"Orlovi" pobedili na startu - Ruse slomio ritam "Čaira"! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan „Orlovi“ pobedili na startu – Ruse slomio ritam „Čaira“!

„Orlovi“ pobedili na startu – Ruse slomio ritam „Čaira“!

Reprezentacija Srbije, zabeležila je zlata vrednu pobedu na startu kvalifikacija za EHF EURO 2014 u Danskoj. U bučnom i za goste uvek opasnom „Čairu“, pala je selekcija Rusije 30:29 (15:12). Bez sedmorice igrača iz olimpijskog sastava, neizvestan duel do samog kraja, bio je za očekivati, a pobedu „Orlovima“ na krilima sjajne publike, doneli su nekada „zlatni kadeti“, Žarko Šešum (8) i Petar Nenadić (6), koji su iskoristili ukazanu im priliku da pokažu šta znaju…

SEDMERCI:  7(6) /  5(4)
SRBIJA: Stanić 11 odbrana i sedmerac, Šešum 8(1)/13, Vujin 3(1)/8, U. Mitrović 0/1, Đukić 0/3, Krsmančić 2/2, Toskić 2/4, Nikčević 5(4)/7, Nenadić 6/8, Stanković 2/3, N.Ilić, Dragaš, Marjanac (osam minuta / bez odbrane), L. Mitrović, Vučković 1/1, Marsenić 1/1
RUSIJA: Bogdanov 11 odbrana i sedmerac, Grams jedan sedmerac, Igropulo 3/7, Rastvorcev 1/2, Kovaljev 8(4)/8, Žitnikov 1/2, Harbok 6/10, Dibirov 9/11, Šeljmenko 1/2, Ataman 1/2, Čipurin, Evdokimov
KRETANJE REZULTATA: 3:3 (7.) 6:5 (12.) 10:7 (21.) 11:10 (25.) 13:10 (27.) 16:14 (34.) 16:18 (39.) 17:20 (42.) 21:20 (46.) 25:23 (51.) 27:25 (54.) 29:27 (58.)

„Orlovi“ su započeli meč sa bekovskom trojkom Šešum – Uroš Mitrović – Vujin, dok su Nikčević i Đukić bili na krilima, uz Toskića na „crti“ i Stanića na golu. Prve golove na meču, postigao je vidno motivisani Žarko Šešum, ali je do promene u napadu došlo već posle pet minuta, nakon par vezanih grešaka Uroša Mitrovića, koga je zamenio Marko Krsmančić. Iako praktično debitant, Zaječarac je već u prvom napadu postigao gol (3:3, 7.), pokazavši da se ne boji „strašnog“ Timura Dibirova, koji je na prednjem u odbrani Rusa, pokušavao da spreči brzu loptu srpskog napada.

Na drugoj strani, rastrčana krila, Dibirov i Kovaljev, pa raspucani Igropulo i Rastvorcev, koga je Darko Stanič poslao na klupu već posle nekih 20 minuta, uhvativši mu „živu“, bili su u senci odličnog Vadima Bogdanova, koji je dobio prednost ispred Gramsa na golu „Baćuški“.

STANIĆ POSLAO RASTVORCEVA NA KLUPU – NENADIĆ DODAO GAS

Igru gol za gol, prekinula je serija odbrana Stanića, ali pre svega ulazak Petra Nenadića. Dokazano igrač koji sa par poteza može da zaludi i protivnike i publiku, podigao je na noge „Čair“ sa dva vezana gola, a Srbija je po prvi put došla do +2 na meču – 9:7 u 19. minutu. Novi gol Marka Krsmančića, kada se lopta izmigoljila Bogdanovu i otišla u mrežu, u trenucima kada je Srbija na terenu imala igrača manje, doneo je i tri gola prednosti – 10:7 u 22. minutu.

Stabilizovao je selektor Rusa, Kulešov, svoje redove. Harbok i Šeljmenko, pronašli su način da savladaju Stanića, uz neumornog Dibirova. U 25. minutu, Rusi su prišli na 11:10, ali je tajm-auta Veselina Vukovića urodio plodom, pa su „Poljaci“, Nikčević i Nenadić odveli Srbiju do 13:10 (27.), što je bilo i odstojanje na poluvremenu.

NAJBOLJI AKTERI – NENADIĆ 6/8 I ŠEŠUM 8/13 (SRB) – KOVALJEV 8/8, DIBIROV 9/11 (RUS)
NAJLOŠIJI UČINAK – VUJIN 3/8 – IGROPULO 3/7
NAJVEĆA PREDNOST – SRB (15:12, poluvreme) RUS (17:20, 42.m)
NAJVEĆA SERIJA – SRB 4:0 (17:20 – 21:20 za 3:10 min)
GOLOVI BEKOVA – SRB : RUS (18:13)

NAPAD STAO – DIBIROV I KOVALJEV BRILJIRALI

Početak drugog poluvremena, doneo je ogromne probleme u napadu Srbije. Žarko Šešum je postigao svoj četvri gol, prvi za Srbiju u nastavku za 16:14, a na sledeći gol iz igre, i to iz polukontre (Vučković), čekalo se osam minuta. Do tada su Rusi preokrenuli rezultat serijom 4:0 predvođeni dobrom odbranom i briljantnim krilima – 16:18 (39.)

Da je vrag odneo šalu, dao je do znanja Harbok golom za +3 – 20:17 u 42. minutu, kada je Vuković zatražio minut odmora, ne bi li uspeo da spreči brodolom. I, Šapčanin je u tome uspeo.  U četiri minuta, vraćena je serija 4:0, zaključena sa dva sjajna gola odličnog Šešuma, koji je preuzeo odgovornost, kada drugi nisu mogli ili smeli – 21:20 (45.)

DVA PIVOTMENA DONELA BOLJITAK

Srbija je zaigrala sa dva pivotmena. Marsenič je ušao umesto smetenog Vujina, na čiji se karakterističan gol čekalo do 58. minuta. Do tada, viđene su početničke tehničke greške, odustajanje od izglednih prilika za šut i par solo prodora, koji su, doduše, završavali izborenim sedmercima. Malo od igrača, koji bi trebalo da bude No.1 ove reprezentacije.

Igra sa dva pivota, od toga jednim na čijoj snazi i ruski medvedi mogu samo da zavide (Marsenić), otvorila je više prostora za Šešuma i Nenadića. Nekadašnji zlatni kadetski tandem, izneo je važnu pobedu na svojim leđima. U 51. minutu, bilo je 25:23 za „Orlove“, tri minuta kasnije 27:25. U tim trenucima, značila je i odbranjena kontra Dibirovu od strane Darka Stanića, koga je desetak minuta menjao i Dragan Marjanac. „Ministru odbrane“ nije išlo u drugom poluvremenu, ali je na kraju, došao do cifre od 12 odbrana i bio jedan od najboljih u redovima pobednika.

Marko Vujin karakterističnom „bombom“ postiže važan gol za 29:27 na dva i po minuta pre kraja. Toliko je bilo i kada je Vuković pozvao tajm-aut na 90 sekundi pre kraja. Kovaljev postiže gol iz sedmerca za 29:28, a onda na nekih 15 sekundi pre kraja, presing Rusa po celoj polovini kažnjava sjajni Žarko Šešum za 30:28, koji se na početku olimpijskog ciklusa nametnuo kao jedan od lidera neke nove Srbije…