SP kadeta: Hrvatska u polufinalu! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan SP kadeta: Hrvatska u polufinalu!

SP kadeta: Hrvatska u polufinalu!

Nakon poraza od Španjolske u posljednjem kolu grupne faze, puno se pričalo o potencijalnom, vrlo zahtjevnom, duelu protiv Švedske 27:22 (13:11) u četvrtfinalu. To se četvrtfinale danas i ostvarilo, a većina je smatrala kako je to ipak preveliki zalogaj za Ćurkovu ekipu. Ipak, kada je bilo najteže, Hrvati su pokazali zašto su tijekom cijelog prvenstva tako čvrsto vjerovali u polufinale.

– Ovo je bilo naše najbolje izdanja na turniru. Radili smo točno ono što je trener od nas tražio, igrali smo čvrsto u obrani i disciplinirano u napadu – osvrnuo se Marko Mamić, koji je uništio Šveđane s čak 11 postignutih pogodaka.

Tek je prvi dio susreta protekao u dominaciji Švedske, početkom 12. minute imaju prednost od 6:3, no onda su Hrvati očito shvatili kako su i njihovi protivnici ljudi od krvi i mesa te se može i protiv njih igrati. Tri pogotka Mamića te po jedan Bunete i Jotića bili su dovoljni da Hrvati povedu 8:6 niti pet minuta kasnije. Šveđani se uspijevaju trgnuti te još jednom povesti, no novom serijom od 4:0 i Cvitkovićevom obranom sedmerca u posljednjoj sekundi prvog poluvremena (ukupno 15 obrana) Hrvati odlaze na odmor s dva pogotka prednosti (13:11).

Psiha je igrala bitnu ulogu u današnjoj utakmici. Šveđani imaju taj pobjednički mentalitet i nisu navikli na situaciju u kojoj protivnik drži igu. To ih je malo zbunilo i nisu se uspjeli najbolje snaći – primijetio je Mamić.

Bio je to tek drugi poraz Šveđana u 35 utakmica pod vodstvom aktualnog stručnog stožera, što govori dovoljno za sebe o njihovoj moći, ali jednako tako i o briljantnoj igri Hrvatske u današnjem duelu. Posebice se istaknula obrana koja je primila tek 22 pogotka od ovako dominantne ekipe.

Mislim da niti jedna ekipa na turniru do sada nije uspjela učiniti takvo što. Općenito primiti tako mali broj pogodaka protiv jedne dobre ekipe je velika stvar – optimistično je djelovao lijevi vanjski Hrvatske.

Koliko je hrvatska obrana bila kvalitetna pokazuje i podatak da je inače tehnički vrlo dobro potkovana Švedska učinila čak 18 tehničkih pogrešaka tijekom susreta, pet više od Hrvata koji su u potpunosti dominirali drugim poluvremenom, opet nakon nekoliko nervoznih minuta u početku. Tada je Švedska zadnji puta povela (14:13) ali nakon toga više nije dobila niti jednu priliku. Od idućih sedam pogodaka Hrvatske, njih pet je bilo Mamićevo djelo te u 45. minuti njegovim pogotkom Ćurkova ekipa dolazi do prednosti od pet pogodaka (20:15). Već se tada na Šveđanima vrlo jasno mogao vidjeti šok – definitivno nisu očekivali tako jak otpor hrvatske reprezentacije.

– Hrvati su danas odigrali fantastično, u svakom ste trenutku mogli vidjeti kako su „gladni“ pobjede. Činili su točno ono što su trebali kako bi potpuno uništili naš koncept igre – pohvalio je naše momke i švedski izbornik Zanotti.

Šveđani se još do kraja susreta u 57. minuti vraćaju na 24:21, no tada im Mamić postiže svoj 11. pogodak, Jotić dodaje još dva i hrvatsko slavlje može početi – krajnji rezultat 27:22.

Veliki uspjeh  je ostvaren, polufinale je tu, a sutra u Erdu s početkom u 20 sati slijedi Njemačka koja je u drami prvenstva svladala Sloveniju rezultatom 37:32 nakon produžetaka.

Siguran sam da možemo otići korak dalje i dobiti Nijemce – smatra Jotić i dodaje:
Vjerujem da su i oni, isto kao i mi, dosta umorni nakon naporne utakmice protiv Slovenije.

Njemačka je zahvaljujući nevjerojatnoj borbenosti Slovenaca danas na terenu morala biti 10 minuta duže od planiranog, što je u nekoliko navrata, prema viđenim reakcijama, itekako iznenadilo i njemačkog izbornika – legendarnog pivota Christiana Schwarzera. Po prvi puta tijekom turnira njegova je ekipa naišla na protivnika koji im nije dopustio ikakvo opuštanje i rotiranje s ciljem odmaranja ključnih igrača – moglo bi se ispostaviti kako su Slovenci napravili dobar posao i za Hrvate, iako su sami bili vrlo razočarani načinom na koji su poraženi.

– Kada već nismo mi pobijedili, onda neka ih barem sutra Hrvatska pobjedi. Doći ćemo ih sigurno podržati u Erd – poručio je jedan od slovenskih gledatelja nakon završenog četvrtfinala i očito ukazao kako Hrvati i dalje mogu računati na jedan oblik njihove pomoći.

Uz odličnu igru, kakvu su danas prikazali, te podršku s tribina Ćurkova bi ekipa, prema mišljenju srednjeg vanjskog Lovre Jotića, mogla učiniti puno toga u polufinalnom susretu: