StarLigue 2026/2027: Skoro 100 miliona evra budžeta, PSG i dalje u drugoj finansijskoj dimenziji - Balkan-Handball.com
Naslovna BalkanStarLigue 2026/2027: Skoro 100 miliona evra budžeta, PSG i dalje u drugoj finansijskoj dimenziji

StarLigue 2026/2027: Skoro 100 miliona evra budžeta, PSG i dalje u drugoj finansijskoj dimenziji

zika.bogdanovic
0 komentari

Nova sezona francuske Starligue donosi još jedan pokazatelj finansijske snage tamošnjeg klupskog rukometa. Ukupan budžet 16 klubova u sezoni 2026/2027 iznosi čak 98,56 miliona evra, što potvrđuje nastavak ekonomskog rasta elitnog francuskog takmičenja.

Ipak, prosek od 6,16 miliona evra po klubu ne daje potpuno realnu sliku, jer su razlike između najbogatijih i finansijski skromnijih sredina ogromne.

Na vrhu je, očekivano, Paris Saint-Germain, koji već godinama funkcioniše u potpuno drugačijim ekonomskim okvirima od većine konkurenata. Parižani raspolažu budžetom od nešto više od 18 miliona evra, odnosno približno 18 odsto ukupnog budžeta čitave lige.

Iza PSG-a nalaze se Nantes sa 12,47 miliona i Montpellier sa 9,41 milion evra. Samo ova tri kluba zajedno raspolažu sa gotovo 40 odsto ukupnih finansijskih sredstava svih klubova Starligue.

Na drugoj strani tabele situacija je potpuno drugačija. Sélestat u sezonu ulazi sa budžetom od 2,96 miliona evra, Toulouse raspolaže sa 3,81 milion, Cesson-Rennes sa 3,93 miliona, dok Caen ima 4,12 miliona evra.

Razlika između PSG-a i kluba sa najmanjim budžetom tako prelazi 15 miliona evra. Još bolji pokazatelj finansijskog raslojavanja jeste medijalni budžet lige od svega 4,63 miliona evra, znatno ispod proseka od 6,16 miliona.

PSG za plate izdvaja gotovo osam miliona evra

Velike razlike među klubovima posebno se vide kroz izdvajanja za igrače i zaposlene.

Ukupni troškovi osoblja svih klubova iznose 36,85 miliona evra, odnosno oko 43 odsto ukupnih budžeta.

PSG je ponovo daleko ispred svih sa gotovo 7,96 miliona evra izdvojenih za plate. Nantes troši 4,65 miliona, a Montpellier 3,39 miliona evra.

Većina preostalih klubova funkcioniše sa budžetom za plate između jednog i dva miliona evra.

Prosečna fiksna bruto mesečna plata igrača u francuskoj ligi iznosi 6.279 evra, dok je medijalna plata značajno niža – 4.675 evra. Razlika između ova dva podatka još jednom pokazuje da najveće zarade pripadaju relativno malom broju igrača u najbogatijim klubovima.

Rukometašice zarađuju gotovo upola manje

Posebno je zanimljivo poređenje sa ženskom Ligue Butagaz Énergie.

Ukupni budžeti 12 ženskih klubova iznose 32,91 milion evra, odnosno gotovo tri puta manje od ukupnog budžeta muške Starligue.

Prosečna bruto mesečna plata profesionalne rukometašice iznosi 3.273 evra, dok je kod muškaraca nešto više od 6.200 evra.

Troškovi osoblja u muškoj ligi predstavljaju oko 43 odsto klupskih budžeta, dok taj procenat u ženskoj ligi dostiže približno 60 odsto.

Privatni sektor nosi francuski klupski rukomet

Struktura prihoda klubova pokazuje da se francuski rukomet sve više oslanja na privatne kompanije i lokalne poslovne partnere.

Od prosečnog klupskog budžeta od 6,16 miliona evra, čak 39 odsto prihoda dolazi od poslovne saradnje i usluga koje klubovi prodaju kompanijama. To predstavlja više od dva miliona evra prosečnog prihoda po klubu.

Javne subvencije učestvuju sa 18 odsto, dok prihodi od utakmica i ostali prihodi pojedinačno predstavljaju oko 15 odsto.

Najveći prostor za napredak ostaje u oblasti TV i marketinških prava, koja donose svega četiri odsto ukupnih prihoda.

Upravo je to jedna od najvećih razlika u odnosu na finansijski model nekih drugih velikih sportskih liga, ali i nemačke Bundeslige. Francuski rukometni klubovi i dalje u ogromnoj meri zavise od sopstvene sposobnosti da privuku lokalne i nacionalne sponzore i kreiraju komercijalne sadržaje za kompanije.

Najvažnije brojke

PSG ima budžet koji je oko 6,1 puta veći od Sélestata.

Nantes raspolaže sa više od četiri puta većim budžetom od najmanjeg kluba lige.

PSG, Nantes i Montpellier zajedno kontrolišu gotovo 40 odsto ukupnog novca Starligue.

Ukupni troškovi osoblja predstavljaju oko 43 odsto budžeta lige.

Budžeti klubova Starligue 2026/2027

KlubBudžetTroškovi osoblja
Paris Saint-Germain18,03 M€7,96 M€
Nantes12,47 M€4,65 M€
Montpellier9,41 M€3,39 M€
Nîmes5,79 M€1,65 M€
Limoges5,74 M€2,08 M€
Aix-en-Provence5,13 M€1,56 M€
Chambéry4,70 M€1,60 M€
Chartres4,70 M€1,88 M€
Dunkerque4,57 M€1,70 M€
Tremblay4,50 M€2,16 M€
Saran4,18 M€1,19 M€
Caen4,12 M€1,08 M€
Saint-Raphaël4,06 M€1,58 M€
Cesson-Rennes3,93 M€1,49 M€
Toulouse3,81 M€1,66 M€
Sélestat2,96 M€1,21 M€
UKUPNO98,56 M€36,85 M€
PROSEK6,16 M€2,30 M€
MEDIJANA4,63 M€1,65 M€

Možda vam se dopadne

Ostavi komentar


Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.