema povratka.

Izabranici Đordija Ribere su u laganom ritmu, bez ikakve tenzije priveli borbu kraju, uvećavajući prednost iz minuta u minut.

Kao nikada do sada, makedonski tim je delovao anemično, beskrvno i sa potpunim odsustvom fokusa, najviše zahvaljujući pristupu mlađih igrača, od kojih se očekuje da budu oslonac nacionalnog tima u narednoj deceniji. Da nije bilo fascinantnog Mitrevskog i isto tako odsutnih Španaca u prvom delu, publika u Minhenu bila bi lišena bilo kakve neizvesnosti mnogo ranije…

Makedoniji preostaje meč za koji se i pre početka takmičenja pretpostavljalo da će biti odlučujući za plasman u drugi krug  – za to će biti neophodan trijumf nad Islandom (četvrtak, 18.00), dok su Španci već obezbedili najmanje dva boda prenosa u nastavak takmičenja. Za više od toga, boriće se protiv Hrvatske u četvrtak od 20.30.