NIJE MOGLO DRAMATIČNIJE: PPD Zagreb penalima do finala SEHA Gazprom lige! - Balkan-Handball.com
Naslovna BalkanSEHA NIJE MOGLO DRAMATIČNIJE: PPD Zagreb penalima do finala SEHA Gazprom lige!

NIJE MOGLO DRAMATIČNIJE: PPD Zagreb penalima do finala SEHA Gazprom lige!

Prvi finalista fajnal-foru SEHA Gazprom lige u Zadru je ekipa PPD Zagreba, koja je nakon spektakularne drame u polufinalu savladala Meškov Brest nakon penala. U regularnom delu, rezultat je bio 32:32 (15:16), da bi nakon dramatične penal serije, hrvatski šampion slavio plasman u završnu predstvavu.

Podsetimo, ekipa Ivice Obrvana je izgubila četvrtfinalni dvomeč od Vardara, ali je, usled pojave koronavirusa u redovima makedoskog prvaka, dobila poziv da umesto njih učestvuje na završnom turniru.

U drugom polufinalu, od 20.30 sastaju se Vesprem i Motor Zaporožje.

Po svemu viđenom u dvorani „Krešimir Ćosić“, pobednik je dobijen na najpošteniji mogući način. Ekipe su se neprekidno smenjivale u vođstvu do poslednjih 15 minuta, kada je PPD Zagreb stekao opipljivih četiri razlike.

Međutim, Meškov Brest se vratio u samom finišu, i izjednačio na ulasku u poslednji minut. Kada je Obranović pogodio iz teške pozicije sedam sekundi pre kraja, a Santalov iz još teže samo trenutka pre poslednjeg oglašavanja sirene, postalo je jasno da drama tek treba da kulminira u sedmercima.

Tako je i bilo. Nakon promašaja mladog Klisa, Meškov Brest je imao prednost, ali je Ivić vratio egal, a njegov kolega Slavić doneo odlučujuću prednost, kada je u sedmoj seriji odbranio Malusu. Meč loptu iskoristio je Čupić, koji je večeras šutirao penale 10/10.

MEŠKOV BREST – PPD ZAGREB 37:38 nakon sedmeraca –  32:32 (16:15) u regularnom delu

MEŠKOV BREST: Matskevič 1o odbrana/1 gol, Ušik 1 odbrana – Vranješ 1, Malus 4, Vailupov 9, Kašparek 6, Baranov 2, Šumak Skube 5 (2), Jurinok 5, Santalov 4

PPD ZAGREB: Ivić 11 odbrana, Slavić 5 odbrana – Lajmeter 2, Obranović 4, Čupić 1o (10), Sirotić 1, Klis 2, Srna 1, Gojun, Klarica 2, Mandić 5, Ćavar 2, Vistorop 8, Šipić 1

SEMAFOR: 1:0, 1:2, 4:3, 7:6, 10:8, 11:12, 15:13, 19:17, 20:21, 26:22, 27:25, 29:27, 31:31

Slavić brani MalusuČupić gol

Pred oba gola, napadi su bili mnogo ubedljiviji od odbrana u uvodnoj fazi utakmice. Mreže su se neprestano tresle na obe strane, ekipe nekoliko puta smenjivale u vođstvu, a pri je na plus dva otišao Meškov Brest, kada je u 16. minutu poveo sa 10:8. Zagrebčani su uspeli da neutrališu kreativnost Staša Skubea, ali nisu uspeli u dovoljnoj meri da iskontrolišu ubojiti brzi centar rivala, u kojem je prednjačio efikasni Vailupov.

Međutim, Obrvan je vratio ravnotežu ubacivanjem mladih snaga u vatru, bre svega 21-godišnjeg Edina Klisa. Proradili su Lajmeter i pre svih Vistorop, razbranio se odlični Filip Ivić, pa je PPD Zagreb preokrenuo, ali samo na kratko. Iskusniji Meškov Brest je umešno kažnjavao svaki propust protivnika, brzo vratio preimućstvo do dva gola.

Međutim, rolerkoster se nastavio i početkom nastavka. Tim Ivice Obrvana je do novog preokreta maestralno predvodio Filip Vistorop – nakon njegovog petog gola, domaći predstavnik je prvi put na meču poveo sa plus dva (36), što je nateralo trenera Danija Gorda na prvi tajm-aut.

I to je urodilo plodom. Prvi promašaj Mandića kažnjen je golovima spolja Santalova i Skubea, za vođstvo Meškov Bresta 21:20. Nastavilo se u istom ritmu, golčina sjajnog Vistoropa ponovo je vratila prednost „Plinarima“, koja je duplirana nakon dve odbrane svežeg Slavića i uspešnog sedmerca Ivana Čupića – 24:22 za Zagreb u 47. minutu, a samo dvadesetak sekundi kasnije, golovima Obranovića i Mandića iz kontri, hrvatski šampion stekao je maksimalnih pluš četiri, 26:22. aust

Momci Danija Gorda su ekspresno prepolovili zaostatak, a potom se igralo gol za gol sve do 56. minuta, kada je, večeras nezaustavljivi Kasparek smanjio na 30:29.

I sedmi put na ovoj utakmici, Čupić je bio nepogrešiv sa sedam metara i povisio na 31:29, a Slavić na drugoj strani brani penal Skubeu. Međutim, Matskevič hvata živu loptu i šalje u kontru Vailupova, koji smanjuje na 31:30, dva minuta pre kraja. Pola minuta kasnije, isti igrač istrčava kao brzi voz i poravnava na 31:31, tačno minut pre kraja utakmice.

Zatražio je tajm-aut Ivica Obrvan, nakon kojeg je njegov tim pametno potrošio 50 sekundi. Nije pripremio posebno dobru poziciju za šut, ali je pokušaj Sandra Obranovića završio baš tamo gre je želeo. Ipak, nakon tajm-auta Gorda, Meškov Brest u preostalom vremenu uspeva do postigne gol – to je učinio Dmitri Santalov sa nekih 12, 13 metara, preciznim udarcem preko bloka. Lopta je pogodila jednu, pa drugu stativu i potom završila u golu, što je značilo da će pobednika odlučiti sedmerci.

Mandatory credit: SEHA/kolektiff