"ORLOVI" SE REVANŠIRALI: BORZAŠ SRUŠIO NORVEŽANE! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan „ORLOVI“ SE REVANŠIRALI: BORZAŠ SRUŠIO NORVEŽANE!

„ORLOVI“ SE REVANŠIRALI: BORZAŠ SRUŠIO NORVEŽANE!

Reprezentacija Srbije savladala je selekciju Norveške 25:24 (12:14) pred 4.000 gledalaca u novosadskom „SPENSU“ u okviru trećeg kola kvalifikacija za EHF EURO 2024 golom Uroša Borzaša u poslednjoj sekundi meča. Na taj način „orlovi“ su praktično rešili pitanje plasmana na naredno takmičenje i ostavili pristojne šanse da završe kao prvi u grupi.

Povela je Srbija golovima Kukića i Marsenića 2:0 i to je bilo sve što se tiče vođstva u prvom delu. Problem stručnom štabu Srbije napravila je povreda leđa Marka Milosavljevića, startnog levog beka, koja je poremetila koncepciju u igri tima. Poslednje izjednačenje viđeno je u 14. minutu kod rezultata 6:6. Tri gola u praznu mrežu primili su „orlovi“ u samo nekoliko napada i praktično dali Norvežanima šansu da se odlepe. Neshvatljive tehničke greške doprinele su da se anulira učinak sjajnog Dejana Milosavljeva, koji je sa šest intervencija držao „orlove“ u igri u prvoj polovini prvog poluvremena. Posle još jednog lakog gola preko terena Bjornsena za 6:10 (19.), moralo se na minut dogovora.

Konsolidovao se srpski napad posle tajm-auta Tonija Đerone. Odbrana je odrađivala svoje, a Bogdan Radivojević je smanjio na 8:10. Imao je Predrag Vejin par minuta kasnije šansu da smanji na 11:12, ali je prečka zaustavila šut desnog beka Nexe-a. To je brzo kaznio O’Saliven za 10:13 (25.). Pojačale su odbrane intenzitet, probao je Đerona varijantu sa Dodićem i Kukićem na bekovima, ali se bliže od 12:14 na poluvremenu nije moglo.

Došli su „orlovi“ u poziciju da napadaju za 15:15 posle atraktivnog gola Borzaša i odbrane Milosavljeva, ali je još jedna tehnička greška kažnjena brzo iz kontre u 35. minutu. Još jedan napad na 16:17 nije urodio plodom, jer je Kukiću prvo poništen gol, a onda u pasivi odbranjen šut od strane Bergeruda, što je dodatno kaznio Sander Sagosen koji je prva dva gola postigao na početku drugog dela. Nastavio je Srbiju u igri da drži sjajni Dejan Milosavljev, a Đerona uzeo tajm-aut kako bi konačno pao gol na -1 za izjednačenje (18:19, 45.). I to se desilo kada je Peđa Vejin pogodio sa pozicije za 19:19, a Dragan Pešmalbek 10 sekundi kasnije doneo vođstvo 20:19 iz kontranapada.

Nastavili su Norvežani da igraju jako u odbrani, a Srbiji je pozicioni napad postao najslabija tačka s obzirom da je s druge strane Milosavljev nastavio da briljira (13. odbrana u 50. minutu). Okrenuli su Skandinavci rezultat u svoju korist (22:21, 53.), a priliku za egal propustio je Vejin pogodivši stativu posle „cepelina“.

Johaneson je pogodio stativu posle tajm-auta Vilea za 23:21, što je kaznio Pešmalbek u narednom napadu za 22:22 (56.). Lazar Kukić pogađa za 23:22 u narednom napadu i diže „SPENS“ na noge. Sagosen vraća svoj tim u egal sa linije sedam metara tri minuta pre kraja. Nemanja Ilić ponovo vodi Srbiju u vođstvo (24:23), a Dejan Milosavljev brani „zicer“ na 110 sekundi pre kraja za napad koji bi mogao da reši sve.

Đerona je uzeo tajm-aut 54 sekunde pre kraja za poslednji dogovor. Šut Vejina nije završio u mreži, ali je posle minuta za dogovor, Red savladao Milosavljeva za 24:24 10 sekundi pre kraja…