EURO 2016: Hrvatima dvocifrena pobjeda, unatoč kvarenju dojma - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan EURO 2016: Hrvatima dvocifrena pobjeda, unatoč kvarenju dojma

EURO 2016: Hrvatima dvocifrena pobjeda, unatoč kvarenju dojma

Proslavu 60 godina rukometa u Koprivnici odlučila je uveličati i hrvatska muška seniorska reprezentacija. Novi kvalifikacijski ciklus za EP 2016. otvorili su domaćinstvom protiv Nizozemske i s krajnjih 35:24 rezultatski zadovoljili očekivanja koja je imala publika u rasprodanoj gimnazijskoj dvorani Frana Galovića.

HRVATSKA – NIZOZEMSKA 35:24 (17:10)
Gledatelja: 2500
Suci: Novikov/Pereplitsy (Ukrajina)
Isključenja: Hrvatska 6 minuta, Nizozemska 6 minuta

HRVATSKA: Pešić, Ivić (6 obrana), Alilović (12 obrana), Stepančić 4, Kopljar 4, Vori, Gojun, Raković 4 (3), Karačić 2, Bičanić 4, Štrlek 3, Čupić 6 (2), Musa, Ninčević 1, Slišković 6, Cindrić 1. Izbornik: Slavko Goluža.

NIZOZEMSKA: Ravensbergen (5 obrana), Tadeij (3 obrane),  Verjans 2, Remer 3, Leenders 2, Suelmann, Medema 4, Sluijters 1, Steins 1, Van Schie 3, Schagen 6 (2), Adams 1, Van Dam, Boomhouwer 1, De Raad. Izbornik: Joop Fiege.

Momci iz zemlje tulipana držali su priključak uvodnih 10-ak minuta (5:4) a onda je uslijedio period od gotovo devet minuta bez pogotka u kojem Golužin sastav nije imao milosti. Bičanić im je postigao četiri pogotka u svega pet minuta igre, nadovezao se Slišković sa još dva pa Hrvati početkom 19. minute susreta imaju puno ugodnijih 11:4. Impresivan je u tom dijelu utakmice bio Alilović sa čak 11 uspješnih intervencija. Do kraja poluvremena dodao je još svega jednu, no teško mu se išta može zamjeriti – bio je to period u kojem hrvatska obrana više nije izgledala tako moćno. Nizozemci su dolazili do prilika puno jednostavnije, pred sam kraj poluvremena Karačić i Musa su si dali nešto više slobode i u napadu, a unatoč tome Oranje ostaju na sedam pogodaka zaostatka i do odmora (17:10).

Drugo poluvrijeme nije donijelo puno toga novog. Hrvatska je nastavila gdje je stala pred kraj prvog dijela – obrana u nastavku nije postojala, nizale su se i tehničke pogreške (12). Unatoč ne baš bajnom pristupu u tom periodu utakmice, Hrvati se ponajprije zahvaljujući nizozemskim greškama sredinom drugog dijela odvajaju na dvocifrenu razliku pogodaka (27:17) ali nakon toga gosti rade seriju 4:0 i prisiljavaju Golužu da uzme minutu predaha. Njegova je poruka tada bila jasna: U reprezentaciji ineće igrati onaj tko ne igra u obrani. Drugo poluvrijeme ne postojite u obrani, igrate samo za dokazivanje u napadu i gledate tko će koliko golova zabiti. Igrači su itekako prihvatili ovu kritiku te zadnjih 10-ak minuta susreta dobili sa velikih pet pogodaka razlike. Bila je to ponovno Hrvatska slična onoj s početka susreta, čvrsta u obrani i dovoljna da pomogne drugom vrataru Iviću u prikupljanju šest obrana u dobivenih 20 minuta pred hrvatskim vratima. Sijevnula je tada i pokoja kontra, Slišković i Stepančić bez problema su riješavali Holanđane i ako su uspjeli postaviti obranu te doveli Hrvatsku do krajnjih +11.

Rezultatski potpuno očekivana visoka pobjeda Golužina sastava, no dojam je u drugom poluvremenu svakako mogao biti i bolji. Za tri dana slijedi meč u Ankari koji su još uoči početka kvalifikacijskog ciklusa i put u Norvešku poručili kako ih ne zanima prvi meč, već je potpuni fokus stavljen na duel koji je na rasporedu u nedjelju. Trebao bi to biti zahtjevniji zadatak Paklenima, što zbog same atmosfere koja vlada turskim dvoranama, što zbog činjenice da u tom meču neće imati „luksuz“ da im protivnik nastupa bez najboljeg igrača, kao što je bio slučaj kod Nizozemske koja je nastupala bez van Olphena.