MAGIJA ZA ANDREU: Srbija od minus sedam do pobede nad prvakom sveta!!! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan MAGIJA ZA ANDREU: Srbija od minus sedam do pobede nad prvakom sveta!!!

MAGIJA ZA ANDREU: Srbija od minus sedam do pobede nad prvakom sveta!!!

Čudo u Koldingu! Reprezantacija Srbije započela je učešće na Evropskom prvenstvu u Danskoj pobedom nad prvakom sveta Holandijom 29:25 (9:15), i to nestvarnim preokretom u drugom poluvremenu. Kataklizmično prvo poluvreme okončano je težom povredom Andree Lekić koja je najverovatnije završila prvenstvo, da bi Ljubomir Obradović od starta drugog dela krenuo napadom 7 na 6, koji je od rezultata 22:16 za Holandiju napravio prav dar-mar protivniku. U poslednjioj četvrtini meča se kao Feniks iz pepela podigla, do tada malo primetna Jovana Risović, pa su Srpkinje odigrale verovatno najboljih 15 minuta u poslednje dve decenije.

Nakon prvog kola takmičenja u Grupi C, Srbija i Hrvatska imaju po dva boda, dok su Holandija i Mađarska bez poena. Srbija i Mađarska odmeriće snage već u nedelju od 16.00.

HOLANDIJA-SRBIJA 25:29 (15:9)

HOLANDIJA: Vester 15 odbrana, Dujindam – Abinj 4, Smets 2, Kramer, Van der Heijden 4, Snelder 5, Malestein 2, Smits 1, Dulfer 1, Freriks, Hušer 2, van Vetering 2, Niser 2, Van der Vlit

SRBIJA: Tomašević 1+1 odbrana, Risović 14 odbrana – Krpež 12, Janjušević 3, Pop-Lazić 1, Lekić 2, Trifunović, Nikolić 2, Lavko 2, Liščević 2, Stoiljković 2, Radosavljević 2, Radojević, Agbaba, Jovović

Semafor: 0:1, 3:2, 7:3, 9:7, 13:8, 16:9, 18:13, 20:16, 22:16, 22:23, 24:26, 25:29

Košmarno prvo poluvreme Srpkinja nagovešteno je serijom Holanđanki 4:0 za vođstvo 7:3. Tajm-aut Obradovića uspeo je da zaustavi protivnički niz, ali samo na trenutak. Srbija je postigla samo tri gola za 15 minuta, a kada je konačno krenulo u napadu i kada je zaostatak smanjen na minus dva, odbrana je popustila. Holandija je najviše problema pravila u igri sa pivotmenom koji rival nikako nije uspevao da zaustavi, a kružni napadač Snelder je bila nepogrešiva u realizaciji sa pet pogodaka, dok su šuterski raspoložene bile Abinj i Van der Heijden u spoljnoj liniji.

Tes Vester je blistala među stativama, velika većina od njenih devet odbrana bili su zaustavljeni ziceri, najčešće sa krila. U odnosu na ukupno tri odbrane Risović i Tomašević, golmanski učinak je pravio veliku razliku. Ipak, sve navedeno je postalo zanemarljiv problem u nesrećnom 28 minutu, kada je jauk Andree Lekić nakon skok šuta u jednoj polukontri zabrinuo sve pristutne u dvorani. Najbolja igračica sveta 2013. je nedugo potom na nosilima izneta sa terena, a odmah potom odvežena u bolnicu. Delovalo je kao povreda ahilove tetive, ali se zvanična potvrda o čemu se radi tek očekuje.

ČAROBNI ŠTAPIĆ LJUBE OBRADOVIĆA

Pokušao je Ljubomir Obradović napadom 7 na 6 od starta drugog poluvremena, sa Krpež-Šlezak na poziciji drugog pivotmena, i to je vremenom dalo rezultata – Srbija je za 10 minuta igre u nastavku dala sedam golova i prišla na 20:16. Pri tom rezultatu, Vester je najpre odbranila zicer Kristini Liščević, da bi potom Srpkinje bacile dve lopte u ruke Holanđankama kojima nije bilo teško da pogode praznu mrežu i odvoje se na 22:16.

Pomislili su mnogi tada da balkanska reprezentacija neće dobiti novu priliku za priključak, ali je ona stvorena za tili čas. Usledila je serija 3:0 za dva minuta i gol Sanje Radosavljević za 22:19 u 46. minutu.

Razbranila se Jovana Risović i dala krila saigračicama. Čitavim tokom meča Holanđanke su hvatale odbijene lopte i imali po nekoliko napada u posedu, ali im sredinom drugog poluvremena ni to nije bilo od pomoći.

SERIJA 7:0

Raspucala se Jovana Stoiljkoić i smanjila na 22:20. Panika u holandskim redovima postala je očigledna, ponovo su izgubile loptu, a Krpež je iz teške pozicije u kontra napadu pogodila za 22:21. Majonad nije imao kud, zatražio je tajm-aut, izmešao napadačku postavu ali nije pomoglo. Dulfer promašuje, Krpež se maestralno ubacuje na crtu i svojim osmim golom donosi izjednačenje, Risović brani čist zicer, a Krpež sa sedam metara vara Vester i donosi Srbiji fascinantan preokret – 22:23.

Kao u transu nastavlja Risović, novi odbranjen zicer sa krila, pa potom i šut sa devet, tako da Holandiji nije pomoglo ni sramno ćutanje sudija na očigledne korake i fudbalske poteze devojaka u narandžastim dresovima.

Pozvao je Obradović na dogovor u 53. minutu, ali je umesto plus dva Smit izjednačila na 23:23. Odlično je išao napad Srbije 7 na 6, Krpež realizuje sedmerac ali Van de Heijden brzo uzvrača, 24:24. Lavko probija za novo vođstvo, a Kaća Tomašević brani sedmerac Abinj. Vratila se i sreća, Sanja Radosavljević koristi grešku protivnice za 26:24, a Risović brani Abinj.

Ipak, Srbija gubi loptu i ostavlja nezaštićenu mrežu, 26:25 za Srbiju dva i po minuta pre kraja. Obradović zove poslednji tajm-aut. Lavko pogađa, Holanđanke bacaju loptu u aut, a Stoiljković i Lavko stavljaju pečat – 29:25.