Srpkinje na Evropskom prvenstvu! - Balkan-Handball.com
Naslovna Balkan Srpkinje na Evropskom prvenstvu!

Srpkinje na Evropskom prvenstvu!

U veoma uzbudljivoj utakmici u Smederevu pred 2500 navijača, reprezentativke Srbije savladale su Tursku 28:27 (14:14) i tako izborile plasman na Evropsko prvenstvo u Danskoj i Norveškoj, koje će se održati decembra ove godine. Težak meč protiv izuzetno borbenih Turkinja, prelomio je individualni kvalitet pojedinih srpskih igračica, pre svega Lekić (8), Tomašević (17 odbrana), Bartošić (5), Balać (4) i Ćubele (4), ali su i ostale devojke dale svoj doprinos velikom uspehu, kojim se održava kontinuitet učestvovanja na Evropskim prvenstvima, nakon Švedske(2006.godine) i Makedonije (2008.godine).

Srbija – Turska 28:27 (14:14)
Hala "Smederevo
Gledalaca – 2500
Srbija:  Tomašević 15 odbrana i dva sedmerca,  Števin 2/4, Damnjanović 2/7, Lekić 8/11, Bartošić 5/7, Krpež 0/3, Cvijić 3/4, Ćubela 4/7, Balać 4/4, Koperec 0/1

Turska: Kapar 11 odbrana i jedan sedmerac, Octurk 3, Ozel 9, Iskenderoglu 8, Sahin 5 , Jilmaz 1, Kalis 2.

Kretanje rezultata: 4:1 (5.), 7:7 (14.), 11:8 (19.) 13:13 (28.), 15:17 (34.) 18:17 (38.), 23:21 (43.), 25:26 (49.), 28:27 (55.)

Tabela: Španija 12, Srbija 8, Turska 4, Grčka 0

Gol Števin u prvom napadu otvorio je utakmicu i označio početak niza koji su nastavile Damnjanović, Lekić i Bartošić za 4-1 u 5.minutu. Dva promašena penala Srbije iskoristile su najopasnije turske igračice Ozel i  Iskenderoglu da u narednom periodu dođu do prvog izjednačenja(7-7 u 14 minutu). Bartošić je uz pomoć Ćubele donela +3(11-8), ali su uporne i brzeTurkinje dobro koristile igrača više i kažnjavale svaku grešku Srpkinja. Tandem Lekić – Cvijić pogodio je za 13-10, ali su Orstuk i Iskendoroglu  do kraja poluvremena vratile golove za nova izjednačenja i odlazak na odmor sa 14-14.

Gol turskog tima u nastavku doneo im je prvo vođstvo koje je u narednom napadu odmah neutralisala Balać. Zabrinutost na lica navijača donela su dva gola Ozel za +2 u 34 minutu(15-17), ali je usledilo isključenje gošći koji su Srpkinje konačno iskoristile posle ulaska Ćubele i flastera na Ozel. Dve lako pokupljene lopte i brza realizacija Ćubele i Balać donele su 17-17. Odbrana Tomašević u narednom napadu i novi gol Balać iz kontre vratio je prednost Srbiji(18-17). Apsolutno neočekivana akcija sa atraktivnom završnicom srpskog tima viđena je u 40. minutu kada je Lekić na asistenciju Ćubele iznenadila golmana sa pozicije pivota i maštovitim potezom postigla gol kroz noge. Pomenuti tandem je u rolama u narednih 10-tak minuta golovima držao igru Srbije u napadu da bi novi gol Lekić posle veleslaloma do gola doveo tribine do tačke ključanja. Ipak, Turkinje nisu pale. Ni tada, kao što nisu pale nijednog trenutka, već su nastavile da koriste naše nesporazume u dodavanjima i držale su priključak lakim golovima. Poslednji put gošće su vodile u 49.minutu kod 25-26 kada je Bartošić sama stvorila prostor na krilu i pogodila za 26-26, da bi odmah posle toga ukrala loptu i realizovala kontru za 27-26. Isključenje Lekić koje je iznudila( da ne kažemo i isfolirala) Ozel, nije pomoglo Turkinjama jer je Tomašević sačuvala svoj gol uz pomoć požrtvovane igre u odbrani saigračica gde se naročito isticala Krpež. U poslednjih 10. minuta viđen je samo po jedan gol na obe strane. Greške u dodavanjima, probijanja i nove odbrane Tomašević i Kapar bile su karakteristika finiša utakmice koji ćemo pamtiti najviše po četiri vezane, ali fantastične odbrane golmanke Srbije koje su označile veliko slavlje na terenu hale u Smederevu!

Na putu ka svlačionici zaustavili smo strelca poslednjeg gola Srbije, Draganu Cvijić koja je bila vidno iscrpljena posle utakmice jer je čitav susret odigrala sa povišenom tempereturom. Sabrala je utiske u par rečenica i podelila ih sa nama:

-Jako teška utakmica za sve nas, ali uspeli smo da pobedimo i ostvarimo naš cilj. To je najvažnije i jedino što ćemo pamtiti. Sigurno da smo mogli bolje da odigramo, ali imamo vremana da to ispravimo. Presrećna sam, ali čini mi se da nemam dovoljno snage da se radujem!