Srbija osma na EURO 2018 - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Srbija osma na EURO 2018

Srbija osma na EURO 2018

STEFAN BRANEŽAC

Muška juniorska reprezentacija Srbije završila je učešće na Evropskom prvenstvu u Celju porazom od selekcije Islanda 30:27 (13:12). Ovim porazom, izabranici Nenada Maksića takmičenje na prvenstvu Evrope završili su na osmom mestu.

ISLAND – SRBIJA 30:27 ( 13:12 )

Dvorana Zlatorog

Gledalaca – 150

Sudije: Freitas – Karvaljo ( Portugal )

ISLAND: Birgison 3, Gretarson, Grifin, Gudmudson 4, Haukson 9, Johanson 2, Jonson B., Jonson S. 6, Jonson F. 1, Kjartanson 1, Ševing 1 – 11 odbrana, Sveinson, Torkelson 2, Torstensen, Vidarson 1

SRBIJA: Došen 1, Ivanović 4, Jandrić 5 odbrana, Knežević, Maksić 8, Mijatović 2, Mikić 2, Milenković, Milosavljević, Milošević 3, Pisarić 6, Radivojević 1, Slavuljica, Todorović, Trnavac 2 odbrane

SEMAFOR: 4:1 (5.) 4:5 (11.) 9:7 (20.) 13:12 (30.) 23:16 (40.) 25:22 (47.) 30:27 (60.)

U drugom odmeravanju snaga ove dve selekcije za samo pet dana, Islanđani su bolje otvorili meč i zahvaljujuću odbranama Ševinga i uspešnom realizacijom kontra napada dolaze do reultatske prednosti od tri gola u uvodnim minutima meča. Imali su ,,Orlići“ problema u organizaciji napada, ali ih je početno vođstvo protivnika dovelo na željeni nivo, zaigrali su znatno bolje u odbrani a u fazi napada pronalazili adekvatna rešenja. Reprezentativci Islanda šest minuta nisu mogli da pronađu put do Jandrićeve mreže, pa Srbija serijom 4:0 dolazi do vođstva. Na isteku 11 minuta na semaforu je stajalo 4:5 u korist srpskog tima.

Polovina prvog dela igre protekla je u serijama oba tima, pa na isti način Islanđani ubrzo vraćaju rezultatsku prednost na svoju stranu. Imale su obe ekipe u nekoliko navrata prednost igrača više u polju nakon isključenja na drugoj strani, ali to nisu uspele da materijalizuju na adekvatan način i steknu veću rezultatsku prednost. U poslednjoj minuti prvog poluvremena imala je Srbija napad za izjednačenje, Pisarićevo dodavanje presekao je Vidarson, ali nije na vreme uputio udarac ka golu Jandrića, pa se na poluvremeno otišlo sa prednošću selekcije Islanda, rezultatom 13:12.

Drugo poluvreme donelo je pad u igri ,,Orlića“, pa je Island već u prvih deset minuta nastavka serijom 4:0 došao do pet golova prednosti, 20:15. Presekao je to Nikola Ivanović svojim pogotkom, da bi ubrzo usledila nova serija izabranika Bjarnia Fricona za najvećih, na ovoj utakmici +7. Pokušao je Nenad Maksić sa dva tajm-auta da podigne svoju ekipu, ali malo toga je pozalilo za rukom srpskom timu u nastavku meča. Promešao je karte selektor Srbije, pa su se na terenu našli momci sa manjom minutažom u dosadašnjem toku takmičenja.

Uspeli su srpski reprezentativci u poslednjih 15 minuta susreta da podignu nivo igre, pa je Srbija preko Luke Mikića smanjila zaostatak na tri gola razlike. Islanđani su izdržali pritisak srpskih juniora, koji su dva puta imali šansu da priđu na dva gola zaostatka, prvo je pas koji je uputio Luka Mikić završio u rukama igrača Islanda, da bi u drugoj situaciji lopta posle šuta Alekse Maksića završila na stativi. Sa tim promašajem, čini se da je i poslednja šansa da Srbija uradi nešto na ovom meču otišla u nepovrat.

Najefikasniji pojedinac u pobedničkom timu bio je Petur Hauskon sa devet golova, dok je Srbiju na ovom meču predvodio Aleksa Maksić koji se osam puta upisao u listu strelaca. Srbija je ovim porazom završila učešće na Evropskom prvenstvu u Sloveniji na osmom mestu, dok je selekcija Islanda pobedom u današnjem susretu zauzela sedmo mesto.