SEHA: Borko čudotvorac režirao preokret "ala Vardar", Zagreb ispustio pobedu za finale - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SEHA: Borko čudotvorac režirao preokret „ala Vardar“, Zagreb ispustio pobedu za finale

U finalu devete edicije SEHA Gasprom lige sastaće se Vesprem i Vardar, nakon što je branilac titule novim nestvarnim preokretom u poslednjih 10 minuta najpre došao do izjednačenja, golom Jotića sekund pre kraja, a potom i do pobede u penal seriji – 26:26 (13:16), (5:3 penalima).

Apsolutni junak je Borko Ristovski – iskusni golman je podigao svoj tim iz ambisa, kada je delovalo da je utakmica završena, i kada su već bili spremni naslovi  – „Igor Vori“ prekinuo prokletstvo. Vodili su Zagrepčani sa plus šest 10 minuta pre kraja, a onda…

Evropski šampion je igrom do 50. minuta potvrdio ono što se nagoveštavalo tokom priprema, i jasno videlo u revanš meču četvrtfinala protiv Neksea – da je prilično daleko od svog optimuma, a kamoli maksimuma. Međutim, potvrdio je i da je najbolji u onome što je važnije i od forme, a to je klasa. Pobednički mentalitet i karakter kojeg se Vori pre meča najviše i pribojavao, ponovo je došao do izražaja kada je sve delovalo izgubljeno.

Nakon neizvesnog početka meča i nekoliko smena u vođstvu, Zagreb je dodao gas od 17. do 23. minuta, kada je serijom 5:0 stekao opipljivih 13:9. Vardar se brzo trgao, stigao na gol zaostatka, ali je na odmor otišao sa minusom od tri gola.

Nijednog trenutka drugog poluvremena nije delovalo da je Vardar u utakmici i da može da se vrati, sve do 50. minuta. Brzo su momci Igora Vorija, podstrknuti odbranama Ašanina, otišli na plus pet i lako održavali taj kapital. Nisu pomogli ni tajm-auti Alušovskog, Vistorop je u 50. minutu zatresao mrežu za maksimalnih 23:17.

Poslednji, treći put, Alušovski je pozvao na dogovor, i konačno uspeo da trgne ekipu. Brzom serijom 3:0 crveno-crni su smanjili na 24:21. Tada je reagovao Vori, ali nije pomoglo – Ristovski brani dva zicera, a Valčak i Dibirov za tili čas dovode svoj tim na 24:23 (55. minut).

Mandić je sa sedam metara prekinuo seriju rivala 5:0, ali Lovro Jotić ekspresno uzvraća. Ristovski brani zicer Matanoviću sa desnog krila i daje saigračima priliku izjednače rezultat. Međutim, taj napad Vardara nije bio dobro organizovan, što kažnjava Matej Hrstić na drugoj strani – 26:24, minut pre kraja.

Tada Čupić postiže brz gol sa desnog beka, svoj prvi u meču. Zagrepčani su poslednji napad odigrali zbunjeno, Ristovski je odbranio Mandiću 10 sekundi pre kraja, krenuli su igrači Vardara u brz napad, a lopta uz puno sreće i odbitka dolazi do Disingera koji pogađa za remi sekundu pre kraja, i šalje meč u penal seriju.

Dva puta je Ristovski bio blizu odbrane, a onda je u trećoj seriji uspeo da zaustavi šut Matanovića. Igrači Vardara su lagano pogađali, pre nego što je legendarni čuvar mreže otklonio poslednju dilemu odbranivši pokušaj Mandića.