Gaber brži od sirene, remi Slovenije i Švedske! - Balkan-Handball.com
Naslovna ArhivaSP 2021 Gaber brži od sirene, remi Slovenije i Švedske!

Gaber brži od sirene, remi Slovenije i Švedske!

Dramatičan okršaj Slovenije i Švedske u pretposlednjem kolu druge faze Svetkog prvenstva u Egiptu nije dobio pobednika. U poslednjem trenutku meča, Matej Gaber je prihvatio sjajan pas Deana Bombača i savladao Andreasa Paličku za konačnih 28:28 (14:15).

Time je Slovenija sačuvala šanse za prolaz u četvrtfinale, ali će joj za takav uspeh biti neophodna pobeda nad domaćinom Egiptom. Slična je situacija sa Švedskom, koja nakon drugog uzastopnog remija ne smeda izgubi od Rusije za dva dana, kako prošla među osam najboljih.

Slovenija – Švedska 28-28 (14-15)

Slovenija: Dragan Gajic 6, Miha Zarabec 5, Blaz Blagotinsek 4, Jure Dolenec 4, Borut Mackovsek 3, Blaz Janc 2, Nejc Cehte 2, Dean Bombac 1, Matej Gaber 1.

Švedska: Hampus Wanne 7, Valter Chrintz 5, Jim Gottfridsson 4, Jonathan Carlsbogard 3, Linus Persson 3, Alfred Jonsson 2, Felix Claar 1, Anton Lindskog 1, Fredric Pettersson 1, Max Darj 1.

Najvećim delom meča Švedska je bila u prednosti. Ponovo je tim Ljube Vranješa „kasno upalio“ i jurio zaostatak od uvodnih minuta. Dve protivničke greške, Skandinavci su kaznili savršenom tranzicijom i poveli sa 4:1. Jure Dolenec je na početku bio jedini napadački adut na drugoj strani, postigao je četiri od prvih pet golova, ali je prevashodni problem bila odbrana, u kojoj nije postojao adekvatan naboj.

Lako su Šveđani dolazili do pogodaka i vođstva 11:6, dok se stvari konačno nisu promenile. I u ovoj utakmici se potvrdilo da slovenačkoj zoni treba dugih 15 minuta da se zagreje na ovom turniru, dok je za opasniji napad bio neophodan ulazak Mihe Zarabeca. Ponajbolji napadač Šveđana, Linus Person, završio je utakmicu zbog povrede već sredinom prvog dela, što je bila dodatna olakšica, pa je Slovenija na odmor otišla sa svega golom zaostatka.

Početkom nastavka usledio je preokret. Delovalo je da voda ide na slovenačku vodenicu, što zbog šire, kvalitetnije rotacije, što zbog jasne činjenice da su Šveđani davali maksimum, a da je u slovenačkoj igri bilo još mnogo prostora za napredak.

Međutim, momci Glena Solberga nisu popustili, naprotiv, odigrali su fenomenalnu u odbrani narednih 10 minuta i poveli sa 21:18, potom 22:19. Uprkos ogromnoj koncentraciji talenta u sastavu, Sloveniji je ponestalo kreativnosti u napadu, a kontra napadi i viškovi za krila su falili čitavim tokom meča. U levom uglu bio je Nik Hengman kao rešenje, ali je njegova realizacija u potpunosti zatajila, dok je Janc dirao loptu otprilike jednom u deset minuta.

Ipak, na iskustvo bekova, koji su nekoliko puta za redom uspevali da iznude isključenja preterano agresivnih i izrazito naivnih švedskih pivotmena, Slovenija je ostala u igri, ali nije uspeli da adekvatno iskoristi brojčano preimućstvo na terenu u završnici.

Nešto više od tri minuta pre kraja, Janc je realizovao jedan od retkih kontra napada, pogodišvi praznu mrežu nakon preciznog dodavanja Bombača za 27:26 u korist Slovenije. Jonson je u narednom napadu izjednačio, a onda sledi tridesetak sekundi haosa – Bombač baca loptu protivniku u ruke, ali nedugo zatim na isti način krade loptu i kreće u kontra napad. Međutim, plejmejker Pik Segeda je loše izveo jednostavan pas ka Jancu, koji nije uspeo da prihvati loptu u kontri, na početku poslednjeg minuta utakmice.

Glen Solberg je pozvao tajm-aut, nakon kojeg je Gotfridson maestralno proigrao Vanea koji se sa levog krila ušunjao na crti i savladao Ferlina.

Ostalo je 18 sekundi za Sloveniju, Vranješ je pozvao na dogovor. Posle kraće konsultacije sa igračima, rešeno je da se napadne 7 na 6. Neodlučno su delovali Slovenci, sve dok Bombač u poslednjem trenutku nije pogodio u šaku Gabera, koji je munjevito reagovao i pogodio za remi, dve sekunde pre poslednjeg oglašavanja sirene.